• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

“Yapay Zekâ Yönetim Sistemi Hayata Geçiriliyor”

İlimizde bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk STK temsilcileriyle bir araya geldi. Burada Türkiye’de ilk defa yapay zekâya dayalı yönetim sisteminin birkaç ay içinde tamamlanmış olacağını vurgulayan Bakan Selçuk, “Böylelikle alacağımız bütün kararları, gerçekleştireceğimiz bütün politikaları bu bilişim sistemi üzerinden kararlaştırmak, bir karar destek sistemi üzerinden hangi ilde neye karar vereceğiz, yatırımımızı nereye yönlendireceğiz, bunun matematiksel olarak yönlendirilmesine ağırlık vereceğiz.” dedi

“Yapay Zekâ Yönetim Sistemi Hayata Geçiriliyor”

Ramada otelde düzenlenen programa Milli Egitim Bakanı Ziya Selçuk, Vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır ile Hakan Kâhtalı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selahattin Gürkan ve STK temsilcileri katıldı. Malatya’da eğitim alanında çok güzel yerlere gelmek istediğini ifade eden Vali Baruş, “Bütün toplumla el ele, hep birlikte, sivil toplum kuruluşlarımızın da desteğiyle eğitimimizi çok daha iyi seviyelere getirmek için birlikte çalışacağız. Bunda Büyükşehir Belediyemiz, diğer kamu kurumları da dâhil olmak üzere Malatya bunun güzel bir örneğini oluşturuyor.” dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise şu ifadeleri kullandı: “ Malatya’nın okul yapımındaki hikâyesine baktığımızda başka illere göre hayırseverlerin çok çok katkısı olduğunu görüyoruz. Bu inanılmaz derecede gurur verici, övünülecek bir şey. O açıdan da bütün şehre teşekkür ediyoruz. Bu arada Malatya benim çok yabancısı olduğum bir şehir değil. Milli Eğitim Bakanlığı olarak seçim dönemiyle bağlantılı ve seçim döneminden de bağlantısız olarak birçok ilimizi ziyaret ediyoruz. Ve bütün illerimizin gelmeden önce fotoğraflarını çekiyoruz. Nerede ne ihtiyaç var, derslik açısından, öğretmen ataması açısından, diğer teknoloji, eğitim teknolojisi araçları bakımından nelere ihtiyacımız, var bunları belirliyoruz. Bütün iller içerisinde Malatya’nın durumu elbette gayet güzel görünüyor, fakat derslik açığı bakımından ve öğretmelerin atamasına ilişkin bazı hususlarda biraz daha mesafe almamız lazım. Fakat mesele bunları halletmek değil. Diyelim ki; derslik açığımızı hallettik, tamamen yok ettik, diyelim ki, diğer problemlerimizi de hallettik. Asıl problemimiz ondan sonra başlıyor. Malatya diğer şehirlerle yarışmayacak, Malatya dünya ile yarışacak. Dünya ile yarışacak bir sistemi kurmanın bir takım şartları var. Bu şartları yerine getirmek için Türkiye Cumhuriyeti küresel rekabet anlamında çok fazla mesafe alamaz. Biz eğitimi gerçekten meselenin omurgası olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu meseleye yeni bir ivme katıyoruz. 16- 17 senedir ciddi manada mesafeler aldık. Malatya’da okul öncesinde yüzde 5’lerde, 6’lardan yüzde 70’lere, 80’lere çıkış yapmışız, bu çok önemli bir çıkış ve istatistikleri çoğaltmak mümkün. Ama Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz biliyoruz ki, eğitim, ekonomi ve demokrasi üçlemesi bir araya geldiğinde bir ülkenin büyümesi, müreffeh bir hale gelmesi çok mümkün hale geliyor.”

İLK YAPAY ZEKA YÖNETİM SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLECEK
Bütün projelerin önce pilot olarak yapıldığını anlatan Bakan Selçuk, sınırlı kaynakları en yüksek seviyede kullanmakla ilgili bir gayelerinin olduğunu söyledi. Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:
“Türkiye’nin ilk yapay zekaya dayalı, veriye dayalı yönetim sistemini de önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız. Böylelikle alacağımız bütün kararları, gerçekleştireceğimiz bütün politikaları bu bilişim sistemi üzerinden kararlaştırmak, bir karar destek sistemi üzerinden hangi ilde neye karar vereceğiz, yatırımımızı nereye yönlendireceğiz, bunun matematiksel olarak yönlendirilmesine ağırlık vereceğiz. Bu anlamda baktığımızda da hangi ilimizde, ilçemizde hangi okulumuzun neye ihtiyacı olduğunu bir cep telefonundan mobil olarak izleme imkanımız da var. Biz okul müdürüne de ’Senin okulun ortalama 50 parametrede şu şu konuda çok iyi, şu şu konularda senin ihtiyacın var ve sana 1 yıllık çalışma planı veriyoruz. 1 yıl içerisinde okulun şuraya taşımanı istiyoruz. Bu yüzden de size şu şekilde destek olacağız’ diyoruz. Artık her okula eşit bir bütçe yerine hangi okulun ihtiyacı ne kadarsa öğrenci başına o kadar adalete dayalı bir bütçeyi getiriyoruz. Bunun da uygulaması bu sene pilot olarak başladı.”

>>Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber