• DOLAR
  7,6728
 • EURO
  8,9923
 • ALTIN
  469,96
 • BIST
  1,1710

Yanan Alan Rehabilite Edilecek

22 Ağustos tarihinde meydana gelen orman yangını sonucu Tepehan ve Yazıca mahalle sınırları içindeki hasar gören 50 hektarlık orman alanında incelemelerde bulunan yetkililer, sahanın kısa süre içinde yeniden ağaçlandırılacağını söyledi.

Yanan Alan Rehabilite Edilecek

22 Ağustos tarihinde meydana gelen orman yangını sonucu Tepehan ve Yazıca mahalle sınırları içindeki hasar gören 50 hektarlık orman alanında incelemelerde bulunan yetkililer, sahanın kısa süre içinde yeniden ağaçlandırılacağını söyledi.

Malatya Orman İşletme Müdürü, Yakup Kalaylı, Pütürge Orman İşletme Şefi Hasan Erkani ve görevlilerle birlikte yangın alanında incelemelerde bulundular. Bölgede meydana gelen yangın ile ilgili bilgi veren Pütürge Orman İşletme Şefi Hasan Erkani yaptığı değerlendirmede meydana gelen yangın ve çalışmaları şu şekilde aktardı. “ Bölgede çıkan yangına ilk etapta arazöz ve iş makineleriyle müdahale etmeye başladık. Daha sonra çevre mahallelerden gelen vatandaşlar da kısmen çalışmalara destek verdiler. Ancak rüzgarın çok şiddetli olması sebebiyle 12 saatte kontrol altına alınabilen yangın sonrasında 45 hektar meşelik alan ve 5 hektar çamlık alan olmak üzere toplan 50 hektar orman alanımız zarar gördü. Malatya Orman İşletme Müdürlüğüne ve Pütürge Orman İşletme Şefliğine bağlı 30 personel, 3 arazöz, 3 ilk müdahale aracı,  Malatya Büyükşehir Belediyesinin iş makineleri ve Malatya İtfaiye Müdürlüğünden ekipler ortaklaşa olarak yangına müdahale ettik.”

REHABİLİTE ÇALIŞMALARINA DERHAL BAŞLANACAK

“Meşe ağaçları orman yangınına karşı çam cinsine göre daha dayanıklı olduğu için meşe ağaçları gerekirse gelecek ilkbahara kadar takip edilerek bahar mevsiminde sürgün verip vermediği kontrol edilecek ve ona göre kesilip kesilmeyeceğine karar verilecektir. Eğer meşelerden tamamen hayatını kaybedenler varsa onları da keseceğiz ve sahayı rehabilite edeceğiz. Ayrıca çam ormanlarımızı da şu an kontrol ediyoruz. Onlarda da kuruma riski olduğu takdirde yine onları da keserek değerlendireceğiz. Kesilen ağaçların yerine ise yıl içerisinde yeniden uygun türlerle fidan dikeceğiz. Bu yıl Ülkemiz genelinde olduğu gibi Malatya’da da yangın sayısı geçen yılın yüzde 30 üzerinde seyrediyor. Bunda yaşamakta olduğumuz ekstrem hava kuraklığının etkisi de var.”

VATANDAŞLAR DAHA DİKKATLİ DAVRANMALI

Onun dışında da bizim tahminimiz vatandaşlarımızın bir kısmının Covid-19 salgınından dolayı köylerine dönmesi ve dönen insanların da biraz bilinçsiz hareket etmesi, dikkatsiz davranması sebebiyle yangın olaylarının artmış olduğunu düşünüyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız şudur: Yangın sezonu hala devam ediyor Lütfen dikkatli olsunlar.  Yangın sezonunda orman alanlarında ve orman 4 km mesafeye kadar izinsiz ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Zaten bu konuda Valiliğimizin Yangınla Mücadele Komisyonunun kararı da var. Yangına sebep olanlarla ilgili çok büyük yaptırımlar vardır” diyerek vatandaşlara yangına yönelik olarak daha dikkatli olmaları çağrısını tekrarladı.

A.Vahap Kaygusuz – Baran Katılmış (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Dağlara taşlara ÇAM ağacı yerine Yerine göre KIZILCIK-BADEM-FISTIK-CEVİZ-DUT-ALUÇ-YEMİŞEN-BÖĞÜRTLEN-MEŞE-ARDIÇ-IHLAMUR Gibi bitkiler serpiştirin,kurt kuş yolcu sebeplensin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber