• DOLAR
  7,7699
 • EURO
  9,4539
 • ALTIN
  460,13
 • BIST
  10,4931
 • 0
 • 1162
 • 22 Ekim 2020 Perşembe
 • +
 • -

Evet, bugünkü köşemin konusu yalan. Hayatımızın hemen hemen artık neredeyse maalesef her alanında ve her anında var olan husus yalan.   Sıradanlaştırdığımız, pembe adı altında meşrulaştırdığımız yalanı işleyerek bu hususta yaptığımız yanlışlardan dönmek için bugünkü köşemi yazmak istedim.  Evet, yalan dedik önce yalanın ne demek olduğuna bakalım. Yalan aldatmak ereğiyle ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söz; doğru, gerçek olmayan, uydurma, asılsız anlamlarına gelir.

Evet, bizde tam olarak gerçek ile yalanın iç içe girdiği bir hayatı sürdürür hale geldik. Neyin doğru neyin yalan olduğunu bilemiyoruz maalesef. Doğru bilgi için de çaba sarf etmek gerek tabiri caizse. Bu denli meşrulaştırdık hayatımızda yalanı. Ülkenin hemen hemen her yerinde yalan oluk oluk akmakta. Kimsenin kimseye bu bağlamda güveni kalmadı. O yüzden bakıyoruz yalan konusu hemen hemen her yerde işleniyor kitaplarda, şarkılarda, oyunlarda vs. ve yalan bu yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor.

Yalan ile mutlu bir gelecek inşa etmemiz mümkün değil. Bir gün gelir yalanlar batağında boğuluruz uzanacak bir dal bulamayız, yok oluşa sürükler bizi yalan.  İlişkiler sağlam temeller üzerine kurulmalı eğer yalanlar üzerine kurulu bir ilişki varsa bu ilişkiye umut bağlamamak lazım sonu gelmez çünkü, baktığımızda bu konuda birçok hikâye anlatılmış birçok söz söylenmiştir.  Bizlerde hayatımızda gerçeklik arıyorsak eğer bu sözlere yer verelim. Yalanın olduğu her şey sahte para gibidir var ama icraatı yok hükmündedir. Büyük bir çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede bu denli yalanın olması da düşündürür nitelikte…

Neyse dinimiz de yalanı hiç sevmez, rahmeti ışığında Allah hatta bir çok ayeti kerimede yine insanı düşünmüş onlara yol göstermiştir. Bu noktada Allah ayet olarak inen kelamında yalana dair açıklamalarda bulunur yalanın kötü bir şey olduğunu vurgular ondan uzak durulması gerektiği belirtir ve yalana meyletmek isteyenlerin ya da meyledenlerin ne gibi yaptırımlarla karşılaşacağını dile getirerek yalanı insan hayatından savmaya çalışır. Bakın Allah Ankebut Suresi, 68. ayette: “Allah hakkında yalan uydurup iftira edenlerden veya kendisine hak geldiği zaman onu yalan sayandan daha zalim kimdir? İnkar edenlere cehennem içinde bir konaklama yeri mi yok?” demektedir.  Bakara Suresi, 10. ayette de : “Kalplerinde hastalık vardır. Allah da hastalıklarını arttırmıştır. Yalan söylemekte olduklarından dolayı, onlar için acı bir azap vardır.” demektedir.  Nur Suresi, 12. ayette ise Allah kullarına: “Onu işittiğiniz zaman, erkek mü’minler ile kadın mü’minlerin kendi nefisleri adına hayırlı bir zanda bulunup: “Bu, açıkça uydurulmuş iftira bir sözdür” demeleri gerekmez miydi?” buyurmaktadır.  Nisa Suresi, 112. ayette de: “Kim bir hata veya günah kazanır da sonra bunu bir suçsuza yüklerse, gerçekten o, böyle bir yalan (bühtan)ı ve apaçık bir günahı yüklenmiştir.” demektedir. Yalan söylemeyle ilgili Mutaffifin Suresi, 10. ayette de yine Allah : “O gün, yalanlayanların vay haline.” demiştir.   Ahzab, 33/70-71. ayette ise Allah kullarına şöyle seslenmiştir: “Ey iman edenler! Allah’tan sakının ve doğru söz söyleyin. Böyle davranırsanız, Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar. Kim Allah ve Resulüne itaat ederse, büyük bir kurtuluşa ermiş olur.”

Evet, yalan insanların birbirine düşmesine, toplumdaki ahengin bozulmasına sebep olduğu için, çok çirkin bir fiil olarak kabul edilmektedir. Dinimiz, yalan söylemeye kesinlikle karşı çıkmış dünyada da ahirette de huzur, mutluluk ve kurtuluşun doğru söylemekte olduğunu bildirmiştir. Yalan yalanı doğurur. Bu yüzden pembe yalan adı altında bir şeyi bir olayı ya da bir durumu düzelteceğim diyerek yalana yönelmemek gerek. Şaka adı altında söylenen yalanları da unutmamak gerek çünkü yalanın ufağı büyüğü olmadığı gibi daha iyisi de şakası da yoktur. Yalan yalandır. Bu konuda net olmak gerekir.  Unutmamak gerek ki yalan arkasından hayal kırıklığı getirir güvensizlik getirir huzursuzluğu getirir. Bu yüzden yalan söylememeye doğrunun peşinden koşmaya gayret etmeliyiz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber