• DOLAR
  7,6686
 • EURO
  8,9174
 • ALTIN
  459,15
 • BIST
  1,1626

Veteriner Hekimler Üreticileri Akrep Sokmaları Konusunda Uyardı 

Havalar günden güne ısınırken bağ ve bahçe işleri de yoğunluk kazanmaya başladı. Bu sebeple ev dışında daha çok bağda ve bahçede emek sarf eden üreticiler sıcak ve rutubetli ortamları seven akrep tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Aniden ve her hangi bir yerde karşımıza çıkan bu akreplerin sokmaları konunda üreticileri uyaran veteriner hekimler akrepten korunma yollarını, alınması gereken önlemleri, akrep sokma durumunda yapılması gerekenleri en ince ayrıntısına kadar anlattı…

Veteriner Hekimler Üreticileri Akrep Sokmaları Konusunda Uyardı 

Ara ara bu dönemlerde ve yaz aylarında akrep sokması nedeni ile hastanelere başvuranlar ortaya çıkıyor. Bu noktada geçtiğimiz yıl akrep sokmasından dolayı hastaneye başvurduğunu dile getiren Ayten Çiçek “Geçtiğimiz yıl bağda çalışırken bu zamanlarda ayağımın kayması sonucu taşın altından çıkan akrep beni soktu, çok dikkatli davranmama ve çok tembihli giyinmeme rağmen. Neye uğradığımı şaşırdım yanımızda yoğurt vardı yoğurdu hem yedim hem de akrebin soktuğu parmağıma sürdüm. Zehrin yayılmaması için de parmağımı olanca kuvvetimle sıktım. Ama gerçekten dehşet bir ağrısı vardı. Ben yaşadım bu durumu Allah kimseye yaşamasın.” İfadelerine yer verirken bizde konuyu veteriner hekimlere danıştık.  Akrep görüldüğünde yapılması gerekenleri, akrepten korunma yollarını, bağda, bahçede çalışırken almamız gereken önlemleri ve daha fazlasını konuştuğumuz Veteriner Hekim Ahmet Gür: “ Havaların ısınmasına bağlı olarak kış aylarında fazıla görmediğimiz hayvanlar gün yüzüne çıkar.  Bunlardan biri de akrep ve yılandır. Bilhassa akrepler daha fazla çıkıyor. Akrepler genelde sıcak ortamlarda rutubetli toprağı severler. Örneğin taşın altı, tezeklerin altı gibi serin yerlerde bulunurlar. Bunlara karşı nasıl korunma sağlarız şu şekilde; Akreplere karsı bölge ilaçlanarak mücadele edilir. Akrebe karşı kullanılmak üzere ilaçlar var. Bölgemizi ilaçladığımız takdirde o bu tür zararlılardan uzak oluruz. Etkileri uzun süreli olan ilaçlar mücadele için kullanılmalı bu ilaçları kullandığınız zaman 20-25 gün haşere ve zararlıların gelmesine engel oluyor. Bizim korunmamızı için genelde konakladığımız bölgeyi ilaçladığımız zaman bölgede akrep gelmiyor. Ama dış ortamda çalışırken bağda, bahçede, taşlara yakın yerlerde akrep olabilir. Oralarda da dikkat etmeliyiz. Çıplak elle bir taşı kaldırdığımız zaman akrebin sokma ihtimali var. Çalışırken genelde iş eldiveni takmalıyız. Güvenlik şartlarına riayet etmeliyiz.  Ayaklarda da çizme giymek en iyi çözüm olur.  Bu şekilde tedbirlerimizi almalıyız. İkamet ettiğimiz evi ve çevresini ilaçlamalıyız. Bazı ilaçlar var kokusuna akrep gelmiyor. Bu tür kokusuna akrebin gelmediği ilaçlar ile korunursak akrep de doğadaki yaşamını devam ettirir. Akrep sokmalarında akrebin yaşı, büyüklüğü, cinsi ile kişinin bünyesi ve alerjisi olup olmadığına göre gösterdiği etki değişir. Kimi çok fazla etkilenir bu akrep sokmasından, ısırmasından kimi de az etkilenir.

BELİRTİLER, DİKKAT EDİLMESİ VE YAPILMASI GEREKEN İLK YARDIM UNSURLARI!

Genelde akrep sokmalarında da akrebin sokmuş olduğu bölgede küçük bir iğne izi görülür. Burada 15 dakika ile 2 saat sonra şiddetli ağrı ve yanma duygusu ile sıcaklık artısı olur. Akrebin soktuğu yerde kızarma, morarma, adale krampları, titreme ve karıncalanma olabilir. Huzursuzluk, havale gözlenebilir. Susuzluk duygusu, ağızdan salya akması, baş dönmesi, baş ağrısı, yutma güçlüğü, kusma, titreme, ter dökme, sayıklama, kramplar, vücudun uç bölgelerinde duyarsızlık gibi belirtiler gitgide ağırlaşmakta olan hastada görülen zehirlenme belirtileridir, ölüm genellikle koma, solunum felci ya da kalp durması sonucu, 12-48 saatte gelişebilir. Akrep sokma durumu ile karşı karşıya kalan bir hemen orada ilk yardımını yapmalıdır. Bu esnada yapılacak ilk şey akrebin soktuğu bölgenin biraz yukarısından uzuvu bağlamaktır.  Şişme nedeniyle sargı sıkılaşınca, sargının çözülüp yeniden fazla sıkı olmayacak bir biçimde bağlanması gerekmektedir. Sokulan bölgenin bağlanması, zehrin vücuda yayılma hızını azaltır. Sokmanın olduğu bölge hareket ettirilmez, yatar pozisyonda tutulur.  Yaraya soğuk uygulama yapılır. Yara üzerine hiçbir girişim yapılmaz.  Ağrı için ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Tetanos aşısı da yaptırılmalıdır ve en yakın sağlık merkezine vakit kaybedilmeden gidilmelidir.” ifadelerine yer verdi.

Hanife Sarı (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber