• DOLAR
  7,3809
 • EURO
  8,7391
 • ALTIN
  461,19
 • BIST
  1,1839

VERİMDER Buluşmaları’nın 11.’si Malatya’da Düzenlendi

Medya mensupları ve kanaat önderlerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, ısı yalıtımının enerji tasarrufuna ve verimliliğe etkisine vurgu yapılırken, doğru malzeme seçimi ve doğru yalıtım uygulamasına da dikkat çekildi. Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Binalarda kullanılan her malzemenin bir yalıtım değeri vardır. Ancak düşük yalıtım değerine sahip malzemelerle doğru yalıtım yapılabilmesi mümkün değildir” dedi

VERİMDER Buluşmaları’nın 11.’si Malatya’da Düzenlendi

Türkiye’de enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik, kamuoyu tarafından her geçen gün artarak destekçi buluyor. Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), “enerjinin bilinçli ve özenli tüketilmesi yöntemi” ile oluşturulacak farkındalığın, sürdürülebilir bir çevre ve ekonomi için vazgeçilmez olduğunu kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Dernek, bu amaçla Türkiye’nin dört bir yanını ziyaret ediyor. Türkiye’de enerji verimliliği, tasarrufu ve ısı yalıtımı konularında farkındalık oluşturmak üzere kurulan VERİMDER tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen Anadolu Buluşmaları’nın 11’incisini Malatya’da gerçekleştirdi.  Anadolu Buluşmaları kapsamında ziyaret edilen her ilde kamuoyu, kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat – enerji sektörleri ve kanaat önderleri ile bir araya gelen VERİMDER, yeni durağı olan Malatya’da enerji verimliliği, tasarrufu ve ısı yalıtımı hakkında önemli bilgileri paylaştı.

“UCUZ YOLLAR, ÇÖZÜM DEĞİL YENİ SORUN YARATIR!”

 “Her geçen gün azalan mevcut enerji kaynaklarımızı korumak ve daha verimli kullanarak gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabilmeyi hedefleyen VERİMDER, kamuoyunu yapılarda ısı yalıtımı, enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda bilinçlendirmek ve toplumumuzda farkındalık oluşturmak amacıyla kurulan sivil toplum kuruluşudur. Mevcut enerji kaynaklarından daha uzun süre yararlanılmasına destek sağlayacak projeleri hayata geçirmeyi hedefleyen VERİMDER, toplumun her kesimi ile işbirliği yapmak, bilinçlendirmek, bilgilendirme ve eğitim seminerleri düzenlemek, çözümler üretmek ve ortak çaba göstermektir. Ayrıca ülkemizdeki yönetmeliklerin AB ve diğer dünya standartlarıyla uyumunda bilgi ve birikimiyle destek vermek önceliğidir.” denilerek VERİMDER hakkında yapılan kısa bilgilendirmeden sonra yapılarda enerji kaçağının yüzde 80’leri bulduğunu ancak doğru koşullarda yapılan yalıtımla enerji faturalarında yüzde 50’ye varan tasarruf elde edilebileceğine vurgu yapılan toplantıda, doğru malzeme kullanımının önemine dikkat çekildi. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin,“Tüketicinin bütçesinden harcanan miktarın büyük bir kısmı, ısıtılamayan ya da soğutulamayan evlerde uçup gidiyor. Yapılarda en fazla enerji kaçağı, ısı yalıtımı olmayan binalarda oluşuyor. Üretilen toplam enerjinin, yaklaşık %37’si binalarda, binalarda kullanılan enerjinin %80’e yakını ısıtma soğutma, bunun da %50’ye yakını ısı yalıtımıyla tasarruf edilebilir. Isı yalıtımı yapılan bina sahiplerini, faturalarında %50’ye varan tasarruf elde edebiliyor. Ürettiğimiz enerjinin büyük bir kısmını yaşadığımız evlerde farkına dahi varmadan tüketiyoruz. Yapılardaki enerji kaçağı tüketicinin cebini etkilerken, aynı zamanda dünyamızı da olumsuz etkiliyor. Buna karşın, enerji tasarrufu konusunda, içinde yaşadığımız dünya için atılması gereken her adımı deyim yerindeyse pahalı olarak nitelendirip, topluma zararlı olan ucuz çözümlere ya da alışkanlıklara ilgi gösteriyoruz. Ancak ucuz diye yapılan uygulamaların kısa ömürlü olması ve kalitesiz olması yapılan maliyetlerin daha artmasına yol açıyor” diye konuştu.

“YALITIM İÇİN SİSTEM ÇÖZÜMLERİNİ TERCİH EDİN”

Isı yalıtımının hem doğayı hem de cebi koruyacak faydalarının yanı sıra nasıl yapılması gerektiği ile ilgili de detayların paylaşıldığı Malatya buluşmasında, uzmanlar tarafından konuya ilişkin yapılan araştırmalar paylaşıldı.  Isı yalıtımının yapılarda önemli bir sistem bileşeni olduğunu belirten uzmanlar, yalıtım için kullanılacak çözümlerin tek bir elden, yani “paket sistem olarak” temin edilmesinin tüketiciyi de koruduğunu vurguladı. Uzmanlar, ısı yalıtım sistemlerinin birçok bileşenden oluşan “kompozit yapılar” olması dolayısıyla “birbirinden farklı üretim hattından çıkmış ürünlerin” dış cepheye zarar verdiğine ve uyumsuzluklar yarattığına dikkat çekti.  Diğer yandan, uzmanlara göre “farklı üretici ve markaların aynı cephede uygulanmaya çalışılmasından doğacak teknik sıkıntıların” yanı sıra uygulama sonrası müşteri destek hizmetinde de “muhatap bulamama” sorunuyla da karşı karşıya kalınabiliyor.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber