• DOLAR
  6,8142
  %0,07
 • EURO
  7,4375
  %0,17
 • ALTIN
  379,89
  %0,37
 • BIST
  8,3229
  %0,20
Altun Özmeşe
Altun Özmeşe
altunozmese@malatyasonsoz.com.tr
VERİLENLER  EMANET Mİ?
 • 0
 • 388
 • 19 Eylül 2019 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Selamın en güzeli olan Allah’ın selamı üzerinize olsun. Salat ve selam O’nun Resulü olan Hz. Muhammed’e ve onun âline olsun.

İnsanı yoktan var eden Rabbimiz, yarattığı bu muhteşem varlığı en güzel bir şekilde donatmış ve yeryüzüne göndermiştir.

İmtihan için gönderildiğimiz şu fani âlemde, insanoğluna lütfedilen kıymetlerin başında can gelir.

Dinimize göre, bedenimiz bize bir emanettir. Emaneti korumak kollamak bir görevdir. Bunu yapmayan ihmal eden mesul olur. Cenab-ı Hakk’a karşı sorumlu olur.

Ruhu koruyan din bilgisi ve bedeni koruyan sıhhat bilgisidir. Yüce Rabbimiz’in bize verdiği vücud-u azalarımızı kullukta kullandığımızda, ebedi olan âlemde cennetle ödüllendirileceğimizi beyan ediyor.

Kur’an-ı Kerim de: “Allah müminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine verilecek cennet karşılığında satın almıştır.” (et-Tevbe,111) buyrulmuştur.

Peygamber Efendimiz: “Elin sana emanettir, onunla haram olan şeyi tutma! Ayağın sana emanettir. Onunla haram olan yere gitme! Tenasül aleti sana emanettir, onunla zina etme!” buyuruyor.

Kalp, akıl, fikir, duygu, düşünce, hissiyatlar bedeni ayakta tutan bu cihazatların her biri imanın nuruyla yıkandığında insanı âlay-ı İliyyine götürür. Bunun zıttı ise insanı hüsrana uğratır. Oysaki verilenler emanettir; emanete hıyanet ise cezaya düçar kılar insanı.

Bu nimetleri meşru şekilde ve meşru yerlerde kullanan, emin kimselerden olur. Cenab-ı Hakk’a karşı tam şükrünü yapmış olur. Bu emanetleri gayri meşru yerlerde kullanmak ise bedene ve ruha zarar verir. Cenab-ı Hakk’a karşı da kulluğu eksik kalır.

Emanet sadece bize verilen organlarımız değildir. Mallarımız, eşlerimiz, evlatlarımız, aile efradımız, akrabalarımız, vatanımız, bayrağımız, milletimiz yani sahip olduğumuz her şey bize verilen birer emanettir.

Canı ve malı korumak, dini bir görev olup insanı olgunlaştırır ve kâmil hale getirir. Huzur ve refahımız için üzerinde dolaştığımız topraklara sahip çıkmalı, ecdadın canıyla kanıyla sulanmış bu emanet vatanı korumak için ümmet bilinci ile birlikteliğimizi ayakta tutmalıyız.

Diğer bir konu ise kadının ve erkeğin karşılıklı olarak birbirine geçen emanet haklarıdır.

Peygamber Efendimiz’in bu konudaki şu hadisleri bize ışık olacaktır: “Ey insanlar! Kadınlar size Allah’ın emaneti olarak verildi. Sizin onlar üzerinde haklarınız olduğu gibi, onların da sizin üzerinizde hakları vardır.” (Cerir)

Diğer bir hadis-i şerifte ise: “Hepiniz bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altında olanları korumalısınız! Onlara İslam’ı ve Müslümanlığı öğretmelisiniz.”  (Müslim)

Bir diğer emanet ise gözümüzün nuru, gönlümüzün süruru olan evlatlarımızdır. Onları yedirmek, içirmek, eğitmek, öğretmek manevi duygu ve düşünceyle donatmak ebeveynlerin en önemli bir vazifesidir.

Kur’an-ı Kerim’de: “Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu ateşten koruyunuz.” (Tahrim,66,/6)

Rabbimiz bize dünyadaki konumumuzun farkına varıp, verilen tüm nimetlerin geçici ve emanet olduğunun şuuru içinde bir hayat nasip etsin. Amin, amin, amin Velhamdulillahi Rabilâlemin. Emanetin sahibine emanetsiniz.

Altun Özmeşe

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber