• DOLAR
  5,4680
  % -0,00
 • EURO
  6,2152
  % 0,19
 • ALTIN
  229,6637
  % 0,21
 • BIST
  104.499
  % -0,09

Vergide Elektronik Tebligat Dönemi!

Maliye Bakanligi Gelir Idaresi Baskanligi, kagit ortaminda ve el ile yapilan tebligatlari 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren elektronik ortama tasiyacak, böylece hem kagittan ve zamandan tasarruf saglanmis olacak hem de "Tebligat bana ulasmadi" sorunu ortadan kalkmis olacak

Vergide Elektronik Tebligat Dönemi!

 

Malatya Vergi Dairesi Baskani Yunus Poyraz Elektronik Tebligat Sistemi ile ilgili bir basin toplantisi düzenledi. Daire Binasinda gerçeklesen toplantida sistemle ilgili detayli bilgiler aktaran Poyraz,  Mükelleflerin herhangi bir magduriyet yasamamasi için yil sonunu beklemeden biran önce  Elektronik tebligat adreslerinin alinmasi gerektigine vurgu yaparak su ifadelere yer verdi;

 

ELEKTRONIK TEBLIGAT SISTEMI NEDIR?

“Elektronik Tebligatin Amaci; 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren Vergi Dairelerince düzenlenen ve mükellefler ile diger muhataplarina 213 sayili Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tebligi gereken evrakin, Gelir Idaresi Baskanligi araciligiyla elektronik ortamda teblig edilmesidir.

 

ELEKTRONIK TEBLIGAT KAPSAMINDA OLANLAR

Kurumlar vergisi mükellefleri, Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar, Istege bagli olarak kendilerine elektronik tebligat yapilmasini talep edenler. Kazançlari basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç bunun disinda tutulmaktadir.

 

YILSONUNA KADAR BASVURUNUZU YAPIN!

E-tebligat uygulamasi 1 Ocak 2016 tarihinde baslayacaktir, ancak bu tarihten önce e-tebligat uygulamasina geçmek için bildirimde bulunanlara 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren e-tebligat yapilabilir. E-tebligat sistemini kullanmasi zorunlu olan mükelleflerimiz cezai islemlere maruz kalmamalari için yilsonunu beklemeden belirlenen usul ve esaslara uymalari ve biran evvel Elektronik Tebligat adreslerini almalari yararlarina olacaktir.

 

E TEBLIGAT BASVURUSU NASIL YAPILIR?

Kurumlar Vergisi Mükellefleri, 01 Ocak 2016 tarihine kadar Elektronik Tebligat Talep Bildirimini, kanuni temsilcileri veya elektronik tebligat sistemi ile ilgili islemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmis vekâletnameyle yetkili kilinan kisiler araciligiyla bizzat vergi dairesine verecekler ve gerekli sartlari tasiyan mükelleflere internet vergi dairesi kullanici kodu, parola ve sifresi verilerek elektronik tebligat adresi edinmis olacaklardir. Gelir Vergisi Mükellefleri de ayni tarihe kadar  Elektronik Tebligat Talep Bildirimini, internet vergi dairesinde elektronik ortamda doldurmalari ve elektronik tebligat sistemini kullanmaya baslamalari gerekmektedir. Bu mükelleflerin, söz konusu bildirimi kendileri veya elektronik tebligat sistemi ile ilgili islemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmis vekâletnameyle yetkili kilinan kisiler araciligiyla vergi dairesi müdürlügümüze bizzat vermeleri de mümkündür. Istege Bagli Olarak Kendilerine Elektronik Tebligat Yapilmasini Talep Edenler ise kisiler ile tüzel kisiligi olmayan tesekküller katma deger vergisi veya gelir (stopaj) vergisi yönünden bagli bulunduklari vergi dairesine basvuruda bulunarak sistemi kullanabileceklerdir. Gerçek kisiler de yine Internet vergi dairesi araciligiyla basvurarak veya ikametgahlarinin bulundugu yer vergi dairesine bizzat veya elektronik tebligat sistemi ile ilgili islemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmis vekâletnameyle yetkili kilinan kisiler araciligiyla basvuruda bulunarak sistemi kullanmalari mümkündür.

 

SMS YOLUYLA YA DA MAIL OLARAK BILDIRILECEK

Mükelleflere e-tebligat yapildiginda, Elektronik Tebligat Talep Bildiriminde yer alan telefon numarasi veya e-posta adreslerine; SMS veya e-posta ile bilgilendirme yapilacaktir.

 

5 GÜN IÇINDE TEBLIG EDILMIS SAYILACAK

Elektronik imzali teblig evraki, muhatabin elektronik ortamdaki adresine ulastigi tarihi izleyen besinci günün sonunda teblig edilmis sayilacaktir. Olay kayitlari, islem zaman bilgisi eklenerek, erisilebilir sekilde arsivlerde otuz yil süreyle saklanacaktir. Elektronik Tebligat edinme zorunlulugu. 01 Ocak 2016 tarihinden sonra mükellefiyet tesis ettiren kurumlar vergisi mükellefleri ise baslama tarihini takip eden 15 gün içerisinde, gelir vergisi mükellefleri ise mükellefiyet sirasinda formu ilgili vergi dairesine vermek zorundadir. Elektronik Tebligat Sisteminden Çikis, Tüzel kisilerde ticaret sicil kaydinin silindigi(nevi degisikligi ve birlesme halleri dahil) tarih itibariyla, Gerçek kisilerde ise ilgilinin ölümü veya gaipligine karar verildiginin idare tarafindan tespit edildigi durumlarda ölüm/karar tarihi itibariyla ilgilinin elektronik tebligat adresi re’sen kapatilir.

 

DEGISIKLIKLER BILDIRILMEZSE…

Mükelleflerin Sorumlulugu, Elektronik Tebligat Talep Bildirimini süresinde, tam ve dogru olarak vergi dairesine beyan etmekle, Beyan edilen bilgilerde meydana gelecek degisiklikleri öncesinde veya en geç degisiklik tarihinde vergi dairesine bildirmekle sorumludurlar. Getirilen yükümlülüklere uymamalari halinde, haklarinda V.U.K’ nun Mükerrer 355 inci maddesindeki Özel Usulsüzlük Cezasi uygulanir.

 

MAL MÜDÜRLÜKLERINE BAGLI MÜKELLEFLER SIMDILIK KAPSAM DISINDA

Mal müdürlüklerinin elektronik tebligat sistemine teknolojik uyum çalismalari devam etmekte oldugundan, mal müdürlüklerine bagli mükellefler Elektronik Tebligat kapsaminda degildir.”

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber