• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71

Valilikten Karayolları Trafik Haftası Etkinliği

Malatya Valiliği tarafından Karayolları Trafik Haftası nedeniyle Kongre Kültür Merkezinde etkinlik düzenlendi. Vali Baruş, “Kırmızı ışık ihlalinden dolayı ceza uygulanan sürücü sayısı 9 bin 267 iken, bu sayı 2018 yılında 12 bin 331’e çıkmıştır. Trafik ekiplerimiz, karayollarımızda güvenliğin sağlanması için gece gündüz demeden, yüksek bir görev bilinciyle vazifelerini yerine getiriyorlar.” dedi

Valilikten Karayolları Trafik Haftası Etkinliği

Karayolları Trafik Haftası nedeniyle Valilik tarafından Kongre Kültür Merkezinde etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Malatya Valisi Aydın Baruş, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Türkiye ve Malatya’da bulunan taşıt sayısına dikkat çeken Malatya Valisi Aydın Baruş burada yaptığı açıklamada, “2019 Yılı Mart Ayı İtibarıyla İse Toplam Taşıt Sayısı; 22 Milyon 972 bin 552’ye, otomobil sayısı ise 12 milyon 194 bin 330’a ulaşmıştır. Malatya’da ise; 2018 yılı sonu itibarıyla kayıtlı araç sayısı 172.493, otomobil sayısı 92.046 olmuştur. 2019 yılı mart ayı itibarıyla Malatya’daki taşıt sayısı 173.893e ulaşmıştır. Bu araçların; 92.903’ü otomobil, – 24.681’1 (9614) traktör, 34.333’ü kamyonet 9,9423 motosiklet, 5.226’şı kamyon, 4.639 minibüs, 1.912 otobüs ve 483 özel amaçlı araçlardır. Son yıllarda, Malatya’da gerek motorlu taşıt sayısının gerekse otomobil sayısının nüfusa göre çok daha hızlı bir oranda arttığı görülmektedir. Ancak, genel refah düzeyiyle orantılı olarak Malatya’da nüfusa göre otomobil sayısı Türkiye genelinin oldukça altındadır. Toplu taşıma hizmetlerinde özellikle öğrenci servislerinde çalışan sürücülerin etkin olarak denetlenmesi ve periyodik olarak eğitimden geçirilmesi, trafik kuralları konusunda vatandaşlarımızda farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi, özellikle şehir içi trafikte yaya güvenliğini ve engellilerin kullanım güvenliğini artırıcı altyapı çalışmalarının bir an önce tamamlanması, Hususlarına önem vermemiz gerektiği ortaya çıkmaktadır” ifadesini kullandı.

Trafik ekiplerinin gece gündüz demeden çalıştığını dile getiren Vali Baruş şunları ifade etti, “İlimizde yapılan trafik denetimleri neticesinde uygulanan bazı cezalara baktığımızda hangi konularda sorun yaşadığımız ve hangi konulardaki ihmallerin üzücü kazalara sebebiyet verdiği açıkça ortaya çıkmaktadır. 2017 yılında; kırmızı ışık ihlalinden dolayı ceza uygulanan sürücü sayısı 9 bin 267 iken, bu sayı 2018 yılında 12 bin 331’e çıkmıştır. İlimizdeki karayolu ağının genişliği ve karayollarımızın ülkemizin ana arterlerinden biri üzerinde yer alması nedeniyle, oluşan trafik yoğunluğu da göz önüne alındığında, emniyet ve jandarma teşkilatlarımızın trafik ekipleriyle sağladığı trafik güvenliği hizmetlerinin takdire şayan olduğu görülecektir.”

“Trafik kazalarının yol açtığı maddi ve manevi kayıpların büyüklüğü, tüm ülkelerin, mücadele etme gereği duydukları, en önemli sorunlardan birisidir” diyen İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal burada yatığı açıklamada, “Ülke olarak bizim de, trafikteki önceliğimiz, vatandaşlarımızın gidecekleri yerlere, güvenli bir şekilde ulaşmalarının sağlanmasıdır. Bu amaç ile trafiğin düzenlenmesi ve denetimlerin yanında, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri de yapılmaktadır. Nitekim 2017 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” uygulamaya konulmuş, başta emniyet kemeri ve kask kullanımı, seyir halinde cep telefonuyla konuşma, alkol ve uyuşturucu denetimi ile aşın hızla mücadele hedefine odaklanılmıştır. Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem planının yürürlüğe konulduğu 2011 yılından bu yana, ülke genelinde araç sürücü sayısında ve ülke nüfusunda artış olmasına rağmen, alınan tedbirler, sürdürülen eğitim faaliyetleri, yürütülen bilinçlendirme kampanyaları ve yapılan yoğun denetimler neticesinde, can kaybı ile sonuçlanan trafik kaza sayısında %12,5, kaza sonucu meydana gelen can kayıplarında ise %12 oranında azalma sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber