• DOLAR
  6,0694
  % -0,13
 • EURO
  6,7985
  % -0,37
 • ALTIN
  251,0402
  % -0,01
 • BIST
  86.538
  % 0,54

Vali Kamçi: Festival 10 kat kazandirdi

Malatya Valisi Süleyman Kamçi, 6'nci Uluslararasi Malatya Film Festivalinin basariyla gerçeklestirildigini belirterek, "Kisitli bütçemizle festival hem oturdu, hem de daha fazla ilgi gördü. Festivale harcanan paranin 10 kat getirisi olmustur" dedi.

Vali Kamçi: Festival 10 kat kazandirdi

 

Büyüksehir Belediyesi, Battalgazi ve Yesilyurt Belediyesi yöneticileri, festivali destekleyen Malatya Girisim Gurubu Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Mehmet Kavuk ve festival komitesi, Double Tree by Hilton Otelinde düzenledigi basin toplantisiyla festivali degerlendirdi. 

Basin toplantisinda konusan Vali Süleyman Kamçi, “Öncelikle yerel basinimiza festivale verdikleri desteklerden dolayi tesekkür ediyoruz. Film festivalini yapip yapmama dönemi artik geride kalmistir. Malatya film festivalinden artik vazgeçemez. Basbakanlik Tanitma Fonu ve Kültür Bakanligindan ciddi anlamda destek alan festivalimiz, her yil biraz daha güçlenmekte, Türkiye’de aranilan bir festival haline getirmeye çalisacagiz. Türkiye’de Valiligin ve resmi kurumlarin sahiplenerek destek verdigi tek festival; Malatya Film Festivalidir. Malatya Kayisi Arastirma ve Gelistirme Vakfi ile birlikte bu yil festivalimiz daha güçlü bir sekilde ses getirmis ve amacina ulasmistir” diye konustu.

1.3 MILYONA MAL OLDU

 

6’nci Ulaslararsi Malatya Film Festivalinin 1.3 milyon lira civarinda bir maliyetle gerçeklestirildigini kaydeden Vali Kamçi, sunlari anlatti: “Yaklasik 25 bin kisi film izledi, salonlar geçen yila oranla daha da doldu. Artik her yil Kasim ayinda film festivalini daha da etkin ve güçlü bir sekilde yapacagiz. Eksiklikler olabilir ama bunlari bir yil sonra gideren tedbirleri aliyoruz. Basin mensuplarimiz festivali sahiplendiler ve bunun için destek verdiler. Ben verdiginiz destek için sizlere tesekkür ediyorum. 7’nci Film Festivalinin hazirliklarina hemen basliyoruz. Gerekli destekleri de saglamaya devam edecegiz. Bu festival harcanan rakamin en az 10 kati Malatya’ya getirisi olmustur. Tüm dünyada festival sayesinde Malatya’yi tanitma imkani bulduk. Bunun reklamsal degeri en az 100 milyon liradir.”

 

FESTIVAL AMACINA ULASMISTIR

 

Malatya Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Ertan Mumcu da film festivalinin Malatya’nin tanitimi amaciyla son derece yararli oldugunu belirterek, “Sanatsal açidan Malatya’yi tanitan Film Festivali bizce amacina ulasmis ve Malatya’nin tanitiminda etkin rol oynamistir. Bu nedenle film festivalini daha da güçlendirerek tüm Malatyalilarin sahiplenecegi sanatsal bir etkinlik olarak degerlendiriyoruz. Büyüksehir Belediyesi olarak festivali desteklemeye devam edecegiz” dedi.

FILM FESTIVALI’NIN ARDINDAN

 

Malatya Valiligi’nin koordinasyonunda Malatya Kayisi Vakfi tarafindan, Büyüksehir Belediyesi ana sponsorlugunda düzenlenen 6’nci Malatya Film Festivali sona erdi. Malatya Film Festivali’nde geçtigimiz günler boyunca meydana gelen terör olaylari nedeniyle önceki yillarda konuklarini kirmizi haliyla karsilayan Malatya Film Festivali’nde bu yil açilis ve kapanis törenlerinde “yasanan acilara saygi ve minnet çerçevesinde” kirmizi hali yerine siyah hali kullandi.  Bir hafta boyunca Malatya Park Avsar ve Yesil Sinemalari’nda 4 sinema salonu, DoubleTree by Hilton Oteli ve Inönü Üniversitesi dâhil 6 farkli salonda, 152 seansta, 19 bölümde, 48 ülkeden, 139 yönetmenin 136 filminin gösterildigi festivali toplam 23 bine yakin sinemasever izledi. Ayrica Suriyeli mültecilerin kaldigi konteyner kentte tüm gün boyunca film gösterimleri gerçeklestirildi. Festival boyunca yüzde 80’e yakin dolulukla geçen film gösterimlerinin yani sira festival konuklarinin katilimiyla renklenen söylesi, sergi, imza günleri, atölye gibi pek çok etkinlikle bulusan Malatya sinemaya doydu. Malatya Film Festivali tanitim açisindan da bu yil bir rekora imza atti. Sehrin en görülür alanlarinda asilan Billboardlar, viniller, durak raketleri, festival bayraklari; araç giydirmeleri; 40 bin flyer (el brosürü) dagitimi; LED ekran kullanimlari; 2 bin adet basilan ve ücretsiz dagitilan Festival Gazetesi; belediye otobüslerine afis asimlari; yerel ve ulusal medya sponsorluklari ile gazete, dergi, TV ve internete verilen reklamlar ve çikan haberler ile 350 bin kisiye ait mobil telefon datasina atilan kisa mesajlarla (SMS) gün gün etkinliklere ait bilgilendirme yapilarak, Malatyalilarin festivalden haberdar olmasi ve festivale katilimlari saglanmistir. 

 

136 FILM YER ALDI

 

Malatya Film Festivali’nde bu yil 94’ü uzun film, 31’i kisa film, 11’i belgesel; 67’si yerli, 69’u yabanci olmak üzere toplamda 136 film yer aldi.  Malatya Film Festivali’nin bu yil ki yeni bölümleri: Öteki Dünyanin Renkleri, Amerikan Bagimsiz Sinemasinin Taze Yetenekleri, Retrospektif: Nuri Bilge Ceylan, Romen Yeni Dalgasi, Ustalarin Gözünden, En Iyi On Kisa sinemaseverlerden büyük ilgi gördü. Festivalin artik geleneksellesen bölümleri Dünya Panoramasi, Ulusal Panorama, Ortadogu Sinemasi Ulusal Belgesel Panoramasi, Mismis (Çocuk Filmleri), Suriyeli Misafirler, Onurlandirilan Filmler, Anilarina Bölümü, Kisa Film Dünya Panoramasi her zaman oldugu gibi yine ilgiyle takip edildi. Festivalin Ulusal ve Uluslararasi Uzun Metraj Film Yarismasi ile Ulusal Kisa Film Yarismasi seyirciden yine büyük ilgi görürken, yarisma ödülleri 12 Kasim Persembe günü DoubleTree by Hilton Malatya’da yapilan Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

YÖNETMEN VE OYUNCULARLA DIKKATI ÇEKTI

Malatya Film Festivali, bu yil Malatya’da agirladigi yönetmen ve oyuncularla da öne çikti. Festivalin açilisindan kapanisina kadar geçen 7 günlük süre içinde Emin Alper, Baris Atay, Faruk Hacihafizoglu, Çigdem Sezgin, Murat Saraçoglu, Mehmet Eryilmaz, Fatih Haciosmanoglu, Selim Evci, Çagil Nurhak Aydogdu, Caner Erzincan gibi yönetmenler Malatya’ya geldiler. Ayrica Serif Sezer, Hikmet Karagöz, Mesut Akusta, Osman Sonat, Berkay Ates, Hakan Çimenser, Gökhan Mumcu, Ece Dizdar, Özgür Emre Yildirim, Inanç Konukçu, Özay Fecht, Can Kolukisa, Zümrüt Erkin, Melek Çinar, Sema Moritz, Esme Madra, Riza Akin, Sarper Ilhan, Settar Tanriöven, Ece Tatay, Serhat Yigit, Hülya Böceklioglu, Ahmet Kaynak, Soner Erzincan, Cenan Çamyurdu gibi oyuncular da filmlerinin gösterimleri ve ödül töreni için Malatya’daydi.

 

Festivalin Ulusal Film Yarismasi’nda yer alan 14 filmin yönetmen, yapimci veya oyuncularinin katilimiyla film sonrasi söylesiler gerçeklestirildi. Abluka, Çekmeceler, Eksik, Kar Korsanlari, Kasap Havasi, Memleket, Misafir, Nefesim Kesilene Kadar, On Adim, Sakli, Sarmasik, Yarim ve Yeni Dünya filmlerinin ekipleri filmleri öncesinde seyircilerle bulusup, film sonrasinda sinemaseverlerin sorunlarini yanitladi. Festival bu yil Danisma Kurulu ile de çok güçlüydü. Sinema Yazari Kerem Akça, yapimci Serap Engin, senaryo doktoru ve akademisyen Özgür Seyben ve oyuncu Ipek Tuzcuoglu görüsleriyle festivale güç katti. Ulusal Uzun Film Yarisma Jürileri Ercan Kesal, Ipek Tuzcuoglu, Cansel Elçin, Handan Ipekçi, Aytekin Çakmakçi, Mustafa Ziya Ülkenciler ve Cüneyt Cebenoyan; Ulusal Kisa Film Yarisma Jürileri Ufuk Bayraktar, Özge Özberk, Natali Yeres, Ömür Atay gibi isimler ve Daniel Burlac, Ken Kelsch, Leo Soesanto, Roman Gutek ile Tevfik Baser’den kurulu Uluslararasi Jüri Üyeleri bir hafta boyunca Malatya’da, sinema salonlarinda Malatyali sinemaseverlerle birlikte filmleri izleyerek degerlendirdi. Sinema Yazarlari Dernegi (SIYAD) Jürisi bu yil Engin Ayça, Baris Saydam ve Murat Tirpan’dan olustu. Jüri 14 filmin yaristigi Ulusal Uzun Film Yarismasi’nda en iyi filmi belirledi. Kisaca Asya Film Agi olarak adlandirabilecegimiz sinema yazarlari, sinema sektör insanlarindan olusan genis agi ile festivallerde yarisan Asya filmlerini degerlendiren ve ödül vermeyi kabul ettigi festivallere sayginlik kazandiran NETPAC Jüri ise Axel Estein, Roya Sadat ve Doç. Dr. Nilay Ulusoy isimlerinden olustu.

TAM NOT ALDI

6’nci Malatya Film Festivali, Festival ana sponsoru Büyüksehir Belediyesi’nin yani sira, Kültür ve Turizm Bakanligi, Basbakanlik Tanitma Fonu Kurulu, Battalgazi ve Yesilyurt Belediyeleri, Inönü Üniversitesi ve Firat Kalkinma Ajansi’nin destekleriyle düzenlendi. 10 Kasim Sali günü Ramada Oteli’nde düzenlenen Sponsorluk Gecesi’nde festival sponsoru olan tüm kurum, kurulus, yerli ve ulusal medya temsilcilerine tesekkür plaketleri sunuldu. Malatya Film Festivali bu yil sosyal medya hesaplari ile de oldukça güçlüydü. Sinemaseverler festival filmlerini, etkinlikleri, program bilgilerini anlik olarak takip edebildiler. #MUFF2015 etiketini kullanarak festivalle ilgili tüm görüslerini ve fotograflari sosyal medyada paylasti. Izleyiciler festivalle ilgili tüm bilgilere festivalin resmi web sitesi malatyafilmfest.org.tr adresinin yani sira, bu yil ilk kez hayata geçirilen Malatya Film Festivali mobil uygulamasindan da tüm bilgilere aninda eriserek kendi festival takvimlerini olusturabildi. IOS ve Android telefonlarina festival mobil uygulamasini indiren kullanicilar, uygulama bildirimleri ile festivali anlik olarak takip ederken bir yandan da festivalden fotograflar paylasti. Festival açilis ve kapanis törenlerini bu yil sinema ve tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçisi ve yazar Yekta Kopan üstlendi. Kopan, geceye katilan konuklardan tam not aldi.

 

YOGUN KATILIM VARDI

 

Festival filmleri bu yil 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarinda gösterildi. Malatyali sinemaseverler festivale büyük ilgi gösterirken, festivali biletli olarak Avsar ve Yesil sinemalarindan takip ettiler. Festival biletleri ögrenci 2 TL, tam 3 TL olarak belirlenen Malatya Film Festivali bu fiyatlar ile Türkiye’nin en ucuz biletli Festivali oldu. Biletli gösterimlerin disinda Avsar ve Yesil sinemalarinda 11.00 seansinda gösterilen çocuk filmleri; Double Tree by Hilton’da ki engelli, kisa ve belgesel gösterimleri; Inönü Üniversitesi gösterimleri; 8 bine yakin Suriye vatandasinin bulundugu konteyner kentte yapilan tüm gösterimler ile huzurevinde yapilan film gösterimleri ücretsiz olarak gerçeklestirildi.  Bu yilin en sevindirici tarafi Malatya Film Festivali’ne yogun katilim olmasiydi. Özellikle ücretsiz olan çocuk filmleri ve geçtigimiz yillarda engelli seyircilerin fiziki sartlardan dolayi takip etmekte zorlandigi engelli gösterimler, bu yil oldukça ilgi gördü.

 

TÜRK SINEMA YILLIGI

 

Malatya Film Festivali’nde bu yil ilk kez uygulanan ve 15 TL’lik ücreti ile festival filmlerine sinirsiz giris hakki saglayan FestivalKart sinemaseverlerden büyük ilgi gördü. Festivalin “Onur Ödülleri”, Türk Sinemasi’na imzasini atan iki büyük isme Perihan Savas ve Serdar Gökhan’a festivalin açilis töreninde verildi. Gürcü sinemasinin usta ismi Eldar Shengelaia’da Onur Ödülü almak üzere Malatya’daydi. Malatya Film Festivali’nde ilk kez geçtigimiz yil verilmeye baslanan Emek Ödülleri’nin bu yil ki sahipleri sinema yazari ve tarihçisi Agâh Özgüç ve sinema makyajini bir sanata dönüstüren makyaj ustasi Suzan Kardes oldu. Emek Ödülü sahipleri ödüllerini festivalin açilis gecesinde aldi. Geçtigimiz yil Onur Ödülü alan Hocakulu Narliyev bu yil da festival konugu olarak Malatya’daydi. Ünlü yönetmenle bu yildan itibaren festival kapsaminda her yil yer alacak Türki Cumhuriyet’ler programini yapmak üzere anlasildi. Malatya Film Festivali, Türkiye sinemasinin bilgilerini derleyen, ülkemizdeki tek yayin olma özelligiyle kaçirilmamasi ve tüm kütüphanelerde bulunmasi gereken bir yayini bu yil ilk kez hayata geçirdi. Türk Sinema Yilligi festivale gelen konuklar tarafindan büyük ilgi gördü. Her yil yayinlanan sinemaseverlerden ve özellikle akademisyenlerden büyük ilgi gören sinema teknik kitaplarina bu yil da devam edildi. Christopher Kenworthy’nin “Master Shots / Profesyonel Çekimler” kitabi sinemaseverler için Türkçeye çevrildi. Basindan kitabi takip eden pek çok üniversite simdiden kütüphanelerinde yer almasi ve özellikle ögrenciler için ders kitabi olarak okutmak üzere festival merkezinden talep etmeye basladi.

FAHRI KAYAHAN KITAPLASTI

Perihan Savas ve Serdar Gökhan için hazirlanan Onur Ödülü kitaplari da Türkiye Sinema Tarihi’nde önemli bir belge olarak kütüphanelerdeki yerini aldi. Malatya’nin en önemli degerlerinden biri olan ve yüzlerce beste yapmis, 60’tan fazla senaryo yazmis ve su an görüntüleri elimizde olmayan 2 filmde de oyuncu olarak yer almis Fahri Kayahan’in kitabi, Ali Can Sekmeç tarafindan, bir yil süren bir arastirma ve arsiv çalismasinin ardindan kaleme alindi. Kitapta, Fahri Kayahan’a ait gün yüzüne çikmamis bilgiler ve fotograflar yer alacak. Malatya Film Festivali, film gösterimleri disinda yaptigi etkinlikler ile de Malatyalilardan büyük ilgi gördü. Banu Bozdemir'in Küçük Sinemacilar kitabindan yola çikarak hazirladigi Küçük Sinemacilar Atölyesi, Özgür Seyben’in Sit-com (Sitkom) Yazim Teknigi Atölyesi, Hasan Deniz’in Uygulamali Ileri Fotografçilik Atölyesi özellikle çocuk sinemacilardan ve ögrencilerden büyük ilgi gördü. Malatya Park AVM içerisinde sinemaseverlerle bulusan Perihan Savas, Serdar Gökhan ve Fahri Kayahan Fotograf Sergisi ve Minder Sohbetleri; senaryo yazari, oyuncu ve yazar Ercan Kesal’in ve Selda Alkor’un kitap imza günleri yogun ilgi gördü ve bir saatlik olarak planlanan etkinlikler 2 saate yakin sürdü. Malatya Film Festivali, bu yildan itibaren, Yesilyurt Belediyesi’nin tahsis ettigi, Malatya girisinde bulunan Tavsan Tepe Mevkiindeki 20 dönümlük alanda Kayisi Bahçesi olusturmaya basladi. Her yil, onur ödülü ve emek ödülü alan sanatçilar adina kayisi agaci dikilecek olan Festival Kayisi Bahçesi’ne bu yil Perihan Savas, Serdar Gökhan, Eldar Shengelaia, Hocakulu Narliyev, Selda Alkor, Suzan Kardes ve Agâh Özgüç için kayisi fidanlari dikildi. Malatya’nin her geçen gün markalasan bir sehir olmasinda önemli bir yeri olan Malatya Film Festivali’nde, konuklara Malatya’nin turizm potansiyelini göstermek ve bir cazibe merkezi olusturmak için, Aslantepe, Sultansuyu, Battalgazi, Nemrut gibi tarihi ve turistik mekânlara geziler düzenlendi. Malatya Uluslararasi Film Festivali, gelecek yil yine Kasim ayinda Malatyali sinemaseverle bulusacak.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber