• DOLAR
  6,2145
  %0,23
 • EURO
  6,8297
  %0,12
 • ALTIN
  328,22
  %0,58
 • BIST
  8,0131
  %0,17

Vali Baruş’tan Teknokent’te İnceleme

İnönü Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent)’te faaliyette bulunan firmaların ofislerini ziyaret eden Vali Aydın Baruş, Ar-Ge projeleri ve geleceğe yön veren teknolojiler hakkında brifing aldı. Daha önce yurt dışından sipariş edilen, sonrasında Teknokent’te imal edilmeye başlanan yapay deri üretimi ile ilgili bilgiler alan Baruş, yapılan çalışmaları takdirle karşıladıklarını ve desteklediklerini belirtti

Vali Baruş’tan Teknokent’te İnceleme

İnönü Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent)’te faaliyette bulunan firmaların ofislerini ziyaret eden Vali Aydın Baruş, Ar-Ge projeleri ve geleceğe yön veren teknolojiler hakkında brifing aldı. Vali Baruş’a ziyareti ve incelemeleri sırasında İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. A. Fatih Kocamaz eşlik etti. Vali Baruş, yapılan çalışmaları takdirle karşıladıklarını ve desteklediklerini ifade etti.

“MİLLİ PROJELER DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTIYOR”

Pusula On Kuluçka Merkezinde Prof. Dr. Baharçiçek, Yrd. Doç. Dr. Kocamaz ve firma yetkilileriyle toplantı yapan Vali Baruş yaptığı incelemeler sonrası, “İnönü Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent) bilginin üretime ve verime dönüştürülerek projeler geliştirilmesi noktasında önemli bir rol oynamaktadır. Kendi imkânlarımızla ürettiğimiz yerli ve milli projeler dışa bağımlılığı azaltıyor. Bu projelerin hayata geçirilmesi ilimizin, ülkemizin ekonomisi ve istihdamına önemli katkılar sağlar. Yapmış olduğunuz çalışmaları önemsiyor ve destekliyoruz” ifadesini kullandı.

YAPAY DERİ ÜRETİMİ HAKKINDA BİLGİ ALDI

İnönü Üniversitesi’nde daha önce yurt dışından getirtilen ve daha sonra üretimine Teknokent’te başlanan yapay deri üretimi konusunda bilgiler aldı. Tıp Fakültesinde eğitimde kullandıkları cerrahi setlerin yenilerini almak için yurtdışında üretim yapan bir firmayla irtibata geçti. Tıp eğitiminde temel hekimlik becerilerinin geliştirilmesinde kullanılacak tek ve çift katlı yapay deri dikiş pedleri, yaklaşık 3 ayda hem de ithal edilenlerden yüzde 90 daha ucuza üretildi.

SONRAKİ PROJELER VÜCUT, KOL, BACAK, GÖĞÜS, KAFATASI MAKETİ

Vali Baruş’a çalışmalar hakkında bilgiler veren yetkililer, yapay deri konusunda ileride kol, bacak, göğüs maketlerini de üreteceklerini belirtti. Teknokent yetkilileri burada verdiği bilgilerde, Üniversite bünyesinde ürettilen ilk yapay deriyi imal ettiklerini, bunu daha önce tamamen yurt dışından ihracatı yapılan bir ürün olduğunu dile getirdi. “Artık kendi üniversitemiz bünyesinde üretiyoruz” diyen yetkililer, Yapay deri olarak ürettik fakat ilerleyen süreçte biz bunu vücut, kol, bacak, göğüs, kafatası maketi olarak devamını getireceğiz. Hem yerli hem milli üretim olarak planlanmış ve yapılmış bir ürün, şu anda elimizde bulunuyor” ifadesini kullandı.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber