• DOLAR
  6,8168
  %0,11
 • EURO
  7,4306
  %0,08
 • ALTIN
  378,57
  %0,02
 • BIST
  8,3208
  %0,17
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
VAKTİ RUHUYLA YAŞAMAK
 • 0
 • 1648
 • 12 Mayıs 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Ramazan-ı Şerif’in ilk haftasını bitirdik. Ramazan-ı Şerif gelince Müminler maneviyatını arttırıp  daha düzenli bir hayat yaşarken kâfirlerin de azgınlığı artıyor. Filistin’e her Ramazan-ı Şerif’te saldırıyor Siyonist işgal devleti. İftar sofrasındaki Müslümanları acımasızca vuruyor. Şeytanların bağlandığı bu kutlu zaman diliminde, maalesef şeytandan daha aşağılamış zalimlerin zulmü bitmiyor. Çin, oruç tutan Doğu Türkistanlı Müslümanlara zulmediyor ve her sene baskısını devam ettiriyor. Arakan‘da durum yine aynı. İslam âlemini Ramazan-ı Şerif’te de rahat bırakmıyor zalimler. Sömürülmüş kıtada da dindaşlarımız açlık ve susuzluk ile boğuşuyor. İftar sofrasında bir tabak aşı olmayan kardeşlerimiz var maalesef. Ülkemizden giden güzel yürekli yardımseverler ve hayırseverlerin yardımları da olmasa durum çok daha vahim bir hal alır. Su kuyusu ihtiyacı, erzak sıkıntısı bitmiyor. Bu vesile ile kendi komşu ve akrabasına yardım elini uzatan kardeşlerimizin, sınır dışındaki kardeşlerimizin de imdadına yetişmesi çok ama çok önemli. Allah’ın rızasını kazanmanın bir yolu da din kardeşlerimizin sıkıntısını gidermektir. Su sıkıntısı çekenlere kuyu açıp o sıkıntılarını gidermek, erzak yardımını AFAD, İHH ve KIZILAY gibi yardım kuruluşlarına yetiştirmek çok önemli. Yemen’de açlık hat safhada. Bizim sofralarımız çeşit çeşit yemeklerle donatılmışken kardeşlerimizin bu hali yaralıyor vicdanlarımızı. Sadece israf edilen yemeklerimizle tüm dünyanın açlık sıkıntısı bitiyor. Bu vebalin hesabını Rabbimize nasıl vereceğiz bilmiyorum. Kıymetli AFAD Başkanı’nın ifade ettiği gibi ‘Sadece İslam âleminin zekâtı ile tüm dünyanın açlık sıkıntısı biter.’ İşte bu çok önemli. Zekât verilmesi eğer zorunlu olsaydı, açlık sıkıntısı çeken insan kalmayacaktı. Çünkü İslam Medeniyetinin, İslam hukukunun olduğu devlette zekât vermek zorunludur. Bu da toplumda açlık dâhil her türlü maddi sıkıntıyı giderir.
Bu Ramazan-ı Şerif’te hiç tanımadığımız Müslüman kardeşlerimizin yardımına yetişmemiz için sadece cep telefonunu çıkarıp SMS atmamız bile kâfi gelebiliyor. “Yemen”  yazıp 1866’ya;  “Filistin” yazıp 1866‘ya SMS atarak AFAD aracılığıyla açlık sıkıntısı çeken kardeşlerimize yetişmemiz mümkün.
Vakit Şehr-i Ramazan,
Vakit Paylaşma Vakti.
Bizden kıtalar uzaklığında olan insanlara bu şekilde cüz’i yardımlar yaparken komşularımızı, akrabalarımızı da elbette ihmal etmeyeceğiz. Böyle tenkitleri yersiz ve lüzumsuz buluyorum. Hiç görmediği, sadece dindaşı olan insana yardım elini uzatan bir kişi, neden yanı başındaki komşusuna, canından, kanından akrabasına yardım etmesin ki. Sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyen güzel yürekli insanlara bin selam olsun.

KİTAP FUARI MUHTEŞEMDİ

Şehrimizde bu sene gerçekleşen Anadolu Kitap Fuarı muhteşemdi. Gerek düzen gerek muhteva olarak on puan verdim. Hem zengin bir içerik hem de renkli bir çoğulluğa sahipti. Merhum Cemil Meriç’in hatırasına olması da ayrı bir önem verdi fuara. Bu ülkenin en kıymetli münevverlerinden kıymetli Cemil Meriç’i de yâd etmiş olduk bu vesile ile. Kitap fuarını iki defa gezme fırsatı buldum. Her görüşe, her yaş grubuna, her ilgi alanına hitap eden standlar vardı. Şehrimizi güzel bir şekilde temsil etti bu fuar. Her sene daha da güzel bir hale geleceğine inancım tam. Malatya’mızda kitap okuyan, okumaya meraklı insan sayısının fazla olması da beni hayli bahtiyar etti. Hem şehrimizin yazarlarına, hem İstanbul’dan gelen yazar–şairlere yoğun ilgi vardı. Bu vesile ile Malatya Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum. Aynı şekilde Gıda Fuarı da benden tam not aldı. Malatya artık büyük bir şehir ve büyük şehir olmanın da hakkını veriyor. Doğu Anadolu içinde marka bir şehir haline geliyor günden güne. Son 15 yılda şehrimize yapılan hizmetler, dışarıdan gelen gurbetçileri de konukları da ziyadesiyle mutlu ediyor. Emeği geçen herkesten Rabbim razı olsun.
Selam ve Dua ile…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber