• DOLAR
  5,9011
  % 0,54
 • EURO
  6,6346
  % 0,12
 • ALTIN
  254,6448
  % 0,52
 • BIST
  90.787
  % 0,32

Ürün Üreticiden Direk Tüketiciye Ulaşacak

Üreticiden çok cüzi bir miktara alınıp da tüketiciye fahiş fiyattan satılan ürünler yüzünden vatandaşın yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Milletvekili Kâhtalı, yeni hâl yasası ve tanzim uygulamalarına dikkat çekti. Kâhtalı, zor da olsa aracıyı aradan çıkartarak, ürünü üreticiden direk tüketiciye ulaştıracak bir sistem kurulacağını söyledi

Ürün Üreticiden Direk Tüketiciye Ulaşacak

Yaklaşan 31 Mart seçim sürecinde gazetemizi ziyaret eden ve burada gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulunan Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı öncelikle ekonomiye yönelik konuştu.  Burada tanzim satışlarına ilişkin Milletvekili Kahtalı: “Şuanda ekonomi ile ilgili sıkıntılı dönemi geçirdik. Tanzim satışları aslında geçici çözüm.  Antalya’da, Mersin’de, Adana’da o bölgelerde doğal felaketler yaşadık hortum oldu, su baskınları oldu, aşırı yağışlar oldu ürünler ve mahsuller toplanamadı bunlardan da gelen sıkıntılar vardı. Fırsatçılık yapan bazı esnaflar, komisyoncular vardı bu ekonomik sorun onların bahaneleri oldu. Bilinçli şekilde bunu ranta çevirmek istediler.  Bunun önüne geçebilmek için Tarım Kredi Kooperatifleri ile sayın cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu talimatla birçok yerde bu tanzim satışları açıldı ve belli seviyelere çekildi fiyatlar.  Ama bu sürekli olacak diye bir şey yok zaten biz devlet çekilmeli özel sektörün önünü açmalı diye bakıyoruz.  Özel sektör daha iyi yönetir, daha hızlı hizmet verir diye bakıyoruz.  Bu süreçte de Malatya’da da bilinçli bir tüketicimiz vardı, esnaflarımızda hiç bir aşırılığa gitmediler bu da çok büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olmadı. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ise sorunlar yaşandı.” İfadelerine yer verdi. Bu noktada fırsatçılığa karşı çözüm noktasında değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Kahtalı: “Aradaki bu komisyoncuların kaldırılması ile oluşabilecek bir şey.  Ardaki ürünü çiftçi çok uygun fiyata veriyor oradaki toplayan tacirler yüzde 10 koyuyor bu komisyoncuya geliyor komisyoncu alıp satarken üstüne koyuyor daha sonra başka ile sevkiyatını yapanda firma üstüne ekleme yapıyor ve mal tüketiciye ulaşana kadar olması gereken fiyatın 2 katına çıkıyor. Bu aradaki aracıların ortadan kaldırılması lazım.  Direk tarladaki üreticiden parkende noktasına getirilebilir bir sistem kurulması lazım. Bununla ilgili hal yasası var bunun üzerinde çalışılıyor burada hiç kimsenin mağdur edilmemesi için gayret ediliyor.  Ama önemli olan şu; 82 milyon insanın ucuz tüketebilmesi sağlıklı ve kaliteli ürünü daha ucuza tüketebilmesi için bir olanak imkân sağlanmaya çalışılıyor. Tabi bu hal yasası yeni bir oluşum yıllardır alışıla gelen bir mesele var sonuçta ve bunun değiştirilmesi çok da kolay olmayacak. Bunu değiştirirken bazı sıkıntılar çıkacak onları da düzelteceğiz daha sonra inşallah toprakta üreten çiftçinin malını inşallah marketçilerin rafında, tezgahında en uygun fiyata satılabilir hale getireceğiz.” şeklinde konuştu.

“YEREL MARKETLERE DESTEK VERMEK VE BUNLARI KALKINDIRMAMIZ LAZIM”

Ülkenin yaşadığı ekonomik sorun karşısında Esenlik’ in fiyatlarını da değerlendiren Milletvekili Kahtalı, “Esenlik bir kurumsal firma, gerçekten önemli bir şirket, Malatya’da katma değeri yüksek bir firma.  Bine yakın çalışanı var. Onlarda minimum düzeyde satmaya gayret ediyorlar bundan şüphem yok.  Diğer yandan bin kişilik bir istihdam söz konusu onların da giderleri var bu Esenlik ve diğer marketlerimiz için de geçerli.  Ulusal marketler haricinde yerel marketlerde Malatya’da marketçilik yapan arkadaşlarımız gerçekten en ucuza satmanın gayreti içerisinde. Hepsi bir birini dengeler çünkü aynı merkez, üreticiler tek.  Marka ürünlerinin hepsi tek firma, tek listeden çıkıyor, bunlarda bir farklılık yaşatma şansları yok marketlerimizin ve birbirlerinin rakipleri.  Bu anlamda yerel marketlere destek vermek ve bunları kalkındırmamız lazım.” diye konuştu.

Hanife Sarı ( özel haber) 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber