• DOLAR
  7,5484
 • EURO
  8,9566
 • ALTIN
  474,25
 • BIST
  1,1861

Üniversite Tercihleri İçin Altın Niteliğinde Öneriler

Üniversite sınavına giren ve gelecek için plan yapan öğrenciler için yarın tercihlerin son günü. Bu haftaki röportajımıza bu konuyu taşımak istedik ve Hacettepe Kurs Merkezi Müdürü Osman Doğan’dan öğrenciler için altın niteliğinde olan tavsiyeleri aldık.

Üniversite Tercihleri İçin Altın Niteliğinde Öneriler

Üniversite sınavına giren ve gelecek için plan yapan öğrenciler için yarın tercihlerin son günü. Bu haftaki röportajımıza bu konuyu taşımak istedik ve Hacettepe Kurs Merkezi Müdürü Osman Doğan’dan öğrenciler için altın niteliğinde olan tavsiyeleri aldık.

Hocam YKS sınavına giren ve belli bir başarı alan öğrenciler bu yıl tercih yapıp biran önce Üniversiteye başlamak istiyor. Bu konu ile ilgili düşünceniz nedir?

Öğrenciler sınav sonuçlarına baktığında ahlanıp vahlanıyor. Yok efendim şu kadar puan almışım da,  bu puanla bir yere yerleşemem de. Bu şekilde kendilerini karamsarlığa sokuyorlar. Kimisi de direk kendini bir Üniversiteye atmak istiyor. Arkadaşlar bizler sadece okumak için veya Üniversiteli olmak için bir bölüm yazmamalıyız. Tercihler bitecek diye telaş da yapılmamalı. bu bir emektir. Emeğinizin ölçüsü ise puan değil sıralamadır. Bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1. Oturumu olan “Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 2 milyon 515 bin 91, 2. oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) 2 milyon 24 bin 596 aday girdi. Önelim olan bu sıralamada önemli bir yerde olmaktır.

Öğrenciler bir yıl daha beklemeli midir? Sonuç olarak bir yılık emek var?

Hayır bu bir yıllık emek değil. Bu 12 yıllık hatta 13 yıllık bir maratondan sonra nefes alınan bir mola. Üniversite ise bu maratonun devamıdır. Başarı sınırlarımız bellidir. Kişinin kendini geliştirmesi ve eğitim potansiyelinin üzerine çıkması gerekiyor. Bu sınırları kırmamız gerekiyor. Bu yıl örnek veriyorum rehberlik bölümünü tercih edecek bir öğrencimiz bekledi ve gelecek yılki hedefini Hukuk Fakültesi olarak belirledi. Hedefler her zaman iyidir.

Sizler tercih konusunda öğrencilere “Bunu uygulayın” diyebileceğiniz bir tavsiyeniz var mı?

Bittabi her şeyin bir tarifi vardır. Tercih konusunda da bizim önerilerimiz mevcut. Öğrencilerimiz bu püf noktalara uyarsa tercihte daha başarılı olacaktır.  YÖK Vakıf Yükseköğretim Kurumları Kılavuzunu inceleyin. Vakıf üniversitelerinde okuyacaklar bu kılavuzu mutlaka incelemeli! Vakıf üniversiteleri birçok öğrenci için olanakları sayesinde tercih sebebi oluyor. Fakat bu üniversiteler arasında bir seçim yaparken okulun ticarethane mi yoksa gerçekten bir eğitim kurumu mu olduğuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Ufkunuzu genişleterek geleceğin mesleklerini araştırın. Üniversitelerin imkanlarını araştırın. Geçen seneki yerleştirmeleri inceleyin. Puanınızı öğrendikten sonra YÖK Atlas üzerinden kendi puanınıza en yakın üniversiteleri sıralayıp, geçen senelerin verilerine bakarak tercihlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca ÖSYM tarafından her üniversite ve bölüm için konulan tüm şartları istediğiniz üniversitenin atlasından bakarak bölümün eğitim dilini, kaç puanla aldığını, hazırlık sınıfının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Üniversitelerin burs alma durumunu inceleyin. Tercih yaparken danışmanlardan faydalanın. Hedefinizdeki üniversite için hazırlanmış kapsamlı raporları okuyun. Üniversite öğrencilerinden okul ve bölümler hakkında bilgi edinin. Daha kapsamlı araştırma için Youtube’u ve Instagram kullanın.

Uzman görüşü alınması gerektiğini belirttiniz. Sizler kurum olarak veya şahıs olarak bir destek sağlıyor musunuz?

Hacettepe Kurs Merkezi olarak yeni bir yapılanma içerisindeyiz. Öğrencilerimiz için ücretsiz kurlarımız var şuan deneme amaçlı. Bunun haricinde de tüm öğrenciler diledikleri zaman gelip ücretsiz şekilde tercih desteği alabilirler. Memnuniyetle he kendim hem de uzman eğitim kadrom öğrencilere ücretsiz şekilde tercih desteğinde bulunuyoruz. Öğrencilerin bizlerin geleceği ve bizler bu geleceğin daha da parlaması için uğraşan işçileriz.

Genel olarak toplamak gerekirse, Üniversite tercihlerinde acele edilmemesinin mesajını vermek istediğiniz sanırım!

Acele etmekten ziyade adımların sağlam atılması gerekiyor. Zeminin doğru ve dayanıklı olduğuna emin olduğumuz sürece her halükarda kazançlı çıkacak olan biziz. Eğer bu yıl tam olarak kendinizi veremediğinizi düşünüyorsanız yolun başındayken kendinize bir şans daha verin. Daha sonra bu bölümü neden okudum, yada yanlış yönlendirildim diyerek kendinizi karamsarlığa sürüklemiş olursunuz. Bu konuda tavsiyelerim bu şekilde.

Ebubekir Atilla’nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber