• DOLAR
  7,0511
 • EURO
  8,3562
 • ALTIN
  462,60
 • BIST
  1,1866

Ülke Hedefleri Işığında Meslek Liselerinin Geleceği Konuşuldu

Mesleki ve teknik eğitimin gelişmesinde bir farkındalık oluşturmak amacıyla Meslek Lisesi Ülkenin Geleceği konulu seminer düzenlendi.  Seminerde hazır bulunan rehberlik hocalarına öğrencileri yönlendirmedeki rollerinin büyük olduğu ifade edildi. Rehberlik hocalarına “Bu başarı sadece bizim değil sizin ve memleketin başarısı olacak.” denilerek ülke hedefleri arasında yer alan ihracatı 500 milyar dolarlık hacme getirmek, ülke ekonomisini en önemli 10 ekonomi arasına sokmak için iş birliği talebinde bulunuldu

Ülke Hedefleri Işığında Meslek Liselerinin Geleceği Konuşuldu

Fırat Kalkınma Ajansı Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı iş birliğiyle mesleki ve teknik eğitimin gelişmesinde bir farkındalık oluşturmak amacıyla Meslek Lisesi Ülkenin Geleceği konulu seminer yapıldı. Burada Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Abbas Karaduman: “Bu toplantıda meslek liselerinin geleceğini konuşacağız ve bu güne kadar geldiğimiz noktayı ifade etmeye çalışacağız. Milli Eğitim İl Müdürlüğümüzle en az 6 kere toplantı yaptık. Bu toplantılarımızda çıkan sonuçları ifade etmek istiyorum. 1. ve 2. Organize Müdürlüklerine talimatlar vererek oradaki tüm fabrikaları gezdirdik.  Orda hangi iş gücüne ihtiyaç var bunların analizini çıkardık.  Hangi sektörün ihtiyaç olduğunu 3 çatı altında toplamış olduk tekstil sektörü, metal ve otomasyon. Bu doğrultuda milli eğitimle çalışma yaparak Yunus Emre Teknik Meslek Yüksekokulu’u hedef kitlemize koyduk.  Bu okul çalışmalarımızda işveren ile fabrikalar ile protokoller imzaladık. Bu protokollerde staj garantisi sağladık, okul bittikten sonra çalışan öğrencilerin askeri ücretle değil de en azından 1,5 katı fazladan maaş almasını sağladık.  Bunun sebebi mesela metal bölümünde biz öğrenciyi sadece kaynakçı olarak yetiştirmedik aynı anda bu öğrenciyi otomasyon bilen, kaynak yapabilen, tornayı kullanmayı bilen, birçok işlemi gerçekleştirebilen bir personel haline getirmek istiyoruz. Bu şekilde işveren olarak bu kalitedeki bir eleman aldığımızda bu ücreti halk ettiğini düşünmüş olarak işe başlamasını sağlayacağız. Öğrencilerin iş yerinde daha çok hocaların kontrolünde olmasını sağlayacağız.  Ve işletmeye gönderdiğimiz öğrencinin birebir sorumluluk almasını sağlayacağız. Odamız bütçesinden başarılı öğrencilere burs imkânı sağlayacağız.

Üniversitede bu işin içinde olduğu için tüm programlarda erasmus için yurt dışında eğitim almaları için öğrencileri mutlaka bu programa tabi tutacağız.  Okullarda ticari iş almalarını sağlayacağız. Bu ticari işi aldıklarında hem öğrenciler kendilerine bir gelir sağlayacak hem pratik eğitim yapmaları sağlanmış olacak. Son teknolojiyle eğitime uygun araç ve gereç için ihtiyaç kredileri çıkardık. Yeni kurulacak olan bu liselerimize yeni makineleri getirteceğiz. 1. Organize İl Müdürlüğüyle bu konuda bir protokol imzalandı orda yer tahsisi yapıldı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği buraya gelecek hem yatılı hem meslek lisesi hem de işlikler yapılacak.  Okulu bitiren öğrenciyi bırakmayacağız, 5 ya da 10 yıl boyunca onları sürekli denetleyeceğiz.  Bu öğrenciler mezun olduktan sonra gerçekten kendi işini mi açıyor, bir yerde çalışıyor mu, veya üniversiteye mi gidiyor diye bu sonuçlar bizim için çok önemli olacak.  Bizim başarımız gösterir nitelikte olacak. Kariyer günleri düzenleyeceğiz.  KOSGEB’le sözleşmelerimiz var. Okul bitiminde iş garantisi sağlamak için İŞKUR ile projeler hazırlayacağız. YÖK’ le meslek liselerindeki başarılı öğrencileri direk üniversite sınavlarına tabi tutmadan yüksekokul okumalarını sağlayacağız. Sizlerde memleketin geleceği için meslek liselerini ülkenin geleceği olarak görüyorsanız lütfen yunus emre meslek lisesi öğrencilerini yönlendirmenizi istiyorum.  Rehberlik hocaları olarak o yüzden size ihtiyacımız var.  Biraz daha kaliteli öğrenci alabilirsek neler yapabileceğimize inanamazsınız. Bu başarı sadece bizim değil sizin ve memleketin başarısı olacak.” ifadelerine yer verdi.

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber