• DOLAR
  5,8069
  % -0,05
 • EURO
  6,6148
  % 0,01
 • ALTIN
  267,1454
  % 0,74
 • BIST
  95.266
  % 0,09

 “Ülke Ekonomisine Daha fazla Katkı İçin Kadınlarımızın Yanındayız”

“Amacımız şehrimize daha fazla nasıl faydalı oluruz kaygısı.” diyen Malatya Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Ayşe Özceyhan kadınların kendi bütçeleri ve ülke ekonomisine katkı sağlamaları için onların yanında olduklarını vurgulayarak “2013’ten bu güne 400’e yakın kişiye girişimcilik kursu düzenledik ve sertifika verdik… Burada en azından iş kuracakları zaman sağlam bir temelle nasıl bir iş kurabilirler, iş kurmaları için nerelerden bilgi alabilirler, yapmaları gereken yasal prosedürler neler, onların eğitimini veriyoruz. “ dedi

 “Ülke Ekonomisine Daha fazla Katkı İçin Kadınlarımızın Yanındayız”

Özceyhan ile Malatya Kadın Girişimciler Derneği’nin  faaliyetlerini, verilen eğitimleri, kadın girişimcilerin nasıl olması gerektiğini, hedeflerini ve daha fazlasını konuştuk

Ayşe Özceyhan kimdir,  Malatya Kadın Girişimciler Derneği nasıl kuruldu?

Kimya mühendisi evli, 3 çocuk annesiyim. Derneği kurma fikri katıldığım bir girişimcilik kursu sonucunda oldu. 8 ay değişik konularda değişik konularda girişimcilik eğitimleri aldım, bu eğitim sonrasında bir araya gelmiş mevcut kadın potansiyelini dağıtmamak için derneğimizi kurduk. Kurulduğundan bugüne kadar başkanlığını yürütmekteyim. Kadınlara nasıl faydalı oluruz, alacakları eğitimlerde nasıl daha faydalı olabiliriz üzerine çalışmalar yapıyoruz. Derneğimiz kurulduğundan beri kadınlara eğitim işleri yapmaya çalıştı. İlk kurulduğumuzda girişimci olmak isteyen kadınlara yardımcı olmaya çalıştık. Kadınlar adına İl Özel İdaresinden dükkânlar kiralamıştık. Bu dükkânları çok cüzü bir şekilde kadınlara kiraya verdik. İlkokulumuz o oldu. Kadınların kimisi o okulu çok iyi bitirdi, kimisi yarıda bıraktı.

Dernek bünyesinde şimdiye kadar hangi eğitimler verildi?

Daha sonra SODES kapsamımda 180 kadına eğitim verdik.  Okullarda, kız yurtlarında çeşitli eğitler düzenledik. Kurslarımız bittikten sonra büyük çarşıda dükkân kiralayıp elde nakış kurslarını vatandaşlara sunmaya devam ettik. Şu anda girişimcilik kursları düzenliyoruz. Bu kurslarda da KOSGEB’le çalışıyoruz. 2013’ten bu güne kadar 400’e yakın kişiye girişimcilik kursu düzenledik ve sertifika verdik. En son kursumuz geçen hafta bitti şimdi de birkaç kurumla anlaştık Yeşilyurt kadın girişimciler derneği adına yapacağız. Burada en azından iş kuracakları zaman sağlam bir temelle nasıl bir iş kurabilirler, iş kurmaları için nerelerden bilgi alabilirler, yapmaları gereken yasal prosedürler neler, işlerini 1 yıl 3 yıl nasıl planlayabilirler onların eğitimini veriyoruz. Eğitimlerimiz çok verimli geçiyor, kursa başladıkları ve bitirdikleri halleri çok faklı oluyor. Çünkü insanlar kulaktan dolma bilgilerle geliyor ve devlet bize para veriyormuş alalım da bir yaramıza merhem olsun diyorlar ama buraya geldiklerinde işin aslını öğreniyorlar. Gerçekten iş kurmak istiyorlarsa bu paranın kendilerine verileceğini öğreniyorlar. İş yeri kuran birçok öğrencimiz oldu. Projelerini biz hazırladık. O konuda da destek veriyoruz. Eğitimi veriyoruz ama peşinden projelerini hazırlamaya da biz burada yardımcı oluyoruz, ekibimiz, arkadaşlarımız var. Onlara yardımcı oluyoruz. Amacımız kadınların hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak. Herkes dışarda çalışmak zorunda değil evinde çalışmadı daha daha makbul. Çünkü evinde çocuğu var bırakıp gidemiyor, başka bir meşgalesi var yaşlısı var büyüğü var ona bakmak zorunda ama vakti var. Bunların da değerlendirilmesi için yardımcı oluyoruz. Girişimcilik eğitimlerinin yanında kişisel gelişim kursları verdik. Network eğitimleri de verdik. Bir işi nasıl kurabilir nasıl geliştirebilir. Çok az sermayeyle ne gibi işler yapabilir onların eğitimini verdik.  Bir dönem diksiyon ve İngilizce eğiti de verdik.  Tiyatro ve drama eğitimleri de verdik. Hem eğitimlerimizi çeşitlendirme çalıştık meslek edindirme kurslarımız oldu. Şimdi de kadınlarımıza yönelik Malatya’da ilk defa miyuki boncuk işleme sanatı eğitimleri vereceğiz. Değişik bir sanatta öğrenmiş olacaklar. Bizden eğitim alarak iş kuranların sayısı 40’dan fazladır. Derneğimize gelip heyecanla üye olanlar var, peşini getirmeyenler var. Ev hanımlığına dönenler de var. Kayıtlı şu anda yaklaşık 90 üyemiz var.

KOSGEB destekli verilen eğitimler ve çalışmalar

KOSGEB destekli verilen eğitimleri hepsi girişimcilik eğitimleri. Bu eğitimi geçenler KOSGEB den destek alabiliyor. Biz bu kurslar kapsamında ne kursiyerlerden ne de KOSGEB’den herhangi bir destek almadık, talebimiz de olmadı. Ben örneğin kedi iş yerimi de KOSGEB desteğiyle açmıştım.

Ortaklaşa çalıştığınız kurumlar ve diğer girişimcilik kurumlarıyla yaptığınız çalışmalar?

Girişimcilik kurslarını İŞKUR’la yapıyoruz, İŞKUR’la çalışıyoruz. Dernek olarak daha önce Fırat Kalkınma Ajansının da Kalkınma Kurulu üyesiydik. İl istihdam kurulunda kurul üyesiyiz.  Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneğinin kurulmasına yardımcı olduk. Birlikte çalışıyoruz, amacımız şehrimize daha fazla nasıl faydalı olabiliriz.

Kadınlara nasıl ulaşıyorsunuz?

Yaptığımız etkinliklerle kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz. Fısıltı gazetesi zaten en fazla işleyen kurum o. Birbirlerine tavsiye ediyorlar, sosyal medyayı kullanıyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Derneğimizin bu sene inşallah 10’uncu yılını kutluyoruz. Bu 10 yıla bir takım faaliyetler sığdırdık, elimizden gelse daha fazla şeyler yapmaya çalışırdık. Geride bıraktığımız 10 yılı iyi yâd etmek için 2 Aralık’ta derneğimizin kuruluşunu kutlayacağız. 10 yılı güzel geçirdiğimizi düşündük onun için güzel bir gece tertip ettik.  Geriye dönüp baktığımızda bir şeyler bıraktığımızı görerek kutlamayı rabbim nasip etsin.

 

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber