• DOLAR
  6,0558
  % 0,06
 • EURO
  6,7685
  % 0,13
 • ALTIN
  248,3104
  % 0,11
 • BIST
  85.310
  % -1,68

“Ücretsiz Taşıma Yüzde 40, Esnaf Zarar Ediyor”

Otobüslerde 65 yaş ve üzeri binişleri yeniden gündeme getiren Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, Özel halk otobüsçülerin sürekli zarar ettiğini belirterek, “Ücretsiz taşımacılık yüzde 40 oranlarına varmaktadır. Biz 65 yaş üzeri büyüklerimizi, annelerimizi, Babalarımızı ücretsiz taşıyacaksak, O zaman ben bu kanunu çıkartanlara şunu söylemek istiyorum; elektrik, su, ekmek, traşı da bedava etsinler, bütün imkânlardan bedava yararlansınlar.” dedi

“Ücretsiz Taşıma Yüzde 40, Esnaf Zarar Ediyor”

Malatya’da Özel halk otobüsü şoförlerinin, taşımacılıkta 65 yaş üstü ücretsiz yolcu taşınması ile ilgili olarak zarar ettiklerini açıklamalarının ardından Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, konuyu tekrar gündeme taşıdı. Özel Halk Otobüs esnafının yeterli kazanamadığını ve taşımada yüzde 40 oranlarının esnaf için yük getirdiğini belirterek, yetkililerin bu duruma çözüm bulmasını istedi. Konuyla ilgili olarak acil çözüm getirilmesi gerektiğini belirten İnce, yaptığı açıklamada, “Ücretsiz taşımacılık yüzde 40 oranlarına varmaktadır. Biz 65 yaş üzeri büyüklerimizi, annelerimizi, Babalarımızı ücretsiz taşıyacaksak, O zaman ben bu kanunu çıkartanlara şunu söylemek istiyorum; elektrik, su, ekmek, traşı da bedava etsinler, bütün imkânlardan bedava yararlansınlar” ifadesine yer ver verdi.

“65 YAŞ, DEVLETİN SOSYAL SORUMLULUĞUDUR, ESNAFIN DEĞİL”

65 yaş vatandaşlarımızı ücretsiz taşımak sosyal devletin gereğidir diyen İnce, esnafın bu sorumluluğun yüklenmemesi gerektiğini vurgulayarak şunları dile getirdi, “65 Yaş vatandaşlarımız bizim büyüklerimizdir. Ben o büyüklerimizin ellerinden öpüyorum. Gerçekten yaşlılarımıza hizmet etmek, onların yanlarında olmak görevimizdir. Bizlerde her zaman böyle genç kalmayacak, ileride bizlerde yaşlanacağız. Ancak ekonomik olarak mazotunu benim ve esnafımın karşıladığı bir taşımacılık sektöründe, 65 yaş vatandaşlarımızın, Polis, Asker, Jandarma yaklaşık 30-40 kalem ücretsiz taşımacılığın oluşturulduğu bir sistemin içerisinde, şoför esnafına ‘siz bunları ücretsiz taşıyacaksınız’ denmesi doğru değildir. Biz 65 yaş üzeri büyüklerimizi, annelerimizi, Babalarımızı ücretsiz taşıyacaksak, O zaman ben bu kanunu çıkartanlara şunu söylemek istiyorum; elektrik, su, ekmek, traşı da bedava etsinler, bütün imkânlardan bedava yararlansınlar. 65 yaş vatandaşımız fırına gittiğinde ekmek parası, Elektrik faturasını, su faturasının parasını ödüyor mu? Evet ödüyor. Gemiye, uçağa, trene parayı kullanıyor ama şoför esnafına geldiği zaman para vermeyeceksin. 65 yaş vatandaşlarımızı ücretsiz taşımak sosyal devletin gereğidir. Ancak bu devletin sorumluluğunda olmalıdır. Şoför esnafının sorumluluğunda olmaması gerekmektedir. Bizler ekonomik olarak kendimizi idare etmekte zorlanıyoruz.”

“ÜCRETSİZ TAŞIMA YÜZDE 40’A DAYANDI”

Malatya’da yüzde 40 oranında ücretsiz taşımanın olduğunu ifade ede İnce, yetkililerin bu duruma bir çözüm bulması gerektiğinin altını çizerek, “Şu anda gerçekten halk otobüslerimiz zarar etmektedir. Yaşlı vatandaşlarımıza karşı şoför esnaflarımızda sevgi ve saygı bir karşılama oluşmuyor veya azalıyor. Çünkü zarar eden bir taşımacılıkta bu şoförlere de, hat sahibine de yansımaktadır. Devletimizi bu konuyu gündemine almalı ve özellikle 65 yaş ve üzeri vatandaşların yolculuklarını, belediye otobüslerinden yapması. Bunun özel halk otobüsçü esnafımızın sırtına vurulmaması gerekir. Devlet halk otobüslerimizi bu ücretsiz taşımacılık için halk otobüslerimize aylık bin TL yardım vermektedir. O bin TL’nin on katı taşımacılık yapmaktayız. Bize verdiği parayı biz devletimize verelim. Devletimiz 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın yol masrafları diyerek aylıklarında belirli bir artırıma gidilsin, vatandaşa kart verilsin. Vatandaş ister o kartla otobüse, isterse minibüse binerek kullansın. Ücretsiz diyerek 20-30 defa binen vatandaşlarımız var. Bu ücretsiz binişler bize büyük bir ekonomik kayıp getirmektedir. Ücretsiz taşımacılık yüzde 40 oranlarına varmaktadır. Ücretsiz taşımacılık noktasında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanını da bize yardım etmesi gerektiğini düşünmekteyim. Özellikle ücretsiz taşımacılığı kesinlikle belediyenin taşıması gerektiğini düşünüyorum. Bu konun da takipçisi olacağız. Ankara’da da çalışmalarımız federasyon bünyesinde devem etmektedir” diye konuştu.

 

>>M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber