• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Tuzaga düsmeyecegiz!

Yasar, Türkiye'nin gündemine bomba gibi düsen Suruç'taki patlamayi degerlendirdi

Tuzaga düsmeyecegiz!


AK Parti Milletvekili Nurettin Yasar, Sanliurfa'nin Suruç ilçesindeki patlamayla ilgili olarak, "Türkiye, ne zaman gelecegini yapilandiran karar asamasina geldiginde hep böyle seyler yasamistir. Su ya da bu odaktan gelmesi önemli degildir. Simdiye kadar bu tür tuzaklara düsmedigimiz gibi bundan sonra da düsmeyecegiz" dedi.

Ramazan Bayraminin hemen ardindan Türkiye, Sanliurfa'nin Suruç ilçesinden gelen haberle sarsildi, yaygin basina düsen haberlere göre, bir basin toplantisi sirasinda 18 yasindaki kadinin üzerindeki bombayi patlatmasiyla savas alanina dönen ilçede, ilk belirlemede 28 kisi öldü 100'e yakin insan yaralandi. Devlet teyakkuza geçti, birbiri ardina açiklamalar geldi. AK Parti Milletvekili Yasar da kanli olayi degerlendirdi, kimse istikrari bozamaz dedi ve ekledi: Kimse bizi tuzaga düsüremez.

ÖNCE ESNAFI DINLEDI

7 Haziran seçimleri sonrasi esnaf ziyaretlerine çikan Yasar, bu kapsamda Kisla Caddesi esnafiyla hasbihal etti, sikinti dinledi, son gelismelerle ilgili fikir alis verisinde bulundu. Milletvekili Yasar, esnaf ziyaretinin andindan Abdullah Gül Parkinda bulunan bir kafede gündemin sicak maddelerini degerlendirdi.

ORTA SERIT SIYASETI YÜRÜTÜYORUZ

Yasar, esnaf ziyaretlerinde 7 Haziran'dan beri süregelen gelismelerin esnaf nezdindeki tepkisini almayi amaçladiklarini belirterek, "Kimiyle tokalastik, kimiyle muhabbet ettik. Faydali bir sohbet oldugunu düsünüyorum. Farkli bir soru sorarak, ‘siz nasilsiniz'dan ziyade ‘biz nasiliz' sorusunun cevabini aldik. Esnafimiz Türkiye'nin genel sorunlari oldugu zaman kendi sorunlarini erteleyecek bilgiye bilince, donanima sahiptir. Bu da Türkiye açisindan umut verici. Biz bu süreçte simdiye kadar alismamis oldugumuz durumlari yasadik. 7 Haziran'dan bu yana AK Parti'nin sergilemis oldugu bir durum vardi. Buna bir nevi orta serit siyaseti diyebiliriz. Geçmis yillarda koalisyon görüsmelerinde yasanan kisisel hesaplari, küçük kurnazliklari asan, ilkesel hesaplar yapan, ekonomik istikrari önceleyen, olabildigince mesaji dogru algilayip onun geregini yerine getiren sorumlu bir siyaset gözlemledik. Zikzak çizmeden dogru bildigini yapan, deyim yerindeyse yazildigi gibi okunan bir siyaset izledik. Genel Baskanimiz kimseyi zora sokmadan, sadece söyledigi gibi davranan, amacini ve hedeflerini farklilastirmayan düzgün bir siyaset izlemeye gayret etti.

SAGLAM ZEMINLER ÜZERINE GIDIYORUZ

Ülkemiz de gariptir sanki hükümet devam ediyormus gibi, seçim yapilmamis gibi herkesin AK Parti'yi hala devam edecek bir iktidarin sahibiymis gibi görmesine yol açti. Böyle bir durumu ilk defa yasadim. Daha önce bu koalisyon süreçleri ülkede kaosa, istikrarsizliga yol açardi. Simdi çok sükür izledigimiz saglikli siyaset ve AK Parti'nin ülkenin ekonomisini, sosyal ve siyasal istikrarini 13 yildir getirdigi asama böyle bir panik havasina yol açmadi. Saglam zeminler üzerine gidiyoruz. Ekonomi de o genel seyir içerisinde nasil gidiyorsa, seçim sürecinden, koalisyon sürecinden etkilenmeden hükümet 2002'den beri basladigi gibi devam ediyormus gibi güvenceyi vermisiz. Bu ekonomik yapiyi, istikrari saglamisiz. Bununda yansimalarini görünce bayagi bir mutlu oldum. AK Parti olarak biz suna dikkat ettik: Kendi dogrularimizi, bugünün dogrularini yapalim. Yarin bize dogru açilir. Yarin bize kolayliklar saglar. Yarini da yönetebilme imkanina sahip oluruz. Normalde inandigimiz su. Gayret bizden tevhik Allah'tan.

SORUMLULUKLA HAREKET EDIYORUZ

Halkimizin, milletimizin mesajini dogru okumaya çalistik. Milletimiz bize koalisyon görevi verdi. Bununda geregini yerine getirmeye çalisiyoruz. Mis gibi yapmiyoruz. Idareyi maslahatçilikta yapmiyoruz. 3 tane ayri komisyonumuz Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halklarin Demokratik Partisi ile ilgili komisyonlar faaliyetlerini sürdürüyor ve ciddi anlamda çalisiyoruz. Tüm partileri analiz ediyoruz. Bütün seçenekleri göz önüne alarak, ihtimalleri siralayarak o ihtimaller üzerinde yeni öneriler, yeni açilimlar saglamaya çalisiyoruz. Bu konuda da simdiye kadar sürdürülen koalisyon görüsmelerinin en ciddisini en dogrusunu en güven verici olanini yapiyoruz. Baska partilerin söyledikleri bizi çok fazla güvendirmiyor.  Eger onlarin söylediklerini baz alacak olursak bu görüsmeleri hiç yapmamamiz gerekirdi. Çünkü çok farkli birbiriyle çelisen kafa karisikligina yol açan ne söyledigini bilmeyen zikzak çizen bir seyir izlendi. Bu 3 parti için de geçerlidir. Partinin biri bize baska bir tablo çizdi. Öbürü baska bir tablo çizdi.  Hepsinin sonunda da kaotik sorunlar görüldü. Bunlara bakarak ülkeyi belirsizlige sürükleyemezdik. Biz ülkenin sorumluluguyla hareket ettik. Baskasini bahane gösterip o sorumlulugu üzerimizden atamazdik. Basbakanimiz da parti yönetimimiz de karar mekanizmalarimiz da bunu öngörerek hareket etti. 

ÜLKEMIZIN ÖNCELIGI SÖZ KONUSU

Sorumlulugu üzerimizden atacak birçok bahane var. 3 partinin de geçmis söylemlerini üst üste biriktirsek kimse bize niye söyle yapti diyecek durumda degil. Onlar bize bu avantaji verdiler. Ama bu bir avantaj degil. Ülkenin yararina bir sey degil. Dolayisiyla bizim yaptigimiz kendi sorumlulugumuzla kendi dogru bildigimizle sinirlidir. O sorumlulugun geregini de sonuna kadar yerine getirmeye çalisiyoruz.  Bu süreçten insallah ülkemiz milletimiz hayirli çikar. Ülkemizin önemli sorunlari var. Partimizin degil ülkemizin önceligi söz konusudur. Ekonomik önceligi, sosyal önceligi, siyasal önceligi, bölgesel önceligi, uluslararasi iliskilerdeki öncelikleri tüm bunlari dengelemek zorundayiz. Temel sorunlarimiz anayasadir. Çözüm sürecidir. Alevi sorunudur. Istihdam sorunlari ekonomik sorunlardir. Bunlarla birlikte nasil bir açilim saglayabilirsek sonuna kadar gidecegiz. Burada kesinlikle partimizin, basbakanimizin, genel baskanimizin durusunda bir sapma yoktur. Sonuna kadar sürdürülecektir.

 

BÖYLE BIR KOALISYON SÜRECIYLE ILK KEZ KARSILASIYORUZ

Kim ne derse desin hiçbir zaman kisisel öncelikler, siyasal önceliklere partinin önceliklerine ulusal çikarlari öne almadan, ülkenin genel çikarlari ve gelecegini önceleyerek yol belirleyecegiz. Buna biz orta serit siyaseti diyoruz. Yazildigi gibi okunan siyaset diyoruz. Türkiyeli siyaset diyoruz.  Türkiye 7 Haziran seçimlerinden sonra böyle bir koalisyon süreciyle ilk defa karsilasiyor. Öncesini hatirlarsaniz bir yigin kumpaslar vardi. Deyim yerindeyse alengirli hesaplar vardi. Küçük pazarliklar, isporta mantigiyla hareket eden yaklasimlar vardi. Bu tür tuzaklarin hiçbirine düsmeyecegiz. Ülkemizi de bu tuzaklara düsürmeyecegiz. Bu süreci sabote etmek isteyenler olacaktir. Bu istikrarli durusu saptirmak isteyenler olacaktir. Ülkeye kaos yasatmak isteyenler olacaktir.

 

AK PARTI'NIN SORUMLULUGU VAR

Milletimizin bize verdigi görevi bize verdigi hedef yol haritasi ne gerektiriyorsa onu yaparak yolumuza devam edecegiz. Bu Malatya'miz için de, Türkiye'miz için de hayirli olacaktir. Ülkemiz için de bölgemiz için de hayirli olacaktir. Biz bu sorumlulukla yola çikiyoruz. Su anda yaptigimiz görüsmeler de genel bir memnuniyeti belirtiyor. Yapilan kamuoyu arastirmalari da bunu gösteriyor. Vatandaslarimizin bir kismi yeniden bir erken seçime gidilmesini istiyor. Kimi su partiyle yapalim diyor. Ama genelde söylem sudur. AK Parti'nin sorumlulugu var. AK Parti su ana kadar dogru gidiyor. Biz gelecek vizyonu çizmiyoruz. Sordugumuz soru su bizi nasil görüyorsunuz 7 Haziran'dan bu yana durusumuz nasil. Bunun birkaç saatlik gözlemimizle teyit edilmis oldugunu görüyoruz. Ülke genelinde de genel gözlem budur. Hiçbir kirilmaya yol açmadan hiçbir sabotaja prim vermeden bu istikrarli yürüyüsü sürdürmek için elimizden geleni yapacagiz.

CHP BIZE YAKIN GÖRÜNÜYOR

Koalisyonda, amacimiz mümkün olan en iyi koalisyonu gerçeklestirmektir. Fakat bir dirençle karsilasirsak bunu yapamazsak ki, bu bizden kaynaklanmayacaktir. Engeller çikarsa da isin ekonomik boyutu önem kazanmaz. Türkiye’nin gelecegi öncelik kazanir. Türkiye hükümetsiz kalmaz. Bu sorumluluk da bize aittir. Kendimizi su anda bu ülkenin asil sahibi gibi hissediyoruz. Bu bilinçle de bu duyarlilikla da yolumuza devam ediyoruz. Hiçbir ön yargimiz yok. Hiçbir ön sartimiz yok. Su anda CHP bize biraz yakin gibi görünüyor. Basbakanimiz ve ilgili heyet tarafindan görüsmeler yapildiktan sonra bundan sonra daha detayli görüsmeler olacak. Arkadaslarimiz onu da detaylandiran alt çalismalar yapiyorlar. Bunun geregi ne ise sonuna kadar gidecegiz. Dogrudan fiili bir siyaset, ülke siyaseti yapiyoruz. Bunu bizim söylememiz yeterli degil. Halkimiz bunu görüyordur. Gerekli çalismalarimizi da gece gündüz devam ettiriyoruz.

 

TÜRKIYE ÜZERINDE OYNANAN OYUNLAR VAR

Suruç'ta çok vahim bir patlama oldu. Istikrar sürecinin Türkiye'nin gelecegini yapilandiran karar asamasina gelindiginde böyle seyler yasamisizdir. Su ya da bu odaktan gelmesi önemli degildir. Bunun sonuçlari önemlidir. Ama simdiye kadar bu tür tuzaklara düsmedigimiz gibi bundan sonra da düsmeyecegiz. Çünkü Türkiye, 10, 15, 20 yil öncesi gibi ekonomik, sosyal, siyasal olarak eskisi kadar kirilgan degil. Birçok sey atlattik bunu da atlatiriz insallah. Dilegimiz vahim sonuçlara yol açmasin. Istikrarimizi sabote etmesin. Birileri bu kaotik ortamlardan ülkenin istikrarini zedeleyecek sonuçlardan bir seyler devsirmeye çalismasin.  Çünkü Türkiye üzerine içerde ve disarda oynanan birçok oyunlar var. Bilinçli ya da bilinçsiz. Biz bu oyunlara gelmeyecegiz. Aldigimiz yoldan hiçbir sey yokmus gibi devam edecegiz'' dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber