• DOLAR
  6,0554
  % -0,36
 • EURO
  6,7849
  % -0,57
 • ALTIN
  250,3813
  % -0,27
 • BIST
  86.313
  % 0,28
Nasuh Boztepe
Nasuh Boztepe
nasuh.boztepe@malatyasonsoz.com.tr
TÜRKİYE’NİN YUMUŞAK KARNI 
 • 0
 • 478
 • 05 Aralık 2018 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Türkiye, tarihi ve coğrafi konumu gereği dünyanın dört bir yanındaki toplumlarla ilişkilidir.

Bu yüzden, Sayın Devlet Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın; “Dünya, beşten büyüktür” sözünün arkasında bu cümle vardır.

Antalya Aydınlar Ocağı Başkanı olduğum dönemde, Türkiye dışından birçok güzel insanı da Antalya’ya davet etmiştim. Batı Trakya Türkleri lideri rahmetli Sadık AHMET, Doğu Türkistan büyük lideri rahmetli İsa Yusuf ALPTEKİN, Kırım lideri Cemil KIRIMLIOĞLU, KKTC Cumhurbaşkanı rahmetli Rauf DENKTAŞ gibi daha birçok güzel insanı Antalya’da ağırlamıştık.

Filistin’de, Karabağ’da birisinin ayağına diken batıyorsa, Bosna’da veya dünyanın herhangi bir yerinde zulme uğrayan bir halk varsa, bundan rahatsızlık duymayan bir beden olamaz!

Türkiye’nin yumuşak karnı; Doğu Türkistan, Karabağ, Kırım, Çeçenistan, Bosna, Kerkük, Filistin, Myanmar, Kıbrıs, İran Azerbaycan’ı, Acara, Batı Trakya gibi yerlerdir.

Bu bölgelerin bulunduğu yerdeki devletlerle kavga ederek değil, yapıcı görüşmelerle, diplomasi dili kullanılarak, özden taviz vermeden, ezilmeden, diklenmeden ama dik durarak anlaşmalar yapılmalıdır. Oralardaki insanlarımız korunmalı, kollanmalıdır.

Mutlaka bizim bu yönümüzden istifade etmek isteyenler, bizi köşeye sıkıştırmak isteyenler olacaktır. Bunları Uluslararası hukuka sığınarak ve beşeri münasebetimizle çözmeliyiz.

Yıllardır sürüncemede olan bir “Kıbrıs” mevzusu var.

Kıbrıs bizimdir.

Kıbrıs canımızdır.

Bu yeter mi?

Hayır.

Diplomatik çalışmalarla da burada haklılığımızı ortaya koymalıyız.

Azerbaycan Hocalı’da Karabağ’da Ermenistan zulmünü, Kırım ve Çeçenistan’da Rus zulmünü ikili münasebetlerle çözmeliyiz.

Aynı şekilde Doğu Türkistan’da yapılan zulmü de mutlaka görmeliyiz. Ama “Zulüm yapıyorsun” diyerek, kavga ederek, oradakileri ortada bırakarak değil!

Çözümcü olmalıyız. Çözüm içinde ikili münasebetlere çok ağırlık verilmelidir.

Avrupa Birliği, NATO, İslam İktisadi İşbirliği Teşkilatı bizim Birleşmiş Milletler ile beraber uluslararası kuruluşlardaki ortaklıklarımızdır. Buralarda güçlü olmalıyız ve kardeşlerimize her türlü yardımı yapmalıyız.

Belki bu yardım direkt olmayabilir. Endirekt olarak siyasi, ticari, ekonomik, askeri, eğitim, mali desteklerimizi belirli şekillerde buralara sağlamalıyız.

Hani rahmetli üstad Necip Fazıl’ın Sakarya Türküsünde söylediği gibi:

“Ne ağır imtihandır, başındaki Sakarya!

Binbir başlı kartalı nasıl taşır kanarya?”

Türkiye’nin üzerinde çok büyük bir yük vardır. Türkiye büyüklüğünü bilmelidir. Türk insanı bu büyüklüğe lâyık olduğunu göstermelidir.

Rusya-Ukrayna anlaşmazlığı sadece bu iki ülkeyi ilgilendirmemektedir. Avrupa Birliği’ni ve diğer ülkeleri de ilgilendirirken en önemlisi Türkiye’yi ilgilendirmektedir. Orada çıkacak olan bir harbin aynen Birinci Cihan Harbinde olduğu gibi, Türkiye’yi de bu bataklığa sürükleyeceğini unutmayalım.

Yetkililer Azak Geçidi hakkında hem Ukrayna, hem de Rus lideriyle uzlaşma konusunda iletişim kurmuşlardır.

Bizi orayla meşgul ederlerken güneyimizde de her türlü melaneti yapabilirler. Burada da uhuletle, sühuletle Sayın Devlet Başkanımızın yaptığı gibi sakince, her iki tarafa da itidal tarif ederek bu kavgayı önlemeye çalışmalıyız.

Sayın Devlet Başkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve Dış İşleri Bakanımız Mevlüt ÇAVUŞOĞLU çalışmalarını beğeniyor ve destekliyorum. Bu hususta diplomatik bir yol izliyorlar.

Kalın Sağlıcakla…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber