• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843

Türkiye Sürece Dahil Oldu, Malatya ve 5 İlde

Vaka sayılarının arttığı günlerde umut veren bir haber geldi. Çin’de üretilen aşı Türkiye’de dün itibariyle denenmeye başlandı. Aşının ilk dozu dün Malatya ve 5 ilde bin 300’e yakın sağlık personelinde denendi.

Türkiye Sürece Dahil Oldu, Malatya ve 5 İlde

Vaka sayılarının arttığı günlerde umut veren bir haber geldi. Çin’de üretilen aşı Türkiye’de dün itibariyle denenmeye başlandı. Aşının ilk dozu dün Malatya ve 5 ilde bin 300’e yakın sağlık personelinde denendi.

Türkiye’de ilk Covid-19 aşısı dün vurulmaya başlandı. Yaklaşık 10 gün içinde 1200-1300 arası kişi aşılanacak. Ağırlıklı olarak sağlık personelinden oluşan kişileri kapsayacak ilk tur aşılamanın ardından kısa bir tetkik sürecine girilecek. Koronavirüs aşısının ikinci dozu ise 14 gün sonra yine aynı kişilere uygulanacak. Alınan sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacak.

Bu kişilerde bir etki yapıp yapmadığına bakılacak. Bunun için öngörülen süre bir hafta 10 gün kadar; ardından 13 bin kişinin ikinci grup aşılamasına geçilecek.

MALATYA VE 5 İLDE BAŞLATILDI

Yeni Şafak’ın haberine göre, Malatya, Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Gaziantep’te belirlenen aşı merkezlerinde gönüllü olan sağlık çalışanlarına ilk doz aşılamalara başlandı.

Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Hastanesi, Ankara Hastanesi ve Şehir Hastanesi’nin de arasında bulunduğu bazı hastanelerde yapılmaya başlandı. İstanbul’da Marmara, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakülteleri ile birlikte özel hastanelerde de uygulamaya başlandı. Ayrıca, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Malatya’nın da arasında bulunduğu illerde bazı hastaneler merkez olarak belirlendi.

Aşı yapılmasına kısa bir süre ara verilecek. Daha sonra ise başvurular alınarak tekrar aşılar yapılacak. 13 bin kronik hastanın aşılanması hedefleniyor.

10 BİN KİŞİYE UYGULANDI

25 merkezde öncelikle sağlık çalışanlarına yapılacak aşı daha önce Çin ile birlikte Endonezya, Brezilya, Bangladeş’in de arasında bulunduğu çok sayıda ülkede 10 bin kişiye uygulandı. Sağlık çalışanları ve sonrasında,  aşı olmak için başvuranlar arasından 13 bin kişi seçilecek.

Gönüllü olarak başvuruların şuan için nereden yapılacağı açıklanmazken, her ilde başvuruların yapılacağı merkezlerin açıklanması bekleniyor. Başvuru yapacak kişiler arasında sağlık durumlarına bakılarak seçimlerin yapılacağı düşünülüyor.

Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber