• DOLAR
  8,0235
 • EURO
  9,4812
 • ALTIN
  490,16
 • BIST
  1,1811

Prof. Dr Salim Çöhçe Hayatını Kaybetti

Uzun süredir amansız hastalıkla mücadele eden İnönü Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr Salim Çöhçe hayatını kaybetti.

Prof. Dr Salim Çöhçe Hayatını Kaybetti

Uzun süredir amansız hastalıkla mücadele eden İnönü Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr Salim Çöhçe hayatını kaybetti.

Genel Türk tarihi alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk akademisine değerli katkılar sunan İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim Cöhce, Hacette Tıp Merkezi’nde yoğun bakımında uzun süredir amansız hastalıkla mücadelesinde yenik düştü.

Cenaze namazı bugün memleketi Ermenek’te kılınacak.

SALİM CÖHCE KİMDİR?

1955 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1980 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Bu bölümde, Umumî Türk Tarihi sahasında 1982’de master, 1986 yılında doktora derecesini aldı.

1985 yılında okutman olarak Fırat Üniversitesi’ne atandı. 1988’de İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü’ne öğretim Üyesi oldu. Kurucu başkan sıfatıyla bu bölümü eğitim ve öğretime hazırladı.

İnönü Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü Başkanlığı görevini de 1990 tarihine kadar sürdürdü. Bir yıl sonra doçent oldu. 1993 tarihinden itibaren üç yıl süreyle bu üniversitenin Kültür, 1997–2003 yılları arasında da Atatürk İlke ve İnkılâpları Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürlüklerini yürüttü.

Bu arada, 1995 yılında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi asil üyeliğine seçildi. 1997’de profesör oldu.

Başta Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan gibi Türk ülkeleri olmak üzere KKTC, Romanya, Suriye, Hindistan ve Pakistan’da konferanslar verdi.

1998 yılından bu yana Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Ermeni Araştırmaları Enstitüsü Yayın Kurulu üyeliğini de bulundu.İnönü Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanlığı görevini yaparken rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.

ESERLERİ: Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I, Elazığ 1992 , Türk İnkılâbı ve Atatürk İlkeleri, Elazığ 1993, Türk Tarihine Giriş, Elazığ 1995, Dehli Türk Sultanlığı Tarihi, Malatya 2001, Gurlular Devleti Tarihi

>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber