• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Türkiye hukuk devleti yolunda büyük asamalar kaydedecektir

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Baskanvekili ve AK Parti Kahramanmaras Milletvekili Nevzat Pakdil, Türkiye.nin hukuk devleti olma yolunda büyük asamalar kaydedecegini söyleyerek,”Referandumda oylanan Anayasa degisiklik paketiyle birlikte hukukun üstünlügü bir kez daha perçinlendi. Milli iradenin tecellisi ‘evet. yönünde olmustur" dedi.

Türkiye hukuk devleti yolunda  büyük asamalar kaydedecektir

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Baskanvekili ve AK Parti Kahramanmaras Milletvekili Nevzat Pakdil, Türkiye.nin hukuk devleti olma yolunda büyük asamalar kaydedecegini söyleyerek,”Referandumda oylanan Anayasa degisiklik paketiyle birlikte hukukun üstünlügü bir kez daha perçinlendi. Milli iradenin tecellisi ‘evet. yönünde olmustur" dedi.

 
TBMM Baskanvekili ve AK Parti Kahramanmaras Milletvekili Pakdil, referandum sonrasi baslattigi geziler kapsaminda Malatya.ya geldi.
 
Pakdil, Sonsöz gazetesine Nostalji Cafede referandum sonuçlarini degerlendirdi.
 
Pakdil: Halkin oyu esastir
Demokratik sistemlerde bazen halkin oyuna basvuruldugunu kaydeden Pakdil, “Halkin oyu esastir. Türkiye.de Anayasa degisikligine gidildi. Sonuçta yüzde 58 oraninda ‘evet. oyu çikti. Yüzde 42 ‘hayir. çikti. Ortada yüzde 16 gibi ciddi bir oran bulunuyor. Önemli olan çogunlugun olaya bakisidir. Ciddi bir kampanya yürütüldü. AK Parti yüzde 58 ‘evet. oyunu sahiplenmedik. Böyle bir düsüncenin olmadigini da Basbakanimiz ifade etti. Referandum sonucunda kaybeden olmadi. Kazanan Türkiye oldu” dedi. 
 
“Demokrasinin zaferi olmustur”
Pakdil, milli iradenin tecellisinin evet yönünde oldugunu belirterek, referanduma katilimin oldukça yüksek oldugunu dile getirdi.
Pakdil, sunlari aktardi: "Kanaatim odur ki demokrasi kazanmistir, demokrasinin zaferi olmustur. Bu oylamayla birlikte hukukun üstünlügü bir kez daha perçinlenmistir. Bundan sonraki asamalarda hukukun üstünlügü yolunda, Türkiye hukuk devleti olma yolunda büyük asamalar kaydedecektir. Bu çalismalar, bundan sonra da sürekli olarak devam edecektir. Bildiginiz gibi yasalar, anayasalar ve her türlü mevzuat bir milletin menfaatleri içindir. O milletin kendisi içindir. Dünya.nin gelisen sartlarinda, tüm ülkelerin yasalarinda, anayasasinda degisiklik yapma ihtiyaci vardir."
 
“Darbe anayasasindan millet anayasasina geçildi”
Milletin Anayasa degisikligiyle darbe anayasasindan kismi olarak kurtuldugunu belirten Pakdil, darbe anayasasindan millet anayasasina geçildigini kaydetti.
Atilan bu adimlarin devam edecegini belirten Pakdil, söyle sürdürdü: "Geçici 15.inci madde hakikaten Türk milleti için, Türkiye için bir ayipti. Böyle ayiplar, böyle utanç tablolari tamamen ortadan kalkmistir. Türkiye bu vesileyle bu ayiptan kurtulmustur. Türkiye bundan sonra kendi üzerine düseni yapacaktir. Iktidarlar halkin oyuyla birlikte gelecekler ve halkin oyuyla birlikte gideceklerdir. O bakimdan iktidar olmak isteyenlerin milletin degerlerine, örf ve adetlerine, inançlarina daha saygili bir sekilde davranmalari
zarureti ve mecburiyeti vardir. Bundan sonraki seçimlerde bu hususlar dikkate alinacaktir. Çünkü esas olan millettir, milletin iradesiyle hareket etmekte hepimize düsen bir vecibedir. Hâkimler ve Savcilar Yüksek Kurulunun (HSYK) karariyla görevlerine son verilen hâkim ve savcilar için mahkeme yolu açildi. Genis bir alanda hukukun üstünlügü herkes için geçerli olacaktir. ‘Ben yaptim oldu. anlayisi bitmistir. Hukukun üstünlügü perçinlenmistir. Türkiye'de hukuk kazanmistir."
 
Referandum sonuçlarinin kendilerini simartmayacagini sözlerine ekleyen Pakdil, sonucun hükümete güven verdigini, hükümetin halkin isteklerine uygun yasalar çikarttigini söyledi.
 
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber