• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Türkiye'nin ilk projesinde Malatya pilot il seçildi

TBMM Idare Amiri Ömer Faruk Öz, Türkiye.nin ilk projesi olan “Peyzaj44” kapsaminda Malatya.nin pilot il seçildigini söyleyerek, “Bu sözlesme baglaminda yürütülecek çalisma, il ölçeginde ilk uygulamadir. Bu projeyle kentteki dogal ve kültürel varliklarin çirkin görüntüsü ortadan kalkacaktir” dedi.

Türkiye'nin ilk projesinde Malatya pilot il seçildi

TBMM Idare Amiri Ömer Faruk Öz, Türkiye.nin ilk projesi olan “Peyzaj44” kapsaminda Malatya.nin pilot il seçildigini söyleyerek, “Bu sözlesme baglaminda yürütülecek çalisma, il ölçeginde ilk uygulamadir. Bu projeyle kentteki dogal ve kültürel varliklarin çirkin görüntüsü ortadan kalkacaktir” dedi.

 
Avrupa Peyzaj Sözlesmesi çerçevesinde, Türkiye.nin ilk projesi olan Peyzaj44 kapsaminda Ankara Rixos Grand otelde “1. Ulusal Uygulanabilirlik Koordinasyon Çalistayi” düzenlendi.
 
Kimler katildi?
Çalistaya ilgili Bakanliklarin kamu kurumlari temsilcileri, TÜBITAK, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Malatya Valiligi ve Belediyesi bünyesindeki kurum, kurulus temsilcileriyle TBMM Idare Amiri ve Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz katildi. 
“Il Ölçeginde Peyzaj Karakter Analizi ve Turizm/Rekreasyon Açisindan Degerlendirilmesi (Peyzaj-44) Projesi I. Ulusal Uygulanabilirlik Koordinasyon Çalistayi Proje” kapsaminda Malatya.ya yönelik çalismalar hakkinda bilgi sunuldu.
 
Öz: Malatya tarihi, cografi, kültürel, ulasim
ve turizm açisindan özellikleri olan bir ildir
Malatya Milletvekili ve TBMM Idare Amiri Ömer Faruk Öz, Türkiye.de peyzaj uygulamalarinin ilk örnegi olan Malatya ile ilgili çalistayin açilisinda konustu.
Öz.ün pilot il olarak Malatya.nin seçilmesinin dogru bir karar oldugunu söyleyerek, “Malatya.nin tarihi, cografi, kültürel, ulasim ve turizm açisindan özellikleri olan bir ildir. Malatya.nin gelismesine paralel olarak tabii dokusunun da tahrip edilmeden korunmasi gerekiyor” dedi.
 
“Türkiye ne kaybettiyse ARGE. sizlikten kaybetti”
Öz, söyle konustu: “Sayin Basbakanimiz Recep Tayyip Erdogan projelere, ARGE.ye ciddi önem vermektedir. Bunun en güzel örnegi ARGE.ye ve projelere ayrilan payin yirmi kat arttirilmasidir. Ülkemiz ne kaybettiyse plansizliktan, programsizliktan ve ARGE. sizlikten kaybetti. Maalesef birçok proje arastirilmadan incelenmeden çöpe atildi.
 
Uygulama il ölçeginde bir ilk
Bu sözlesme baglaminda yürütülecek çalisma, il ölçeginde ilk uygulama olacagini animsatan Öz, “Malatya.daki dogal ve kültürel varliklari ayni zamanda çirkin bir görünüm halinden de uzaklastirilmalidir. Bu projeyle Malatya.nin potansiyeli ve özellikleriyle farkli ve örnek bir il olacagina gönülden inaniyorum” dedi.
 
“Bu proje sonuçlarinin ülke politikalariyla bütünlestirilmesi gerekir”
Öz, sunlari aktardi: “Gelismenin hiz kazandigi Malatya.da, çarpik kentlesmenin önüne geçilerek mevcut dokular bozulmadan korunma altina alinarak bu özel ilimiz degisecek, gelisecektir. Bu arada ortak akil olan çalistaya önemli bir öneride bulunmak istiyorum. Bu projenin üç yildan daha asagiya çekilerek proje sonuçlarinin ülke politikalariyla bütünlestirilerek, kamu birimlerinin de konuyla ilgili farkindaligi ve katilimi gerçeklestirilmelidir.”
 
TBMM Idare Amiri ve Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Malatya.ya yapilacak her türlü yatirim ve destegin yaninda oldugunu hatirlatarak, bu projeyle ilgili olarak her zaman destek vermeye hazir oldugunu, bu vesileyle düzenlenen çalistayin ülkeye ve Malatya.ya hayirli olmasini diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber