• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Türkiye'nin ilk Karaciger Nakli Enstitüsü kuruluyor

 
Dünyada sayili karaciger nakil merkezlerinden birisi olma hedefiyle ilerleyen Malatya Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi'nde, kurulacak Karaciger Nakil Enstitüsü ile dünyada bu alanda bir prestij noktasi olacagi bildirildi.
 

Türkiye'nin ilk Karaciger Nakli Enstitüsü kuruluyor
Dünyada sayili karaciger nakil merkezlerinden birisi olma hedefiyle ilerleyen Malatya Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi'nde, kurulacak Karaciger Nakil Enstitüsü ile dünyada bu alanda bir prestij noktasi olacagi bildirildi.
 
Turgut Özal Tip Merkezi.ne 10 gün önce Sanliurfa.dan koma halinde getirilen, son anda müdahale edilerek yogun bakima alinan 5 yasindaki Ceylan, yapilan müdahaleyle yeniden hayata “merhaba” dedi.
 
Koma halindeyken yogun bakimda çirpinip duran küçük Ceylan.a babasindan alinan karaciger nakledildi. Baba Fethi Yaprak, "Allah.a çok sükür hocalarimiza güvendik. Ilk getirisimizde çok kötüydü. Su anda çok güzel ve gerçekten mutluyuz" diye konustu.
 
Ceylan.i hayata döndürdük
 
Turgut Özal Tip Merkezi Karaciger Nakli Ekibi Baskani Prof. Dr. Sezai Yilmaz, "Ceylan bize akut karaciger komasiyla basvurdu, sebebi belli degildi. Yilda 15–20 çocuk, bu tarz hastaliklarla ilgili olarak bize basvuruyor. Bunlarin tedavisi de mutlaka karaciger nakli yapilmasidir. Bu çocuklarin Ankara, Istanbul gibi büyük sehirlere gidip bu karaciger nakli yapma sansi ve bu imkâni yakalama olanagi çok zayif. Kaybedilen bir çocugumuzu karaciger nakliyle tekrar hayata döndürdük. Turgut Özal Tip Merkezi.nin misyonu da bu. Ceylan 10 gün önce bizde ameliyat edildi ve su anda her hangi bir saglik problemi yoktur" dedi.
 
 
Tartismasiz Türkiye.de en ön sirada yer aliyoruz
 
Turgut Özal Tip Merkezi.nin karaciger nakilleri konusundaki hedeflerine deginen Yilmaz, sunlari söyledi: "Turgut Özal Tip Merkezi karaciger nakli konusunda çok önemli bir noktaya geldi. Bugün tartismasiz olarak Türkiye.de en ön sirada yer aliyor. Yaptigimiz karaciger nakillerinin kalitesi ortada. Dünyada sayili karaciger nakil merkezleri arasina giren Turgut Özal Tip Merkezi.nin bu konuda daha güzel isler yapacagina inaniyorum. Bunlar adim adim geçiliyor. Bugün Malatya dünyada karaciger nakilleriyle anilan bir sehir haline geldi. Iyi bir noktada oldugumuzu düsünüyorum. Hedefimiz dünyadaki en iyi merkez olmaktir. Dünyada su anda sayili bir kaç merkezden birisiyiz. Sayisal olarak ikinci siradayiz. 2008 yilindaki 153 olan karaciger nakil rekorumuzu bu yil asacagiz, öyle görünüyor. Önümüzdeki hafta 100.üncü karaciger nâkilimizi yapacagiz."
 
Enstitülesme çok önemli
 
Prof. Dr. Yilmaz, söyle dedi: "Daha önce de dillendirdigimiz gibi enstitülesme çok önemli. Bu tip kurumsallasma çalismalari gerçeklestirildiginde organ bagisi oranlari artacaktir. Bir sekilde buraya karaciger nakil enstitüsü kurulmasi lazim. Inönü Üniversitesi Senatosu, Karaciger Nakli Enstitüsü kurulmasini kabul ederek YÖK.e bildirdi. YÖK.te bazi sikintilarla karsilastik. O sikintilari da kisa sürede asacagiz. Dünyada 5 tane büyük Karaciger Nakli Enstitüsü var. Biz de onlardan birisi olacagiz. Biz su anda enstitü olmadan bile onlarin birçogunu kalite ve sayisal anlamda geçmis vaziyetteyiz."

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber