• DOLAR
  6,0502
  % 0,38
 • EURO
  6,7569
  % 0,33
 • ALTIN
  247,9431
  % 0,12
 • BIST
  85.310
  % -1,68

Türk Kızılayı Random ve Havuzlanmış Tronbosit ile Hastalara Şifa Oluyor

Kanser hastalarında hayati bir öneme sahip olan trombosit bağışı son dönemde ülkemizde Türk Kızılayı tarafından üretilen random trombosit ve havuzlanmış trombosit sayesinde gideriliyor. Bu yöntemler sayesinde insanlar hem zaman kaybetmiyor hem de herhangi bir makinaya bağlanmalarına gerek kalmıyor. Hastanelerin ihtiyaçları doğrultusunda bu trombositleri ürettiklerini vurgulayan Türk Kızılayı Bölge Müdürü Dr. Özgül, “Aradaki fark tamamen sayısal veri. Birisi dört birim trombosit içerirken birisi yedi birim trombosit içeriyor. Havuzlanmış trombositin avantajı bağışçı çağırmıyorsunuz. Zaten bağışlanmış olan kanlardan ayrıştırıyoruz. Ayrı bir torbaya koyuyoruz. Aferezde ise kişinin canlı canlı cihaza bağlanması gerekiyor.” dedi

Türk Kızılayı Random ve Havuzlanmış Tronbosit ile Hastalara Şifa Oluyor

Türk Kızılayı Bölge Müdürü Dr. Osman Özgül ile tronbosit bağışını, insanların trombosit bağışına bakışını, havuzlanmış trrombosit ile rondom tronbosit arasındaki farkları ve daha fazlasını konuştuk.

Trombosit kanser hastaları için hayati öneme sahip tronbosit bağışı için insanlar çekimser davranıyor. Bağış yapmayabiliyor. Bu duruma çözüm olarak ise havuzlanmış trombosit ve random tronbosit bulunmuş. Peki tronbosit nedir? Makinenin pompaları yardımıyla donör kanı, belirlenen oranda uygun bir antikoagülanla karıştırılır. Antikoagüle tam kan, santrifüj sistemine alınır. Sistem içerisinde komponentler özgül ağırlığına göre katmanlara ayrılır. Makine dedektörleri katmanları tespit eder.  Ayrılması programlanmış olan komponent bir miktar plazma ile süpürülüp ayrı torbada biriktirilir.  Kanın diğer komponentleri birleştirilerek bağışçıya geri verilir.  20°C-24°C (oda ısısında), ajitatörlerde saklanır. Optimal koşullarda 7 gün canlılığı korunur. 5 gün içinde tüketilmelidir. 5. günde yüzde 20-25 oranında canlılığını kaybeder. Oksijen sağlayabilen gaz geçirgen torbalarda saklanır.

Türk Kızılayı hangi tür kan ürünleri üretiyor?

Bağışlanmış olan her bir ünite tam kan bölge müdürlüğümüz tarafından 3 tane ürüne ayrıştırılır. Ürün işlem laboratuvarına tam kan geldiği zaman uygun koşullarda 22 dereceye kadar bekletilir. 22 dereceye gelen kan santrifüj yöntemiyle katmanlarına ayrıştırılır. Hücreli kısım altta, plazma kısım üstte kalır, orta kısım ise buffy coat kısmı ortada kalır. Bizim otomatik ekstraktör dediğimiz cihazlarla bunlar el değmeden bir birine bağlantılı hortumlarla torbalar arasında transfer olur.  Bunlar tamamen el değmeden hava teması olmadan bağlı hortum sistemiyle oluşur. Ondan sonra hortumları keserek el değmeden ayrıştırmış olursunuz. Bağışlanmış bir tam kanın plazmasını ayrıştırdınız, kırmızı kan hücresini ayrıştırırız ve ortadaki tranbositten zengin kısmı ayrı bir torbaya alırsınız.

Hastanelerde kullanılan trombosit yöntemleri nelerdir?

Şu anda hastanelerde trombosit ile ilgili 2 tane yöntem kullanılmaktadır. Birincisi random trombosit. İkincisi ise havuzlanmış trombosit dediğimiz yöntem. Üçüncüsü ise aferez trombosit dediğimiz yöntem.  Ortalama olarak Random tronbositi bir kabul edersek havuzlamış dört birim kabul etmemiz lazım. Çünkü dört tane A+’in tronbositini birleştirerek bir torbaya koyuyoruz. O yüzden havuzlanmış diyoruz. Random tronbosit ise bir ünüte kandan elde edilen trombosittir.  Aferez ise 6-7 randomun birleşmesi ile oluşur.

Türk Kızılayı daha çok hangi trombositi üretiyor?

Bir buçuk seneye kadar sadece random tronbosit üretiyorduk. Şu anda random tronbosit üretmiyoruz. Havuzlanmış trombosit üretiyoruz. Hastanelerin trombosit ihtiyaçlarını bölgemizde havuzlamış tronbosit üzerinden karşılıyoruz. Fakat araştırma hastanesi düzeyinda veya bazı klinik hocalarımız düzeyinde aferez trombosit isteniyor. Bazı hastenelrde direk aferez alışknalıgı oluşmuş oluyor, havuzlanmış kullanıyorlar. İlk başladığımızda havuzlanmış trombosit fazla bilinmiyordu şimdi ciddi bir şekilde havuzlanmış trombosit kullanıyoruz.

 

Havuzlanmış trombosit ile random tronbosit arasındaki fark nedir?

Aradaki fark tamamen sayısal veri. Birisi dört birim trombosit içerirken birisi yedi birim trombosit içeriyor. Fakat havuzlanmış trombositin avantajı bağışçı çağırmıyorsunuz. Biz zaten bağışlanmış olan kanlardan ayrıştırıyoruz. Ayrı bir torbaya koyuyoruz. Aferezde ise kişinin canlı canlı cihaza bağlanması gerekiyor. Yaklaşık 45 dakika ile 1,5 saat arasında makinaya bağlı kalması gerekiyor. Zorluğu bağışçı için oluyor.

Vatandaşlar trombosit bağışı yapıyor mu?

Türk Kızılayı olarak Malatya ilimizde herhangi bir aferez ünitemiz, aferez cihazımız yok. bu bağış hastane düzeyinde alınıyor. Hastane düzeyinde aferez aldığımız zaman alıcı kişiye hastalık bulaşmaması için o anda bunların testlerini çalışmamız lazım. Hastane ortamında hem testler çalışılıyor hem de aferez alınıyor. Biz aferet ihtiyacını trombosit ihtiyacını havuzlanmış trombosit üzerinden karşılıyoruz. Şu anda bakanlığımızın da yazısı var. Havuzlanmış trombosit klinik olarak çok ciddi anlamda fark göstermiyor. Her geçen de havuzlanmış trombosit kullanımı artıyor. Bizden trombosit istenirken kan grubuna göre isteniyor. Hazırlamış olduğunuz trombosit ürününün kullanım ömrü 22 derecede beş gündür. Fakat eritrosit (Kırmızı kan hücresi)  derecede 42 gün saklanıyor. Plazmayı dondurunca 3 yıla kadar eksi 18 derecenin altında saklayabiliyoruz. Tronbositin ömrü çok az olduğu içinde kullanmayacaksanız üretmemeniz lazım. Üretmek bir emek. Solisyon kullanıyorsunuz, zaman torba… Bunların hepsi bir güç. Talebe göre üretiyoruz. Hastaneye özel bir vaka, özel bir ekip gelmiş olabiliyor, kanser hastaları artmış olabiliyor, dönemsel olarak haftamız haftamızı da tutmaz. Günümüz günümüzü de tutmaz. Hastanenin talebine göre ürettiğimiz bir ürün.

Havuzlanmış tronbosit üretim aşaması ne kadar sürüyor?

Bir gün önceden tronbosit taleplerini alıyoruz. Diğer gün hazır oluyor. 24 saate hazır oluyor. bağışlanmış olan kanların buffy coatlarının bekletilmesi, bunların testlerinin çalışılması, testlerinin bize bildirilmesi, çalışılan testlerden sonra havuzlanması… Bunlar bir gün sürüyor.

 

<<Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber