• DOLAR
  5,7283
  % 0,25
 • EURO
  6,3616
  % 0,36
 • ALTIN
  276,8320
  % 0,28
 • BIST
  95.522
  % -0,53

Türk Kızılayı Malatya Şubesi Olağan Genel Kurulu Ramada Plaza’da yapıldı. 66 üyenin katıldığı genel kurula Mevcut Başkan Umut Yalçın tek aday olarak katılarak güven tazeledi. Genel kurula; Vali Aydın Baruş, Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Genel Sekreter Hasan Can, Başkan Vekili İsmail Turunç, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen, Baro Başkanı Enver Han, Battalgazi Belediye Başkaşkanı ve Ak parti Büyükşehir Belediyesi Adayı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, Kızılay Malatya Şube Başkanı Av. Umut Yalçın, Dernek Yönetimi ve Kızılay üyeleri katıldı. Burada konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık şu ifadeleri kullandı: “Vagon fabrikası artık Malatya’da Kızılay Yapı Teknik AŞ adı altında faaliyet gösterecek olan afet barınma sistemleri fabrikası olarak bundan sonra anılacak.  Burası rahmetli Özal’ın bir anısıdır ama inşallah burada prefabrike konut, prefabrike yapı sistemleri imalat yapan burada büyük bir tesis olacak. Hızlı üretim, afet dönemleri ya da kentsel dönüşüm gibi ihtiyaç duyulan bit takım sosyal donatı ve konut imkânları için ekonomik ve hızlı çözümler üretebilecek bir tesdis olacak. Geçen günlerde yaşadığımız Kartal’daki afet gerçekten alarm zilleri veriyor.   Memleketimizde çok ciddi bir 7 milyona yakın bir dönüşmesi gereken yapı stokumuz var.  Bu yapı stokunun hızlı bir şekilde dönüşmesi gerekiyor. Çünkü insanlar para vererek tabut satın alıyorlar. Kentlerde afet adı altında düzeltilmesi gereken çok ciddi bir risk var. Bu anlamada da Malatya’da ve ülkemizdeki özellikle okullar ve hızlı dönüşmesi gereken konutlar,    Afet döneminde Milli barınma stokumuz çadır, ama bu çadırdan sonra Allah göstermesin ama hazırlıklı olmamız gerekiyor. Hızlı bir şekilde normal şartlardaki evlere de dönüşmesi için de Milli afet barınma stokları oluşturacağız.  Burası bu anlamda da Türkiye’de önemli bir tesis olacak. Türkiye’deki tek tesis ve dünyadaki en büyük tesislerden birisi olacak.”

“TOPLUMSAL MUKAVEMETİMİZİ ARTIRMAK İÇİN PEK ÇOK PROJEMİZ VAR”

Kınık : “İkincisi yine benzer bir bölgede inşa edilecek olan Büyük Anadolu Lojistik operasyonu bünyesinde Devlet Demiryollarımızın işletme birimi ile birlikte yapacağımız Malatya Lojistik üssü, Lojistik köyü bu bölgedeki lojistik altyapısını özellikle tarıma dayalı endüstriyel üretimin daha yüksek bir karlılık ve kalite ile ciddi bir altyapı oluşturacak. Tekstil temelli ya da organize sanayide üretilen Mallarımızın hızlı pazarlanması noktasında dünyadan buraya yarı mamul olarak gelebilecek, malzemelerin hızlı ve düşük maliyetli getirilmesi noktasında da bu üssün ciddi bir katma değeri olacak. Sadece Malatya’ya değil bölgeye. İskenderun Malatya arasında hızlandırılmış demiryolu projesi gerçekleştirildikten sonra Çin’den başlayıp Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan Londra’da sonlanacak olan Çin’in Kara yolu ile Çini Londraya bağlayacak olan hat burdan geçiyor. Dolayısı ile bu hat da Kuzey Afrika Mena bölgesine Ortadoğu tarafında dağıtımlarının gerçekleştirilebileceği bir üs olabilecek. Malatya ticaret anlamında da kendi ürettiklerinin dışında da bu anlamda satışı ve karı oluşturabilecek bir potansiyele kavuşacak. Dolayısıyla istihdam ve refah bölgeye de katkı verebilecek bir yapı olacak. Bizler toplumsal mukavemetimizi artırmak için pek çok projelerimiz var.  İnönü Üniversitesi ile birlikte özellikle son dönem hastaların ihtiyaçlarının karşılanması için geliştirdiğimiz bir destek evi için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. O son dönemleri daha iyi bir şekilde sunmaya çalışacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Kan bağışlarımız devam ediyor. Bu milli bir ödevimiz. Kan acil değil sürekli ihtiyaç.  Yaklaşık 3300 personelimiz bu anlamada çalışıyor. Kök Hücre ve kan temini noktasında Malatya iyi bir durumda. Yeni yönetim Malatya’mıza çok kaliteli hizmetler vereceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

“GENÇ KIZILAY’IN ÇALIŞMALARINI ÖNEMSİYORUM”

Vali Aydın Baruş ise Genç Kızılay’ın faaliyetlerini önemsediğini belirterek sözlerini ş şekilde sürdürdü: ” Biz de millet olarak bundan büyük gurur duyuyoruz.  Türk Kızılayı sadece yardımlaşma sağlamıyor insanlar arasında. Ayrıca yeni nesillerin vicdanında da bu yardımseverlik duygusunu da daima diri tutuyor.  Bu anlamda Ben genç Kızılay’ımızı çok önemsiyorum.”

>>Rahime Gül Erbaş

Türk Kızılay’ı Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber