• DOLAR
  7,5484
 • EURO
  8,9566
 • ALTIN
  474,25
 • BIST
  1,1861

Turgut Özal Üniversitesi’nde Hedef; Patent Üreten Mühendislik Fakültesi

Dijital kütüphanecilik alanında geliştirdiği uygulamalarla uzun yıllar Türkiye’deki üniversitelerden yabancı firmalara akan milyonlarca doların ülkede kalmasını sağlayan Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer, bölüm yapılanması henüz devam eden üniversitede üreten bir Mühendislik Fakültesi oluşturmak için çabaladıklarını söyledi. Ülkede üretilmeyeni üretecek ve bu alanlarda aynı anlayışa sahip mühendisler yetiştirecek hocalarla çalışmak istediklerini dile getiren Özer; “Sadece makale yazan değil, projesi olan hocalar arıyoruz” dedi

Turgut Özal Üniversitesi’nde Hedef; Patent Üreten Mühendislik Fakültesi

Dijital kütüphanecilik alanında geliştirdiği uygulamalarla uzun yıllar Türkiye’deki üniversitelerden yabancı firmalara akan milyonlarca doların ülkede kalmasını sağlayan Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer, bölüm yapılanması henüz devam eden üniversitede üreten bir Mühendislik Fakültesi oluşturmak için çabaladıklarını söyledi. Ülkede üretilmeyeni üretecek ve bu alanlarda aynı anlayışa sahip mühendisler yetiştirecek hocalarla çalışmak istediklerini dile getiren Özer; “Sadece makale yazan değil, projesi olan hocalar arıyoruz” dedi.

Özer ve ekibi, dijital kütüphanecilik alanında yazdığı programlarla büyük kısmı yabancı firmalara ait milyonlarca Dolarlık pazara damga vurdu. Özellikle; kitap, makale, akademik çalışma gibi yayınların özgünlüğünü raporlayan intihal.net ile akademi dünyasında önemli bir başarı yakalayan Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer, Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde patent üreten, ülke ekonomisine katkı sunacak bir mühendislik fakültesi inşa etmek için çaba gösterdiklerini söyledi.

207 ÜNİVERSİTE BU VERİ TABANINI KULLANIYOR

Elazığ’daki Fırat Teknokent’teki 18 metrekarelik bir alanda başladığı çalışmalarının bugün 600 metrekarelik bir alanda ve 30 mühendisle devam ettiğini dile getiren Özer; “2015 yılında 3 akademisyen arkadaşımla konuşurken kütüphanecilikle ilgili yazılımların hepsinin yurt dışından alındığı konusunu tartıştık. Sosyal bilimci olan diğer iki arkadaşım espri ile bu programları sen neden yazmıyorsun diye sorduklarında ben de bir şirket kurun yazayım dedim. Ertesi gün şirketi kurdular. Fırat Teknokent’te 18 metrekare bir yerde başladık. Şu an 30’dan fazla bilgisayar mühendisi ile 600 metrekarelik bir şirket alanında çalışıyoruz. Yazılımlarımızı yurt dışına satarak ihracat da yapıyoruz. Şu an Türkiye’de 207 üniversite intihal.net isimli programımızı kullanıyor. Yine aynı program Milli Eğitim Bakanlığı’nın Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından da tercih edildi. Bakanlık bu uygulamayı özellikle FETÖ’nün etkin olduğu dönemde basılan kitaplar için kullanıyorlar. Çünkü bu dönem çocuklarımızın eğitiminde kullanılan kitap içeriklerinin büyük çoğunluğu çalıntı. Bu program bunları tespit ediyor. Kitabı sisteme yüklediğinizde o kitapta hangi paragraf nereden alınmış, orijinal mi? Bilgisayar ortamında bunların raporunu veriyor” dedi.

YABANCI SERMAYENİN PAZAR PAYINA DARBE

Pazara girmeleriyle, milyonlarca dolarlık sektörde faaliyet gösteren ve pazarın büyük kısmına hakim olan yabancı sermayenin payını önemli oranda düşürdüklerini ve milyonlarca doların ülkede kaldığına dikkat çeken Özer; “Özellikle dijital kütüphanecilikle ilgili çalışan bir şirketiz. Türkiye’de iki yabancı firma vardı biz üçüncü firma olarak pazara girdik. Bu firmalardan birine Türkiye Cumhuriyeti her yıl 7 milyon Dolar ödüyordu. Şimdi o firmanın Pazar payı 5 milyon TL’ye düştü. intihal.net bizim lokomotif projemiz ancak 5 büyük projemiz daha var.”

“MAKALE YAZAN DEĞİL, PROJESİ OLAN HOCALAR ARIYORUZ”

Daha önce Elazığ Fırat Üniversitesi’nde görev yapan Özer Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne geliş hikâyesi hakkında; “Üniversitemizin Rektörü Aysun hocamız çalışmalarımızı televizyondan izlemiş, projelerimizi görmüş. Bize Malatya’ya gelerek burada da benzeri çalışmaların yapılabileceği bir merkezi kurmamızı rica etti. Şirket Elazığ’da olduğu için doğrudan kabul etmem biraz zor oldu ancak nihayetinde Malatya’ya geldik” ifadelerini kullandı. TÖÜ’ bünyesindeki öncelikli hedeflerinin iyi bir mühendislik organize etmek olduğunu söyleyen Özer; “Şu an 6 bölümümüz oluştu, Eylül ayında hepsi öğrenci alacak. En son Yazılım Mühendisliği bölümünü YÖK’ten geçirdik. İyi hocalar bulmaya çalışıyoruz. Pratiğe yönelik çalışmaları, patenti, projesi olan hocalar arıyoruz. Sadece makale yazan değil, bu ülkede üretilmeyen ürünler yapacak, mühendisler yetiştirecek hocalarla çalışmak istiyoruz. Ben Elazığ’ın köyünde büyümüş bir insanım, bir yabancı firmanın bu ülkedeki yıllık 7 milyon Dolarlık ticaret hacmini 5 Milyon TL’ye düşüren bir proje ortaya koydum. Mühendislerimizin yapması gereken de bu. 30 mühendise istihdam sağladık çoğu fabrikada 30 mühendis yok. Nasip olur Malatya kamuoyu da destek verirse benzer bir yapıyı burada kurmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ İLK PROJE “PİRİ”

Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde yakın zamanda lansmanı yapılacak PİRİ isimli program hakkında bilgi veren Özer; “PİRİ adındaki projemizi Turgut Özal Üniversitesi’nde gerçekleştirdik. Üniversitelerin abone olduğu birçok veri tabanı var, bir firma bunları tek bir arayüzde birleştirmiş.  207 Üniversitenin her biri de bu yabancı firmaya 5 bin Dolar ödüyor. Biz PİRİ uygulamasını geliştirdik bu programla yine önemli bir döviz miktarı ülkemizde kalacak. Şu an bazı üniversitelerle test çalışmamız son aşamada. Yakın zamanda, inşallah Mart ayında lansmanını yapmayı düşünüyoruz. 7 bölgemizde gerçekleştireceğimiz bu lansman programlarına üniversitelerimizi davet edip ürünümüzü tanıtacağız” dedi.

Dijital kütüphanecilik alanında iyi bir imaj yarattıklarını ifade eden Özer; İlk yaptığımızda açıkçası pek güvenilmiyordu, Elazığ firması olduğumuzu söylediğimizde epey telefon kapandı. Herkes millilik diyor ancak pek kimsenin umurunda değil. Zor süreçlerden geçtik ama iyi bir marka oluşturduk. Çalışmalarımızın çoğunluğu üniversiteler odaklı. Bu önceliğimizin nedeni, üniversitelerin akademik alanda kullandığı uygulamalar için yabancı firmalara büyük meblağlar ödenmesiydi. Şu an gücümüz sınırlı her alana el atamıyoruz. Mevcut durumda üniversite odaklı çalışmalar yapsak da diğer kurum ve kuruluşlardan da uygulamalarımıza talep geliyor. Örneğin, intihal.net’i Milli Eğitim Bakanlığı da kullanıyor, ayrıca 40 yayın evi de yine intihal.net kullanıcısı” ifadelerini kullandı.

Önder HANELÇİ (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber