• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

Tüketici Danışmanı Düzova’dan Tasarruf Çağrısı

Doların yükselmesiyle beraber birçok ürünün de fiyatı arttı. Bu durumumda en iyi çözümün tasarruf olduğunu vurgulayan Tüketici Hakları Koruma Derneği Eski Başkanı ve Tüketici Danışmanı Ali Düzova ev hanımları, lokantalar ve çorbacılara tasarruf çağrısında bulundu

Tüketici Danışmanı Düzova’dan Tasarruf Çağrısı

Tüketici Hakları Koruma Derneği Eski Başkanı ve Tüketici Danışmanı Ali Düzova birçokl ürünün dolardan dolayı fiyatının artığını ayrıca ülkemizde çok fazla isaf olduğunu vurgulayarak tasarruf çağrısında bulundu. En fazla israfın ekmekte olduğunu vurgulayan Düzova şu ifadeleri kullandı: “ Lokantacılara, çorbacılara sesleniyorum. Yazıktır günahtır günde yüzlerce ekmek boşa gidiyor. Adam belki çeyrek ekmek yiyor masaya 2,5 ekmek bırakılıyor. Onun yanında ev hanımları bulgur pilavı yaparken koca leğen ile yapıyor. Kalanını dolaba koyuyor, daha sonrada çöpe atıyor. Bizim ülkemizde her şey çöpe atılıyor. Böyle giderse ileride daha büyük sıkıntılar yaşanacağını düşünüyorum. 200 gram ekmek şu an 125 kuruşa satılıyor. İnanılmaz bir israf var. Aile ekonomisinde bir israf ver ülke ekonomisinde israf var.  Yapılan israflar ülke ekonomisinden de milletin cebinden de gidiyor.”

“İSRAFA KARŞI TEDBİRLER ALINMALI”

Düzova sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Çerez diye toptancıyı arıyoruz diyor ki depoda ürün yok, cips için arıyoruz diyorlar ki depoda yok. Dolar yükseldikten sonra bunu söylüyorlar. Ben bu söylenenlere inanmıyorum. Bu Kesinlikle yalan.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok güzel konulara değiniyor. Yapmayın etmeyin diyor.  Ancak bizim de bir önerimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımız da israfa karşı önemli tedbirler alınmalı diye düşünüyorum. Bu konuda İsraf ile Mücadele Bakanlığı’nın acele kurulması lazım. Ticaret Bakanlığı artık bu işi yürütemiyor.  Ekmek fasulye turşu aklınıza ne gelirse çöpe atılıyor.  Çöplere baktığınızda neler olduğunu görürseniz şaşırmayın.  Tek çare israfla Mücadele Bakanlığı’nın kurulmalı. Örneğin bir A4 kâğıdı. Kâğıdı alıyorsunuz iki satır yazı yazıp kıvırıp çöpe atıyorsunuz.  İsrafla ilgili olarak Başımıza gelmeyen kalmadı. A4 kâğıdı ithal, gazete kâğıdı, ithal, para kâğıdı, ithal hepsi ithal.  Biz kâğıdı buruşturup çöpe atıyoruz. Bu konuda da resmi Dairelerde kurumlara ve vatandaşlara da çağrı yapıyorum. Bu tür malzemeleri de israf etmeden kullanalım.  Daha önce A4 kâğıdının bir topunu 6 liraya alırken bugün paketi 24 lira oldu. Önce bu konuyla ilgili de yetkililerin tedbir almasını bekliyoruz.  Geriye dönüşüm olarak kullanılacak.  Şu anda 25 kuruşluk 1 su 1 lira oldu. Bunun sebebi kapağıyla pet şişe ithal geliyor.  Kaynaktan akan bu suyumuz ne oldu ki böyle oldu.  Dağda boşa akan bir su doldurup getirip 25 kuruşa satıyordum. Şimdi bir lira oldu. Bir pet bardak 100 tanesini bir buçuk TL’ye alıyorduk. Şimdi depoda yok bulunmadı diyor. 100 tanesini şimdi 6 liraya alıyoruz.  Yüzde 500 zam geldi.  Yılbaşından itibaren poşet kanunu çıkacak. Siyah poşet, kömür poşeti, 7 buçuk Liraya alıyorduk paketi şimdi 14 lira oldu.  Bunların hepsi yalan Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda haklı. Depoda stok olan işyerleri bunu kullanıyor eğer yok ise de küçük esnaf burada büyük bir şekilde mağduriyet yaşıyor, mağduriyeti aynı zamanda vatandaşlarımız yaşıyor.”

>>Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber