• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

TÜIK Malatya'yi rakamlarla anlatti

TÜIK Bölge Müdürlügü tarafindan, Malatya Valiligi ve Malatya Belediye Baskanligi.nin destegiyle hazirlanan “Istatistiklerle Malatya, 2009” kitapçigi yayimlandi.

TÜIK Malatya'yi rakamlarla anlatti

TÜIK Bölge Müdürlügü tarafindan, Malatya Valiligi ve Malatya Belediye Baskanligi.nin destegiyle hazirlanan “Istatistiklerle Malatya, 2009” kitapçigi yayimlandi.

Kentin fotografi çekildi

 
Kitapçikta, arazi, iklim, çevre, nüfus, göç, demografi, saglik, egitim, kültür, adalet, seçim, isgücü, gelir, tüketim, fiyat, dis ticaret, tarim, is, enerji, yapi ruhsat ve bina insaat, ulastirma, ulusal hesaplar, maliye gibi istatistikî verilerle kentin fotografi çekildi.
 
Malatya sandiga gidiyor
 
Malatya.da, 2009 yilindaki belediye baskanligi seçiminde seçmen ve oy bilgilerine göre, kentte 392 bin 762 kayitli seçmen tespit edildi. Oy kullanan seçmen sayisinin 324 bin 568 kisi oldugu görüldü. Seçimlere katilim oranin ise yüzde 82,6 olarak gerçeklesti.
Milletvekili seçimlerinde, kayitli seçmenin 466 bin 784 oldugu belirlendi. Bunlardan 366 bin 896 seçmenin oy kullandigi, seçime katilim oraninin ise yüzde 78,6 oldugu saptandi.
 
Referandumda yüzde 82,2 “evet” çikti
 
21 Ekim 2007 besincisi düzenlenen, Cumhurbaskani.nin halk tarafindan seçilmesini öngören yasanin halkoylamasinda, Malatya yüzde 82,2 oraninda “evet” oyu verdi.
 
Hiç evlenmemislerin orani çok yüksek
 
Malatya.nin 2009 yili medeni durumuna göre, hiç evlenmeyenlerin toplam nüfusa orani yüzde 30 iken, Türkiye genelinde bu oran yüzde 27 olarak rakamlara yansidi. Malatya.da hiç evlenmeyenlerin sayisinin Türkiye genelinin üzerinde olmasi üzerinde dikkatlerden kaçmadi. Rakamlar, Malatyalilarin degisik nedenlerden dolayi evlilige sicak bakmadigini gösteriyor.
 
Istanbul.a hem aliyoruz, em veriyoruz
 
2008–2009 döneminde, Malatya.nin en fazla göç aldigi ilin yüzde 25,9 ile Istanbul oldugu ortaya çikti. Malatya.nin diger illere verdigi göçe bakildiginda ise ayni dönemde, yüzde 26,5 oraninda yine Istanbul olarak saptandi. Malatya, Istanbul.dan ayni oranda hem göç alirken hem de Istanbul.a göç verdigi rakamlara yansidi.
 
Hastaneler 2 yilda artti
 
Malatya.da 2005 yilinda 10 kamu hastanesinin yani sira 2 özel hastane faaliyetini yürütürken, 2007 yilinda bu sayi, kamu hastanesinde 11.e özel hastanede 5.e çiktigi belirtildi.
 
Egitimde iyi durumdayiz
 
Malatya.nin 2009 yilinda okullasma oranina bakildiginda, ilkögretimde yüzde 98, ortaögretimde yüzde 74,8 oldugu belirlendi. Okuma yazma orani, ilkögretimde erkeklerde yüzde 98, kadinlarda yüzde 97 iken, bu sayi ortaögretimde erkeklerde yüzde 79,5 kadinlarda ise yüzde 70,1 olarak ortaya çikti.  
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber