• DOLAR
  6,0420
  % 0,25
 • EURO
  6,7537
  % 0,29
 • ALTIN
  248,2576
  % 0,25
 • BIST
  86.771
  % -0,03

Tüfenkci’den Kart Aidati Açiklamasi

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Türkiye’de daha çok yari mamul mal ithalati yapildigini, bunlarin islenip ihraç edildigini aktararak, ithalat sürelerinde gümrük beklemelerini azaltmak istediklerini ancak gümrüklerin “yolgeçen hanina dönüsmesini” istemediklerini vurguladi

Tüfenkci’den Kart Aidati Açiklamasi

 

Ekonomi Muhabirleri Dernegi (EMD) üyeleriyle EMD Genel Merkezinde bir araya gelen Bakan Tüfenkci, 64’üncü Hükümetin reform hükümeti oldugunu belirterek, bu kapsamda gümrük islemlerinin elektronik ortama tasinmasini saglayacaklarini, sinir kapilarina giren TIR’larin nerede oldugunun elektronik ortamda görülebilecegini, ayrica ithalatçi ve ihracatçinin gümrüklerdeki mallarinin durumunu sanal olarak izleyebilecegini anlatti.

Türkiye'de daha çok yari mamul mal ithalati yapildigini, bunlarin islenip ihraç edildigini aktaran Tüfenkci, ithalat sürelerinde gümrük beklemelerini azaltmak istediklerini ancak gümrüklerin "yolgeçen hanina dönüsmesini" istemediklerini vurguladi.

Gümrükleri dünyanin en iyileri arasina yerlestirmek istediklerini anlatan Tüfenkci, su bilgileri verdi: "2002'de ihracat beyannamelerinin yüzde 35'inin islemleri ilk 30 dakikada, yüzde 70'inin ise ilk 4 saatte gerçeklesti. 2015 yili 11 ayinda ise ilk yarim saatte yüzde 81, ilk 4 saatte ise yüzde 95 gerçeklesme orani yakalandi. Ithalatta 2002'de islem gören beyannamelerin yüzde 48'inin islemlerini ilk 8 saatte, yüzde 75'inin islemleri ise ilk 24 saat içerisinde tamamlanirken, 2015'in 11 ayinda yüzde 56'sinin islemleri ilk 8 saatte, yüzde 71'inin islemleri ise ilk 24 saat içerisinde bitti. 2008 yiliyla 2015 yilinin 11 ayina iliskin veriler kiyaslandiginda ortalama ithalat islemi süresinin yüzde 8,5 azaldigi görünüyor. Hedefimiz insallah bunu yüzde 10 daha azaltmak."

 

KAÇAKÇILIK YAKALAMA MIKTARINI AÇIKLADI

 

2002'de 10 saatin üzerinde olan gümrüklerdeki ihracat islem süresinin bu yilin 11 ayinda 2 saat 55 dakikaya indigini belirten Tüfenkci, hizlanma trendinin yeterli olmadigini, 2023 yili için konulan 500 milyar dolarlik ihracat hedefi için devlet mekanizmalarinin bu zinciri yavaslatan degil, hizlandiran bir konuma geçmesi gerektigini vurguladi.

Bakan Tüfenkci, ihracati ve ithalati kolaylastirirken Türkiye'yi yolgeçen hanina çevirmeyeceklerini belirterek, kaçakçilikla mücadelenin devam edecegini söyledi. Tüfenkci, "2014 yilinda toplam kaçakçilik yakalama 1 milyar 585 milyon lira degerinde. 2015 yili ilk 11 ayinda bu miktar 2 milyar 359 milyon liraya ulasti. Bu da gösteriyor ki bizim ayni kararlilikla kaçaklari yakalama konusunda gayret göstermemiz lazim. Ülkemizdeki yasal ticaretin önünü açmak bakimindan kaçakçilikla mücadeleyi çok önemsiyoruz. Ticareti kolaylastirirken, güvenli hale getirmek istiyoruz. Üreticilerimizi, tüketicilerimizi koruyalim. Daha güvenli ticaretin saglayicilari olmak istiyoruz" diye konustu.

Bu yil gümrüklerde 585 milyon liralik makine aksami ve yedek parça, 777 milyon liralik akaryakit, 158 milyon liralik tekstil, 172 milyon liralik uyusturucu, 98 milyon liralik sigara, tütün mamulleri ve içki, 569 milyon liralik da diger çesitli esya gruplarinda yakalama oldugunu anlatan Tüfenkci, bir soru üzerine makine ve ekipmanlarinin özellikle Suriyeli üreticilerin atölyelerini buraya tasimak istemesinden kaynaklandigini bildirdi.

Tüfenkci, sunlari kaydetti: "Bu durum, Suriye'deki vatandaslarimizin oradaki atölyelerini buraya tasimasindan kaynaklaniyor. Kapikule ve Suriye'de yakalaniyor. Kapikule'de nitelikli makineler. Gümrük beyannamesini vermeden parça parça tasinmaya çalisiliyor. Suriye'deki iç savastan dolayi sadece isçiler degil, is adamlari da geldi. Yasal olarak fabrikalarini Türkiye'ye tasiyan is adamlari grubu da var. Daha küçük olanlar, mesela torna makinesi var, bunu parçalamaya çalisarak getirmeye çalisiyor. Büyük fabrikalari olan ithalat rejimi içerisinde, izin alarak getiriyor."

Yakalanan ürünlerin tasfiyelik esya olarak satisa sunuldugunu ve bunlari herkesin satin alabildigini belirten Tüfenkci, bu miktarda makine kaçakçiliginin Türkiye'nin makine ithalatina önemli düzeyde bir etkisinin bulunmadigini dile getirdi.

 

Bakan Tüfenkci, artan internet ve mobil teknoloji kullaniminin e-ticareti olumlu yönde etkiledigini kaydederek, internet üzerinden gerçeklestirilen kartli ödemelerin 2014 yili sonu itibariyla 41,8 milyar liraya ulastigini, e-ticaretin 2018 yilinda 170 milyar lira, 2023 yilinda ise 350 milyar liralik bir büyüklüge ulasmasinin beklendigini bildirdi.

e-ticarete iliskin Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkinda Kanun'un yürürlüge girdigini animsatan Tüfenkci, buna iliskin ikincil düzenlemelerin gelecek yil içerisinde sonlandirilacagini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB) ile bazi konularda isbirligi içerisinde çalistiklarini söyledi.

 

AIDATLAR BIR KURALA BAGLANACAK

 

Tüfenkci, Bakanligina bagli tüketici hakem heyetlerinin is yükünün çok ciddi sekilde arttigini vurgulayarak, sözlerini söyle sürdürdü: "Bununla ilgili tüketici hakem heyetleri neredeyse çalisamaz hale geldi. Özellikle bankalarin kart aidatlariyla ilgili. Daha önce Bakanligimiz BDDK ile varilan anlasma neticesinde iki kart çikarilacakti. Birisi aidatsiz kart, ödeme araci olarak düsünülmüstü. Daha sonra bunun yayginlasmadigini, tüketici sikayetlerinin devam ettigini gördük. Bankalar Birliginin de bizimle bir görüsme talebi var. Bakanlik olarak görüsüp tüketicilerimizi bu noktada rahatlatacak yeni bir düzenleme yapilmasini istiyoruz. Tüketici hakem heyetlerinin üzerindeki yükü almanin bir yolu da bu kart aidatlarinin bir kurala baglanmasi."

 

TÜKETICI LEHINE KARAR VERILDI

 

Tüketici hakem heyetlerinin kararlarinin online sisteme geçmesi ve UYAP ile uygun hale getirilmesini saglayacaklarini kaydeden Tüfenkci, "Yargitay kart aidati konusunda tüketici lehine karar verdi. Bankalar her tüketiciye uygulamadigi için tüketiciler tek tek bireysel olarak hakem heyetlerine basvurma zorunlulugunda hissediyorlar. Genel olarak BDDK ve Bankalar Birligi ile konusarak belli noktaya gelmek ve tüketicinin bireysel basvuru yapmadan, kartlari çesitlendirerek tüketiciye bilgi verilmesini istiyoruz" degerlendirmelerinde bulundu.

Bu düzenlemenin yürürlükte oldugunu ve kartlarin aidatli ve aidatsiz olarak siniflandirildigini animsatan Tüfenkci, vatandasin bu konuda bilgi sahibi olmadigini, bir bilgilendirme ve düzenleme yapilmasi gerektigini söyledi.

Bakan Tüfenkci, banka kart aidatlarina iliskin düzenleme için gerekirse kanun degisikligine gideceklerini bildirerek, "2014 yilinda 5 milyon 445 bin 308 kisi tüketici hakem heyetlerine basvurdu. 2015'te bu biraz azaliyor çünkü bankalarin bir kismi tüketiciyle anlasiyor veya aidatlari azaltiyor. 2015 yilinda basvurularin yüzde 90'i bankaciliga iliskin dosya masrafi ve kart ücretine iliskin. Bunun yüzde 95'i tüketici lehine sonuçlandi" diye konustu.

 

SORULARI YANITLADI

 

Tüfenkci, Ekonomi Muhabirleri Dernegi (EMD) üyeleriyle EMD Genel Merkezinde bir araya gelerek sorulari yanitladi. Rusya ile gerilime iliskin soruyu yanitlarken Tüfenkci, Türkiye'nin karsilikli diyalog kapilarinin açik kalmasini istedigini söyledi. Ambargonun sürdürülebilirligi olmadigini belirten Tüfenkci, Rusya'nin bu tavriyla kendi halkini cezalandirdigina dikkati çekti.

Tüfenkci, "Ilerleyen günlerde bu noktada zayiflama görülecek. Elimizdeki bunu destekleyen veriler var. Krizin çiktigi günden bugüne kadar, son günlerde Rusya'ya ihracatimizdaki rakamlar, oranlar yükselmis, geri dönen mal sayisi azaldi. Nisan-mayis gibi daha yumusar diye düsünüyoruz" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Rusya'nin Türkiye'ye yönelik ambargo kararina iliskin, "Diger üreticilerimiz de Antalya'daki üreticilerimiz de çok büyük bir sikinti yasamadilar. 1 Ocak'tan sonra da yasamazlar ve ben hep suna inaniyorum, eger bir yerde para varsa onu kazanmak için birçok alternatif üretilebilir" diye konustu.

Disisleri Bakanliginin uygun gördügü bakanliklarin Rusya ile görüsme sürecine dahil oldugunu anlatan Tüfenkci, bakanlik olarak her tür girisime açik olduklarini dile getirdi. Tüfenkci, Rusya ile dis ticarete iliskin bir soru üzerine de sunlari kaydetti: "Bizim Rusya'ya kriz olmasa dahi 2014 yili ihracat rakamlarimizla 2015'in kriz çiktigi tarihe kadar ihracat oranimiz yüzde 40 zaten düsmüs. Dünyadaki, Rusya'daki emtia fiyatlarinin düsmesinden dolayi zaten düsmüs. Yani yüzde 40 geçen yila göre bir azalma var. Orada devalüasyonlar oldu, alimlari mecbur kistilar. Döviz sikintilarindan dolayi ama benim söyledigim kriz çiktiktan sonra ilk 15 günde bizim ihracat rakamlarimiz düsük geliyor, ondan sonra belli bir asama kaydettikten sonra ihracat rakamlarimiz yükseliyor."

Tüfenkci, "1 Ocak'tan itibaren resmi olarak ambargolar yürürlüge girdigi zaman ne bekliyorsunuz?" seklindeki soruyu ise söyle yanitladi: "Resmi olarak girdigi zaman bizi etkileyecek. Zaten sebze meyvede biz yeni pazarlari, sebze meyve piyasasini rahatlatacak tedbirleri aldik. Özellikle baska piyasalar, Rus piyasasinin yerini doldurmaya basladi. Bunlardan en fazla etkilenen narenciye grubu ürünler. Bununla ilgili Odalar Birligi Konsey toplantisinda Adana Baskanimiz hükümetimizin uyguladigi tedbirlerden dolayi bir magduriyet yasamadiklarini söyledi ve tesekkür ettiler. Diger üreticilerimiz de Antalya'daki üreticilerimiz de çok büyük bir sikinti yasamadilar. 1 Ocak'tan sonra da yasamazlar ve ben hep suna inaniyorum, eger bir yerde para varsa onu kazanmak için birçok alternatif üretilebilir. Netice itibariyla su akar yatagini bulur. Biz direkt Rusya'ya ihracat yapamiyorsak Bulgarlar, Romanlar, Macarlar gelip malimizi aliyorlar, kendileri sinirlarindan ihraç ediyorlar veya (bizim mallarimizi kendileri tüketip) kendi mallarini ihraç ediyorlar."

Tüfenkci, Türkiye'nin kaliteli ve ucuz mal ihraç ettigini belirterek, Rusya'nin farkli ülkelere yönelmesi halinde ihracat maliyetlerinin artacagina kaydederek, "Bu noktada uzun süre bu boykot veya ambargo devam etmez diye düsünüyorum. Çünkü Rusya'da agir maliyetler olur. Ayrica Rusya'ya karsi ihracatimiz daha az, ithalatimiz daha fazla. Biz 5,3 milyar ihracat yapmisiz, 25,8 milyar ithalat yapmisiz. Sadece bugday ithalatimiz 1 milyar dolarin üzerinde. Bugdayi baska pazarlardan da alabiliriz. Dolayisiyla bizler de karsilik verdigimizde zarar iki ülke için olur. Biz çözmek istiyoruz, halklarin zarar görmesini istemiyoruz" açiklamasinda bulundu.

Tüfenkci, Avrupa Birligi (AB) ile iliskilerin olumlu yönde gelismeye basladigini vurgulayarak, sunlari bildirdi: "Bu noktada gümrük mevzuatinin ve gümrük birliginin uyumlasmasi noktasinda önemli çalismalara imza atacagiz. Özellikle bu çalismalar bizim ürettigimiz birtakim mallarin ve ara mallarin Türkiye'ye daha uygun fiyatlarla girmesine ve bizim de ihraç ettigimiz ürünlerin AB piyasasina daha rekabet edebilir durumda arzina neden olacak. Bununla ilgili 17'nci fasil içerisinde gümrük birligi ile ilgili mevzuatinin da uyumlu hale getirilmesi konusunda ciddi çalismalari Ekonomi Bakanliginin koordinatörlügünde ve bizim teknik çalismalarimizla hizli bir sekilde tamamlayacagiz."

Dogu ve Güneydogu'dan göç edenlerin ve o bölgedeki esnafin yasadigi sikintilarla ilgili yapilan tespitlerin neler oldugunun sorulmasi üzerine Tüfenkci, "O bölgede en çok küçük esnaf zarar gördü. Esnafin hem zararinin karsilanmasi hem de manevi destek olunmasi yönünde neler yapabilecegimizi arkadaslarimizin bölgeden getirdikleri bilgilerle kararlastiracagiz. Dogu ve Güneydogu bölgelerinde insanlar artik terörden bunalmis durumda" diye konustu.

 

HALKALI TASINACAK

 

Gürbulak Kapisi'nda kis günlerinde TIR kuyrugu bulundugu belirtilerek, alinacak tedbirlerin sorulmasi üzerine Tüfenkci, sunlari kaydetti: "Halkali'nin tasinmasi talimatini verdik. Dün Sarp Sinir Kapisi'na gittik. Sarp'in yeniden yapilmasi talimatini verdik. Yeni dönemde yenileyecegiz. Iran ile bizim 3 kapimiz var. Esendere'de yeni bir kapi insa ettik. 20-25 gün sonra bitmis olacak. Iran böyle söylüyor ama karsi yollarini da yapmiyor. Esendere'de yol sikintisi var. Bizim kapi tamam ama kendi taraflarinda sikinti var. Gürbulak'ta da hizmet binalarini yeniden yapilandirma için projeler bitti, ihale asamasina getirdik. En kisa zamanda gidecegim, sorunlari görecegim. Ona göre yeniden yapacagiz ya da personel takviyesi yapacagiz. Tir kuyruklarini azaltacagiz insallah."

Gümrüklerde Tek Pencere Sistemi'nin gelecek yil içerisinde devreye girecegini belirten Tüfenkci, Ortak Kapi Projesi'nin ise pilot olarak Gürcistan ile uygulandigini, Iran ile bu konuda protokol bulunmasina ragmen bir çalisma yapilmadigini bildirdi.

EMD Genel Baskani Turgay Türker, günün anisina Tüfenkci'ye plaket takdim etti. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber