• DOLAR
  5,7736
  %0,62
 • EURO
  6,3611
  %0,66
 • ALTIN
  271,84
  %0,63
 • BIST
  104.828
  %0,82

TÜBİTAK Bölge Birinciliği İÜ’nün

TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu Üniversite Öğrencileri Proje Araştırma Yarışması’nda bölge birinciliğini İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü “Savunma Uzay Havacılık” kategorisinde  “Yangın Söndürme Bombası” projesi aldı

TÜBİTAK Bölge Birinciliği İÜ’nün

TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu Üniversite Öğrencileri Proje Araştırma Yarışması’nda bölge birinciliğini İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü “Savunma Uzay Havacılık” kategorisinde  “Yangın Söndürme Bombası” projesi aldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bu sene Erzurum bölgesinde düzenlemiş olduğu Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarına 26 il 9 ayrı kategoride katıldı. Yarışmada İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan Murat Toptaş’ın tasarladığı “Yangın Söndürme Bombası” projesi Savunma, Uzay ve Havacılık kategorisinde birincilik aldı. Birincilik alan proje hakkında bilgi veren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, projenin saha uygulamalarına hazır olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bugün Mühendislik Fakültesi Makine Bölümü son sınıf öğrencimiz Murat Toptaş öğrencimizin yaptığı çok güzel TÜBİTAK projesi ile karşınızdayız.  Bu TÜBİTAK projesi ile Murat, yangın söndürücü bomba imal etti. Malatya’da birinci oldu. Erzurum Bölgesi Üniversite Öğrencileri Yarışmasında birinci oldu. Bu projesinde orman yangınları, petrokimya tesislerinin yangınları, mühimmat deposu yangınları gibi yaklaşmakta, kontrol altına almakta güçlük çekilen büyük yangınlar için uçakla atılan yangın söndürme bombası geliştirdi. Prototipini üretti.” Son olarak geliştirilen projenin yangınlarda çok önemli olduğunu vurgulayan Rektör Kızılay, Mühendislik Fakültesine teşekkürlerini bildirerek şu şekilde konuştu: “Bu yangın söndürücü bomba aslında büyük yangınlar için çok önemli bir gelişme, çok önemli bir proje oldu. Projenin danışmanlığını Makine Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Mehmet Yılmaz hocamız yaptı. Makine Mühendisliği laboratuvarında bu projeyi geliştirerek TÜBİTAK Üniversiteler arası yarışması sergisine götürdüler. Sergide de birincilik aldı.  Murat Toptaş geçen sene de TÜBİTAK Türkiye birincisi olmuştu. Orada da “Elektrik Enerjisini Mekanik Depolama” projesi ile birinci oldu. Bu proje, farklı yaratıcı düşünceyle ilgili çok güzel bir projeydi.  Ben Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Sis, Prof. Dr. Mehmet Yılmaz hocalarımızı ve Murat Toptaş’ı tebrik ediyorum.”

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Sis yarışma kategorilerinde birincilikle dönen öğrenciler için başarılarının devamını diledi ve şu açıklamalarda bulundu: “TÜBİTAK’ın yürüttüğü 2242 Nolu Üniversite Öğrenciler Proje Araştırma yarışması Erzurum da yapıldı. Bu, üç bölgenin toplanıp katıldığı bir yarışmaydı. Mühendislik Fakültesi öğrencileri 3 birincilikle döndü. Bunların ikisini Makine Mühendisliği bölümü öğrencilerimiz, diğerini de Elektrik Elektronik bölümünden öğrencilerimiz getirdi. Birinci olan projemiz Savunma Uzay Havacılık kategorisinden diğeri ise Enerji ve Çevre kategorisindendi. Orada da yine Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden bir öğrencimiz birincilik getirdi. Makine İmalatı ve Otomotiv dalında ise Makine bölümünden öğrencilerimiz birincilik getirdi. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.”

Yapmış olduğu proje hakkında bilgi veren Murat Toptaş Savunma Uzay ve Havacılık kategorisinde birinciliği İnönü Üniversitesine getirdiklerini belirterek şunları söyledi: “Projemiz İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde yapıldı. Hocalarımızla organize bir şekilde yapıldı. Prof. Dr. Mehmet Yılmaz hocamız danışmanlığında yapılan bir projedir. Projenin yaklaşık bir yıl kadar tasarım süreci oldu. 3 ay kadar prototip yapım süreci oldu. Bunları tamamladıktan sonra TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarına katıldık ve yarışma bu yıl Erzurum bölgesinde yapıldı. Yarışma Erzurum, Van ve Malatya bölgelerinin birleştirilerek 26 ilin katıldığı bir projeydi. Yarışmada 9 ayrı kategori bulunmaktaydı. Bunlardan birisi de Savunma, Uzay ve Havacılık alanıydı. Bu alanda birinciliği üniversitemize getirmeyi başardık.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber