• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

TSO ve Fırat GTM’den “Ticaretin Kolaylaştırılması” Toplantısı

Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle “Ticaretin Kolaylaştırılması” konulu değerlendirme toplantısı düzenlendi. Sadıkoğlu toplantıdaki konuşmasında, “2018 yılının ilk 11 ayında gerçekleşen ihracat rakamı 314 Milyon dolar. Biz bu rakamları arttırmak için odamız bünyesinde ‘İhracat Destek Ofisi’ kuracağız. Bu ofiste ihracat yapmak isteyen, destek isteyen ve sorun yaşayan firmalara destek olunacak.” dedi

TSO ve Fırat GTM’den “Ticaretin Kolaylaştırılması” Toplantısı

TSO 15 Temmuz Şehitleri Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya TSO Başkanı-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Fırat Gümrük Bölge Müdürü Havva Eksilmez, FKA Genel Sekreteri Vahap Yoğunlu ve STK temsilcilerinin yanı sıra ithalat-ihracat yapan firma temsilcileri katıldı. Bölge Müdürü Havva Eksilmez ise buradaki konuşmasında, “Ortama Aktarılması, Teminat Mektuplarının Elektronik Olarak Teyidinin ve Takibinin Yapılması, ihracat beyannamesi kapsamında düzenlen menşe ispat ve dolaşım belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesine olanak veren MEDOS, tahsilat takip sistemi gibi uygulamalar, kolaylaştırıcı projelere örnek olarak gösterilebilir. Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik söz konusu projelerin, hizmete dönüşerek hedef kitlelere ulaştırma noktasında yer alan Fırat gümrük ve ticaret bölge müdürlüğü olarak bizler de bakanlığımızın “hızlı ve kolay ticaretin güven kapısı” Vizyonuyla dış ticaret sürecinde yer alan tüm paydaşlarımızla işbirliği içinde, eski çalışma ortamına nazaran daha modern bir ortamda, gümrük hizmetlerinin tüm gereklerini içinde barındıran ve yapımı gümrük ve ticaret eski bakanı Sayın Bülent Tüfenkci’nin himayelerinde çok hızlı bir şekilde 2018 de tamamlanan yeni hizmet binasında Malatya’nın ve bölgenin dış ticaret hacmini arttırmayı amaçlamaktayız” ifadesini kullandı.

TSO İŞBİRLİĞİ İLE “İHRACAT DESTEK OFİSİ”

TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu Malatya’nın ihracat rakamlarından bahsederek, “2018 yılının ilk 11 ayında gerçekleşen ihracat rakamı 314 Milyon dolar. Biz bu rakamları arttırmak için odamız bünyesinde ‘İhracat Destek Ofisi’ kuracağız. Bu ofiste ihracat yapmak isteyen, destek isteyen ve sorun yaşayan firmalara destek olunacak. Ayrıca EXİM Bank temsilcileriyle görüştük ve Malatya’ya bir şube açılması gerektiğini vurguladık. Şube açıldığı zaman Malatya ihracatını yapmak için Antep, İzmir ve İskenderun’a gitmeyecek.” Şeklinde konuştu.

Toplantıda açılış konuşmalarından sonra Gümrük Müşaviri Atilla Şahin ve muayene memuru Servet Ata tarafından sine vizyon gösterisi eşliğinde katılımcılara “Ticaretin Kolaylaştırılması” konulu bilgi verildi.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber