• DOLAR
  7,3006
 • EURO
  8,6690
 • ALTIN
  482,78
 • BIST
  1,1829

Trafikte Gezen Tehlike Çapa Makinesi

Yazın gelmesi hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte tarım aleti olarak kullanılan Çapa Makineleri, yollara çıktı. Trafiği büyük tehlikeye sokan bu araçlara binenlerin de can güvenliği yok.

Trafikte Gezen Tehlike Çapa Makinesi

Yazın gelmesi hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte tarım aleti olarak kullanılan Çapa Makineleri, yollara çıktı. Trafiği büyük tehlikeye sokan bu araçlara binenlerin de can güvenliği yok.

Tarım aleti olarak satılan ve nerdeyse her çiftçide bulunan Çapa Makineleri her yıl olduğu gibi bu yıl da trafiğe çıkıyor. Trafiğe çıkabilmesi için araçta olması gereken şartların hiçbirini taşımayan bu aletler, kasasında can taşımaya devam ediyor. Gazetemiz tarafından daha öncede dile getirilen bu konuya neşter vurulmazken, denetimler de yetersiz kalıyor. Kent merkezinde rahatça seyri sefer yapan çapa makineleri daha önce çok can aldı.

Trafiğe rahatça çıkan bu araçlar için, Uzmanlar bu konuda vatandaşı uyarıyor. Çapa Makinelerinin Trafiğe çıkabilmesi için donanımsan hiçbir özelliği taşımadığını belirten uzmanlar, şu sözlerle vatandaşı uyardı;” Toprağın işlenmesine ve hazır hale getirilmesine yardımcı olan bağ, bahçe ve tarla işlerinde kullanılan tarım makinelere çapa makinesi denir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 3’ üncü maddesinde; Trafik Kazası ve Araç tanımı açık bir şekilde yapıldığından herhangi bir tescili ve plakası bulunmayan, tarım aracı olarak imal edilen ve karayoluna çıkışı yasaklanan Pat-Pat olarak tabir edilen bu araçların tek taraflı olarak karıştığı kazalar trafik kazası olarak değerlendirilmemektedir. Çapa motorunun karıştığı kazalarda can kaybı ve yaralanma durumunda, sürücüler yüksek miktarda maddi tazminat ve adli cezalar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Tarım işiyle uğraşan insanların işlerini kolaylaştırması, zamandan tasarruf yapmasını sağlayan Pat-Pat olarak tabir dilen Çapa Makineleri normal araçlarda bulunan yol tutuş özelliklerine, ağırlık dengeleme sistemine, ışık donanımına, emniyet tertibatlarına, fren tertibatına, savrulmayı önleyen sistem ve özelliklere sahip olmadığından, Trafik kazası olayına karışma olasılığı çok yüksektir. Araçların bu eksik özellikleri bilinerek dikkatli kullanılması, bu araçlara sahip olan üreticilerin gerekli ışıklandırma sistemlerini araçlarına taktırması, Zorunlu olmadıkça anayollara çıkılmaması. Araçların bağ bahçe ve tarım işlerinde kullanılması. Bu araçlarla hız yapılmaması ve anayollarda yük ve insan taşımacılığı yapılmaması, hem kendinizin ve hem sevdiklerinizin hem de, karayolunu kullanan diğer sürücü ve yayaların can ve mal güvenliği için çok önemlidir.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber