• DOLAR
  7,8400
 • EURO
  9,1948
 • ALTIN
  476,37
 • BIST
  1,1720
Mustafa Tubay
Mustafa Tubay
mustafa.tubay@malatyasonsoz.com.tr
TRAFİK KAZASINA KARIŞAN ARAÇTA OLUŞAN DEĞER KAYBI
 • 0
 • 9447
 • 16 Ağustos 2019 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle birçok trafik kazası meydana gelmektedir. Trafik kazaları sonucunda can ve mal kaybı yaşanmakta olup kazaya karışan araçlarda da değer kaybı oluşmaktadır.

Peki trafik kazası sonucunda araçta oluşan değer kaybı nedir ?

Kısaca araç değer kaybı ; trafik kazasına karışmış aracın onarılmasından sonra ikinci el piyasındaki değeri ile yine bu aracın kazaya karışmamış ikinci el piyasasındaki değeri arasındaki farkı/düşüşü ifade etmektedir. Trafik kazası geçiren araçlarda oluşan maddi hasarlar,aracın kendi kasko sigortası veya karşı araç sürücüsünün zorunlu mali mesuliyet sigortası kapsamında tamir edilebilmektedir. Ancak trafik kazasına karışan bir araç ne kadar iyi bir şekilde tamir edilmiş olsa da araçta değer kaybı oluşmaktadır.

Araç değer kaybını bir örnekle açıklayacak olursak ; daha önceden trafik kazasına karışmamış/hasar görmemiş A marka aracın ikinci el piyasasında 60 bin TL’ye satılabiliyorken bu aracın trafik kazasına karışması sonucunda ikinci el piyasasında 50 – 55 bin TL civarında satılabilecektir. İşte aradaki 5 – 10 bin TL’lik bu kayıp/düşüş “araç değer kaybı”dır. Araçta oluşan değer kaybı miktarı aşağıda belirttiğimiz kriterlerler dahilinde araçtan araca ve somut uyuşmazlığa göre değişmektedir.

Kazaya karışan araca ilişkin maddi hasarın karşılanması için sigorta şirketine bildirimde bulunması gerekmektedir. Bu bildirim ile birlikte bu hasar, Tramer adı verilen Trafik Sigortası Bilgi Merkezi’ne işlenir. Bilindiği üzere ikinci el araba almak isteyen kişilerin çoğunlukla satın almak istediği araca ilişkin hasar kaydının bulunup bulunmadığını Tramer üzerinden kolaylıkla tespit edildiği görülmektedir. Kayıtlarda hasar kaydı bulunan aracın , elden çıkarılmak istenmesi halinde emsal nitelikteki hasar kaydı bulunmayan araca nazaran satışının yapılabilmesi daha zordur. Bu aracın şatış şansı olsa da alıcılar tarafından teklif edilen tutarın çoğunlukla düşük olduğu görülmektedir. Bir başka ifadeyle ikinci el araç almak isteyen alacaklı öncelikle araçtaki hasar kaydına odaklanmakta eğer ki geçmişte hasar kaydı bulunuyorsa bu araca şüpheyle yaklaşmakta ve de düşüş bedel ile satın almak istemektedir.

Peki bu araç değer kaybını hangi şartlar dahilinde kimden istenebilir ?

Araçta oluşan değer kaybını trafik kazasının meydana gelmesinde yüzde 100 kusuru bulunmayan taraf ; karşı araç sürücüsünün sigorta şirketinden, araç sahibi ve sürücüsünden müştereken ve müteselsilen isteyebilir. Araç değer kaybı tazminatında zamanaşımı süresi 2 yıldır. Son 2 yıl içerisinde meydana gelen kazada yüzde 100 kusuru bulunmayan taraf ; aracında oluşan değer kaybını karşı araç sürücüsü, araç sahibi veya karşı araç sürücüsünün sigorta şirketinden talep edebilir. Ankara’da aktif olarak sigorta hukuku ve araç değer kaybı davalarında avukatlık yapıyor olmam sebebiyle araç değer kaybı davalarında sıklıkla araç değer kaybı tazminatında söz konusu 2 yıllık zamanaşımı süresini çoğunlukla kaçırdıklarına rastlamaktayız.  Araçta oluşan değer kaybının hesaplanmasında ; aracın hasar geçmişi ve niteliği, km’si, marka ve model bilgisi , aracın donanımı, aracın yaşı, kaza öncesi nakit değeri , trafiğe çıkış tarihi, onarım yeri, hasarlanma şekli vb. pek çok faktör dikkate alınmaktadır.

Eğer ki siz de bir trafik kazasına karışmış ve bu kazada yüzde 100 kusurlu değilseniz, kaza tarihinden itibaren de 2 yıl geçmemişse sigorta hukukunda uzman olan bir avukata danışarak aracınızda oluşan değer kaybı tazmini yoluna gidebilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz mtubay829@gmail.com mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Mustafa Tubay Mustafa Tubay mtubay829@gmail.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber