• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Tarık Özpirinçi
Tarık Özpirinçi
tarik.oz@malatyasonsoz.com.tr
TRAFİK ADABI NEDİR? (1)
 • 0
 • 1826
 • 22 Mart 2019 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Türk Dil Kurumu, “adap” kelimesini “yol, yordam” olarak açıklamaktadır. Trafik adabı, o topluluktaki ya da ülkedeki insanların trafik içinde bireysel ve birbirlerine karşı davranış şekilleridir. Trafik psikologları, yaşam tarzı ile araç kullanmanın ilişkili olduğunu belirtmektedirler. Diğer bir deyişle, insan nasıl yaşarsa, öyle araç kullanır. Trafik adabı açısından değerlendirmek gerekirse, bir toplumdaki kişiler birbirlerine nasıl davranıyorlarsa, birlikte yaşama, yol yordamları ne ise trafik ortamında da aynı adap içinde Ülkemizde trafikte yaşananlar son derece üzücü.  Evde bir baba, okulda bir öğretmen veya hastanede bir doktor trafiğe çıktığında resmen bir canavara dönüşebiliyor. Her yere EDS takmakla, her noktaya polis koymakla bu problem bir nebze olsun çözülebilir. İnsanlar polisin veya herhangi bir ceza unsurunun olmadığı durumlarda yine kurallara uymayacaktır. Gönül ister ki insanlar ceza için değil, gerçekten toplumsal düzenin getirdiği beraber yaşama, saygı, sevgi, edep, adap gibi unsurları gözardı etmeden kurallara uysun.

TRAFİKTE KADINLARA YAPILAN NEZAKETSİZLİKLER:

Hep duyuyoruz ve görüyoruz trafikte seyrederken erkek sürücüler bayan sürücüler için tehdit oluşturmaktadır.Trafikte kişinin(bayan) hakkını gaspetmeye calışarak korku, heyecan vs. duyguları uyandırıp tatmin sağlamak acizliktir. Nasıl bir psikolojik sorunun davranışa dönüşmüş halidir bilemiyoruz. Kendi gücünü aracın gücüyle karşılaştıran bir insanın böyle saygısız tavrı toplumuzu mahvetmeye yeterlidir.  Trafiğin şakası olmaz lütfen bu tarz davranışlarda bulunmayalım. Bulunanları uyaralım. Bu tarz tavırları yapan kişilerin empati yeteneğini kaybetmiş olduğu açıkça ortadadır. Bunu yapan kişilerin de yarın başka şekillerde eşlerinin ve çocuklarının haklarının gasp edileceğinden korkmaları dünyanın adilane düzenin vaz geçilmez sonucudur. Bunu bir atasözüyle açıklamak istersek : “El için kuyu kazan, evvela kendi düşer.”

SELLEKTÖRLERİN KULLANIMI:

Trafikte çok karşılaşılan hatalı kullanımlardan diğeri uzun lambaların kullanımıdır. Uzun lambalar aydınlatmanın yetersiz olduğu yerlerde kullanılır. Karşıdan araç geliyorsa kullanmak yasaktır. Görüyoruz ki sürücüler her yerde kullanmaktan çekinmiyor. Karşıdan gelenin gözlerine vuran uzun ışıklar hem dikkat dağıtıcıdır, hem de diğer araç sürücünün yoldaki hakimiyetini azaltır.  Bir araç sollanacağı zaman öndeki aracı uyarmak için selektör yapılması normaldir. Sollama bitene kadar uzunlar açılmaz.

Selektörlerin kullanımı: Esas itibariyle selektörün amacı uyarı yapmaktır ve teknik anlamda uzun ışıkların arka arkaya birkaç defa hızlıca kapatılıp-açılmasıdır.  Türkiye’de insanlar selektörü ne gibi amaçlarla kullanır bir de ona bakalım:

–  Karşıdaki araca geçebilirsin demektir.

–  Karşıdaki araca dur geçme yol benimdir demektir.

–  En sol şeritteki araca, bir arkadan gelen aracın yolumdan çekil demenin bir çeşididir.

–  Kırmızı ışıkta bekleyen bir araca arkadaki diğer bir aracın “yeşil yanmak üzere hadi uyanık ol” demenin başka bir yoludur.

–   Duyguların dışa vurulmuş şeklidir.

–   Yol kenarından geçen bayanları taciz etmenin yollarından biridir. Bazen kornayla desteklenir.

–    Otoyolda giderken karşı yönden gelen araç tarafından sıkça selektör yapılıyorsa bunun taşıdığı mesaj şudur “karşıda radar var yavaş git.”

Özetle gördüğünüz gibi Türkiye’de selektör yapmanın birçok anlamı var. Yukarıdaki davranışların hepsi saygısızca tavırlardır.  Bu gibi tavırlar bir insana yakışmayan tavırlardır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber