• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

TÖÜ’den “Farklılıkların Farkındayız, Ya Siz” Etkinliği

Turgut Özal Üniversitesi tarafından ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ münasebetiyle “Farklılıkların Farkındayız, Ya Siz” adlı program gerçekleştirildi. Eski Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva programdaki konuşmasında, “hepimiz farklıyız, hepimiz eşitiz. Yeryüzündeki her insanın el ve parmak izleri farklıdır. İnsanlar iç dünyası olarak da birbirinden farklı. Farklılıklarımız doğaldır.” dedi

TÖÜ’den “Farklılıkların Farkındayız, Ya Siz” Etkinliği

Turgut Özal Üniversitesi tarafından ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ münasebetiyle “Farklılıkların Farkındayız, Ya Siz” adlı program gerçekleştirildi. Kongre Kültür Merkezinde yapılan programa Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Battalgazi Belediye Başkanı’nın eşi Hafize Gürkan, Kurum ve Kuruluşların Temsilcileri, Özel Eğitim Okulları ve Engelli Öğrenciler katıldı. Program İstiklal Marşı ve İşaret Diliyle okunması ile başladı. Video gösteriminin ardından, Engelli Halk oyunu ekibinin gösterisi, Engelli Korosu’nun sunumu yapıldı.

Programda konuşan Eski Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, farkındalıklara dikkat çekerek, “Malatya hepimizin gözbebeği şehirlerimizden birisi, İstanbul’da daha çok Malatyalı arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Onun için de buranın ne anlama geldiğini de çok iyi biliyorum. Buradaki ortam, değişim, gelişen, değişmek isteyen, geliştiren, gelişmeyi sevenlerin olduğu bir ortam. Ben çocuklarımın da böyle bir ortamda gelişen, gelişmeyi seven insanların olduğu ortamlarda yetişmelerini seviyorum. Gelişme derken önce ezberden kurtulmak lazım, hepimizin ezberleri var. Öncelikle şu noktalara dikkat çekmek istiyorum. Mehter de iki geri bir dur vardır, oysa hep iki geri bir ileri derler ama ezber görmemizi engellemiş oldu. Aynı şey pek çok alanda da var, coğrafyalarda da var. Güneşin ve dünyanın birbiri etrafında döndüğünü düşünmek gibi! Engellilerle ilgili de ezberler var. Farklılık nedir? Avrupa Konseyinin bir sloganı var, hepimiz farklıyız, hepimiz eşitiz. Gerçekten de hepimiz farklıyız. Yeryüzündeki her insanın el ve parmak izleri farklıdır. İnsanlar iç dünyası olarak da birbirinde farklı. Sadece bizler farklı değiliz, bizim attığımız imzalar da farklı. İki kişi evleniyor, doğan çocuk ne anneye ne babaya benziyor. Bu kadar farklılık da kategori var. Her engelli aynı değildir. Dışardaki engelli ile evinden çıkmayan engelliler arasında fark var. Aslında farklılıklarımız doğal olmakla beraber, böyle kategorilerle aynılaştırıldığımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Yeni projelerle meslek edindirme çalışmaları yapacaklarını dile getiren Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Beyazay Derneğini kurduk, açılışına Cumhurbaşkanımız gelmişti. Bugün Beyazay hala var. Engelliler ile ilgili günü hep 3 Aralık’ta yapmayalım, farklılık olsun diye de bugün yaptık. Ve ara ara bu tür farkındalıkları yapacağız. Sadece engelliler ile ilgili değil, başka konuları da gündeme getireceğiz. 3 aydır kuruluşmuş yeni bir üniversiteyiz. Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin hem tarım hem teknik hem de yeni kurulacak yerleşkede şehir üniversitesi, araştırma ve projeler geliştireceğiz ve bu projeleri hep birlikte meslek edindirmelere dönüştüreceğiz” ifadesini kullandı.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber