• DOLAR
  7,3456
 • EURO
  8,6377
 • ALTIN
  477,29
 • BIST
  1,1750

TÖTM’de İlk Kez Pankreas Nakli Yapıldı

İnönü Üniversite Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi’nde bir ilk daha yaşandı. Daha önce Malatya’da yapılmayan pankreas nakli uygun kadavranın bulunmasıyla yapıldı. Rektör Kızılay, “Pankreas nakli için bizim merkezimiz ruhsat almıştı. Hazırlıklarımız tamamdı, uygun bir kadavra çıkmasını bekliyorduk. Hastalar da sıraya konulmuştu. Uygun bir kadavra da 26 Nisan’da Şanlıurfa’da çıktı. Pankreas nakli 26 Nisan’da ilk kez yapıldı. Artık merkezimizde organ nakillerimizin içerisine pankreas naklini de dâhil ettik. Başarı ile bundan sonra pankreas nakli devam edecek.” dedi

TÖTM’de İlk Kez Pankreas Nakli Yapıldı

Malatya’da İnönü Üniversite Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi’nde ilk Pankreas nakli yapıldı. Daha önce böbrek nakli olan 26 yaşındaki Damla Türker’e pankreas nakli gerçekleştirildi. Yapılan nakille ilgili Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Doç. Dr. Sait Murat Doğan, Prof. Dr. Turgut Pişkin ve Prof. Dr. Hülya Taşkapan TÖTM Hastanesi’nde basın açıklamasında bulundu. İlk kez Pankreas nakli yapıldığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, burada yaptığı açıklamada, “Pankreas nakli için bizim merkezimiz ruhsat almıştı. Hazırlıklarımız tamamdı, uygun bir kadavra çıkmasını bekliyorduk. Hastalar da sıraya konuşmuştu. Uygun bir kadavra da 26 Nisan’da Şanlıurfa’da çıktı. Vefat eden bir hastanın organlarını ailesi bağışladı. O vefat eden hastanın organları hastanemizde, hem karaciğer, hem böbrek, hem pankreas nakli aynı gün yapıldı. Karaciğer naklinde bir dünya merkezi burası, Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük merkezi burası fakat Pankreas nakli 26 Nisan’da ilk kez yapıldı. Pankreas naklini Prof. Dr. Sait Murat Doğan hocamız, Prof. Dr. Turgut Pişkin hocamız ve ekibi gerçekleştirdi. Fakat bu hastanın öncesi de var. 2016 yılında Aralık ayında bu hasta yine merkezimizde hocalarımız tarafından böbrek nakli yapıldı.” ifadesini kullandı.

 “ORGAN BAĞIŞI İÇİN ÇAĞRI: NAKİL VAR AMA ORGAN YOK”

Ameliyatı ekibiyle gerçekleştiren Prof. Dr. Turgut Pişkin şunları dile getirdi, “böbrek nakli yaptığımız hastaya 2. bir organ nakli yapılınca mevcut ilaçların başlangıçta küçük değişiklikler yapıyoruz ama hasta aynı protokollerle devam ediyor. Hastaya tıbbi çok yük getirmeden hastanın 2 kronik hastalığından kurtarmış olduk. Bu çok değerli bir şey. Merkezimizde böbrek ve karaciğer naklini beraber yaptığımız hatalarımız da var ama bu ilk oldu. Bu konuda toplumsal bir bilinç oluşturmak zorundayız. 2 yıldır bu ruhsatımızı aldık, bu konuda biriken hastalarımız var. böbrek nakli yapıp pankreas nakli için bekleyen hastalarımız da var ama organ yok. Organ bağışı konusunda ülke olarak, bölge olarak kötü durumdayız. organ bağışının artması için mutlaka herkes elinden geleni yapmalı.” Pankreas nakli yapılan hasta Damla Türker, “ben şuan 26 yaşındayım. 6 yaşından beri tıbbi diyabet hastasıyım. Yaklaşık 2000 yılından beride Turgut Özal tıp merkezinin hastasıyım. Burada takip edildim.  Daha sonra babam bana böbreklerini verdi. Hocalarım beni nâkile hazırladı yaklaşık 1 ay içinde nâkile hazırlayıp böbrek nakli yaptı 2016 yılının aralık ayında. Nakille birlikte pankreas nakli olabileceğimde söylediler. Daha hastanede henüz yapılmamıştı beni sıraya aldılar. Benim şekerim böbrek naklinden sonra daha çok dengesizleşmeye başladı. İlk böbrek nakli oldum. Şuanda daha sonra pankreas nakli oldum. 4 ay kadar diyalize girdim. ” sözlerine yer verdi.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber