• DOLAR
  8,0931
 • EURO
  9,5727
 • ALTIN
  496,55
 • BIST
  1,1819

TÖTM’de Dünya Tarihinde Bir İlk Yaşandı

Karaciğer naklinde ciddi başarılara imza atan Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için aynı anda 5 insandan 5 insana karaciğer naklini gerçekleştirerek tarih yazdı

TÖTM’de Dünya Tarihinde Bir İlk Yaşandı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, tarih itibari ile 2002 yılından buyana 2 bin 500’ün üzerinde karaciğer naklini gerçekleştirdi. 152 yatak kapasiteli Karaciğer Nakil Enstitüsü ile başarılı çalışmalara imza atan Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki kalifiye ve uzman doktorlar, geçen yıl 272 nakli gerçekleştirerek yeni rekorlara imza attı. Turgut Özal Tıp Merkezi, 5 karaciğer naklini aynı anda yapabilecek kadar doktor, hemşire, sağlık personeli ile fiziki kapasiteye sahip olduğunu dünyaya göstermek amacıyla aynı anda 5 hastaya karaciğer naklini yaptı. TÖTM’de ameliyatlar Sağlık İl Müdürü, noter ve uluslararası şahitler huzurunda yapıldı. Uluslararası alanda ABD Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre ile Azerbaycan Tıp Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Nuru Bayramov şahitlik etti.

5 HASTA İÇİN 10 EKİP OPERASYONA KATILDI

Karaciğer naklinin gerçekleşeceği bölümde basına açıklamada bulunan Malatya Valisi Aydın Baruş, “Hem tıp dünyası hem ülkemiz hem de dünya için çok önemli bir olaya şahitlik yapıyoruz. Turgut Özal Tıp Merkezi’nde bulunan Karaciğer Nakli Enstitümüzde birlikte gerçekleşecek olan operasyonlarla 5 hastadan karaciğer alınarak 5 hastaya nakledilecek. Şuanda 10 ekip operasyona başlamış durumda. Akşam saatlerinde bu operasyonların tamamlanması bekleniyor. Kurulduğu günden bugüne Karaciğer Nakli Enstitüsünde başarılı operasyonlar, nakiller gerçekleştirildi. Biz bununla gurur duyuyoruz. Buradaki doktorlarımızda hakikaten bu başarılarıyla Malaya ve Türkiye’nin adının dünyada duyulmasını sağlıyorlar. Buradaki merkez 2002 yılında kuruldu ve daha sonra enstitüye dönüştü. Bugüne kadar 2 bin 500 karaciğer nakli gerçekleştirildi. Şuanda da yıllık olarak 250 civarında karaciğer nakli gerçekleştiriliyor ki bu, buradaki doktorlarımızın ne kasar büyük bir başarı gösterdiğini ve her şeyden ümidini kesmiş hastalarımızı şifaya kavuşturduklarını ispatlıyor” ifadesini kullandı.

Hem Türkiye’de hem de üniversite olarak önemli bir gelişme olduğunu dile getiren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “İnönü Üniversitesi 2002 yılından buyana Prof. Dr. Sezai Yılmaz liderliğinde 2 bin 500’ün üzerinde karaciğer naklini başarıyla gerçekleştirdi. Büyük bir karaciğer nakli ekibimiz, ailemiz var. Bu büyük başarıyı bugün 5 canlı vericiden karaciğer nakliyle ülkemizin gündemine tekrar taşımak istiyoruz. 5 alıcı, 5’te verici olmak üzere 10 odada ameliyat yapılacak. Sabah bir kısmı başladı. Malatya noterimiz hepsinin kimlik tespitini yaptı. Çok kıymetli uluslararası şahitlik yapacak hocalarımızda burada bulunuyor” sözlerine yer verdi.

“DÜNYANIN DUYMASI ÖNEMLİ…”

“Geçen yıl 3 tane nakli aynı anda beraber yaptığımızda Sezai hoca ve Ahmet hoca ile beraber karar vermiştik.” diyen Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre de şu ifadelere yer verdi, “Bu Türkiye’nin geleceği, daha doğrusu Türkiye’de bu ameliyatların ne kadar başarı ile yapıldığının bir kanıtı olarak, sadece Türkiye için değil dünya için de duyurulmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Araştırmada bilgi toplamada bunları yayınlamada eksikliklerimiz var. Tabi ki bunları da tamamlayacağız ve bugün bizim için milat olacak. Malatya ekibinin tabi ki özel bir yeri olacak. Bundan çok çok mutluyum. :Bu ameliyatlar çok meşakkatli ameliyatlar. Kolay ameliyatlar değil. Bunları başarı ile yapabilmek çok çok önemli. Türk insanının el becerisi çok çok üst düzeyde. Dünya üzerinde çok insan yetiştirmiş biri olarak söyleyebilirim ki Türk insanının el becerisi, pratik zekâsı çok çok üst düzeyde. Türkiye bu konuda, dünya üzerinde layık olduğu yeri alacaktı.” 5 karaciğer naklini birlikte gerçekleştireceklerini belirten Karaciğer Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, “Bu özünde bir rekor kırma işlemi değildir. Hiçbir şekilde insan sağlığı üzerinden bir rekor kırma olayını kabul etmiyorum ama burada aynı anda gelen 5 sıkıntılı, acil karaciğer nakli bekleyen hastaya karaciğer nakli yapabileceğimizi ve daha önceden de yaptığımızı, bugün bu olanaklarımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz, yoksa başka bir şey değil. Ülkemizde İnönü Üniversitesi bünyesindeki Karaciğer Nakil Enstitüsünde beş ayrı canlı vericiyle karaciğer nakli yani 10 operasyonu yapabilecek fiziki koşullara, teçhizata ve cerrahi ekip ile diğer branşlardaki arkadaşlarımızla bunu barındırdığımızı, bunu bulundurduğumuzu sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bunu sadece ülkemize ve dünya kamuoyuna bir kez daha duyurmak istedik. Ülkemiz adına onur duyuyoruz. Aslında bugün 8-9 hastandan 5’ini seçebildik. 5 hastamız, 5’te canlı vericimiz var. 4’ü akrabadan, 1’i akraba dışından. Bu 5 hasta gerçekten sıkıntılı, acil karaciğer nakline acil olarak ihtiyaç duyan hastalar. Nakillerde 36 cerrahi ekip görev yapacak. Öğretim üyesi kadromuz 25. Bunların 20’ye yakını profesör ve doçent. Anestezi, hemşire, yardımcı personel ve diğer branşlarda 100’ün üzerinde bir ekiple çalışacağız” şeklinde konuştu.

Ameliyata, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr Ahmet Tekin, Doku ve Organ Nakli Daire Başkanı Dr. Murat Öztürk, YALE Üniversitesi Prof. Dr. Şükrü Emre, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Prof. Dr. Nuru Bayramov ve 35 cerrah katıldı. Hastalar ise Beytullah Kaya (3), Halil İbrahim Akpınar (66), Hakan Doğan (43), Ali Ulak (43), Ahmet Dağ (21) olarak belirlendi ve nakiller yapıldı.

M. ALİ GÜNAYDIN/A. VAHAP KAYGUSUZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber