• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

TÖTM Yapılandırmayla Rahatlayacak

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile üniversitede yapılan FETÖ operasyonlarını ve Turgut Özal Tıp Merkezi’nin borcunu konuştuk. Önemli bilgiler veren Rektör Kızılay FETÖ’ ye yönelik “İlk etapta en çok Diş Hekimliği Fakültemiz etkilendi bu ihraçlardan, onun dışında diğer fakültelerimizde ciddi bir etkilenme olmadı. Olumsuzlukları hemen telafi ettik… Hassas bir şekilde süreci yönetiyoruz.” derken hastanenin borcu için de “Mart’ın sonunda üniversite hastanelerinin borçları Maliye Bakanlığı tarafından yapılandırıldı. Bu Turgut Özal Tıp Merkezimizi önemli ölçüde rahatlatmış olacak.” ifadelerini kullandı

TÖTM Yapılandırmayla Rahatlayacak

En karanlık gecelerinden birini 15 Temmuz 2016 günü yaşayan Türkiye bu günde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı.  Buna karşın üstün bir direniş, birlik ve berberlik örneği gösteren vatan sevdalısı millet sayesinde bu girişim geri püskürttü. Ancak yapılan bu hain darbe girişimi kamu kurum ve kuruluşlar dâhil olmak üzere hemen hemen her alanda ülkede bazı olumsuz tesirler bıraktı.  Bu tesirleri de tıpkı darbe girişiminin püskürtülmesi gibi geri püskürtmek için milli bir direniş gösteren millet her alanda ortaya çıkan bu olumsuzlukları neredeyse yok etti. Diğer kamu, kurum ve kuruluşlar gibi 15 Temmuz hain darbe girişiminden olumsuz etkilenenlerden biri de İnönü Üniversitesi’ydi. Burada yaşanan gelişmeleri İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile konuştuk.

“HASSAS BİR ŞEKİLDE SÜRECİ YÖNETİYORUZ”

Konu ile ilgili Rektör Kızılay: “FETÖ nedeniyle üniversitemizden 63 kişi ihraç oldu öğretim elemanlarından profesör, doçent, yardımcı doçent var bunların içinde. Açıkta olan bir kısım insan var bunlar için yeteri kadar bilgi olmadığından mahkeme süreçlerini bekliyoruz. İlk etapta en çok Diş Hekimliği Fakültemiz etkilendi bu ihraçlardan, onun dışında diğer fakültelerimizde ciddi bir etkilenme olmadı. Bunu tabi hemen telafi ettik, yeni öğretim üyeleri, yeni öğretim elemanları aldık. 15 Temmuz hain darbe girişiminde ülkemizin önünü kesmek amacı, ülkemizi sendeletmek, diz çöktürmek amacı vardı, ama kesemediler. Zarar verdi bütün kurumlara fakat ülkemiz büyük bir ülke, devletimiz çok güçlü, kurumlarımız çok güçlü bu oluşturduğu hasarı kurumlarımız çok kısa sürede önemli ölçüde bertaraf etti. Üniversitemizde de böyle oldu eğitimde, bilimsel araştırmada oluşan bu kaybı kısa sürede telafi ettik. Üniversiteyi devir aldığımızda şimdi daha fazla öğretim üyesine sahibiz. Çünkü bu süreç içerisinnde yeni öğretim üyelerini üniversitemize kazandırdık, daha ileriye taşıdık onun için FETÖ yapısının ülkemize ve bütün kurumlarına verdiği hasar önemli ölçüde kırıldı. Bundan sonrada tabi teyakkuz halinde sürekli olmamız gerekli, sürekli ince eleyip sık dokumamız gerekiyor. Bu konuda bundan sonrada ciddi bir zarar vermesini ben beklemiyorum ama uyanık olmak kaydıyla bunu söylüyorum. Üniversitemiz açısından da bu son mahkeme süreçleri de hızlandı yeni bir bilgi yeni bir veri bize ulaştığı anda hemen gereğini yapıyoruz. Onun için bu konuda elinde somut bilgi, veri olan birisi olursa onu ben hemen değerlendirip gereğini yapıyorum. Somut veri, bilgi olmadan bir şey yapmak doğru olmuyor onun için o konuda teyakkuzda hassas bir şekilde süreci yönetiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİMİZ YAPILANDIRMAYLA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE RAHATLAMIŞ OLACAK”

İnönü Üniversitesi rektörü olarak atandığı 2016 yılında üniversitenin hastanesi olan Turgut Özal Tıp Merkezi’nin 125 milyon lira borcunun olduğunu beyan etmiş olan ve borç ile ilgili yaşanan son gelişmeleri de aktaran Rektör Kızılay: “Üniversitemizin bütçesi oldukça iyi ancak hastanemizin ödemesinde ise ciddi bir ödeme problemi vardı. Bununla ilgili çok önemli bir gelişme oldu Mart’ın sonunda üniversite hastanelerinin borçları Maliye Bakanlığı tarafından faizsiz uzun süreli 2020’ de başlayacak ödemeli bir kredilendirmeye tabi tutuldu üniversite hastanesinin borçları için.  Bu tabi bize çok büyük bir rahatlık, ferahlık sağladı. Şimdi ilaç ve tıbbi malzeme şirketleriyle Maliye Bakanlığının belirlediği iskonto oranında anlaşma mutabakat süreci başladı. Bu süreç için başvurular 7 Mayıs’ta tamamlandı ama biz tabi 79 milyona yakın bir borç yapılandırması ödemesi planlamıştık fakat ilaç ve tıbbi malzeme bize satanların bir kısmı bu iskonto oranlarını çok yüksek bularak başvuru yapmamışlardı. Orada ben onların mutlaka başvuru yapmasını bekliyorum, istiyorum çünkü bu Maliye Bakanlığının sağladığı krediden muhakkak yararlanacağız onun için burada ben ilaç ve tıbbi malzeme hastanemize temin eden firmalardan mutlaka anlaşmaya, mutabakata gelmelerini istiyorum. Bu konuda bu süreçte firmaların borcunun Maliye Bakanlığının vergisinden ödediğimiz zaman hastanemiz rahatlayacak. Bu çok önemli bir de stok fiyatlarında bazı kalemlerde düzenlemeler bu günlerde yapılıyor.  Bazı kalemlerde de yapılmasını bekliyoruz. Üniversite hastanelerinin aslında görevden kaynaklanan yapısal bazı gelir gider dengesizliği yeni tedbirler rayına oturma yolunda. O açıdan bizim üniversite hastanemiz olan Turgut Özal Tıp Merkezimiz bu yeni yapılandırmayla önemli ölçüde rahatlamış olacak” şeklinde konuştu.

Hanife Sarı (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber