• DOLAR
  7,5701
 • EURO
  8,9880
 • ALTIN
  475,15
 • BIST
  1,1865

TMO’nun Kayısı Alımı Yakın

Turgut Özal Üniversitesi’nde düzenlenen Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 174. Yıldönümü Kutlama Programına katılan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal; Kuru kayısı da yakın zamanda TMO ürün yelpazesi içerisinde yer alacaktır” dedi

TMO’nun Kayısı Alımı Yakın

Turgut Özal Üniversitesi’nde düzenlenen Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 174. Yıldönümü Kutlama Programına katılan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal; Kuru kayısı da yakın zamanda TMO ürün yelpazesi içerisinde yer alacaktır” dedi

2000-2009 yılları arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Malatya İl Müdürü olarak görev yapan ve şu anda Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü görevini sürdüren Ahmet Güldal; Turgut Özal Üniversitesi ve Ziraat Mühendisleri Odası ortaklığında düzenlenen “Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 174. Yıldönümü Kutlamaları” programının konuğu oldu. Göreve geldiği yaklaşık 2 yıl içerisinde birçok önemli projeye imza atan Güldal; güncel çalışmalar, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği konular ve özellikle TMO’nun kayısı alımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Turgut Özal Üniversitesi Battalgazi yerleşkesinde düzenlenen programa; Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hamit Kayaoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, ilçe belediye başkanları, kurum amirleri, akademisyenler, öğrenciler ile çok sayıda davetli ve misafir katıldı.

“AMACIMIZ MALATYA’YA TARIM TEKNOPARKI KAZANDIRMAK”

Programın açılışında konuşan Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Üniversitelerinin tarım ve çiftçi dostu bir üniversite olduğunu söyleyerek, önümüzdeki yıl Tarım Ekonomisi Bölümü ile Zooteknik Bölümüne öğrenci almayı hedeflediklerini; Tarla Bitkileri, Biyosistem Mühendisliği ve Toprak Bilimi, ile Bitki Besleme Bölümleri üzerindeki çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bölgenin en kapsamlı Tarım Müzesini Battalgazi Tarım Yerleşkesine yapacaklarını belirten Rektör Karabulut ayrıca; “Fırat Kalkınma Ajansı üniversitemizin “Malatya Tarım Teknolojileri İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Fizibilitesinin Hazırlanması” projesini Kabul etmiştir. Bu proje ile amacımız; Malatya’ya Tarım Teknoparkını kazandırmaktır. Şimdiden Hayırlı olsun” dedi.

“ÜRÜN FİYATLARINDA İSTİKRAR SAĞLANDI”

Konuşmasına; bazı ürünlerde taban fiyatı belirlenmesinin ve TMO tarafından ürün alımının yapılmasının olumlu etkilerinden bahsederek başlayan Güldal; “Biz iki yılda yaklaşık 14 üründe TMO olarak taban fiyatlarını açıklayarak alım gerçekleştirdik. Özellikle 2018 ve 2019 yılında hububat alım fiyatlarında daha sonra; fındık, kuru üzüm, bakliyat gibi ürünlerin fiyatlarında bir istikrar sağladık. Üreticilerimiz de bundan memnun oldu ve bu şekilde devam etmesini istediklerini belirttiler. Üreticilerin sürdürülebilir tarım yapması için onları motive edecek bir refah payı hesaplayarak bundan sonra da bunu uygulamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BUĞDAYA POZİTİF AYRIMCILIK

Türkiye’deki buğday üretiminin yeniden 22 milyon tonun üzerine çıkmasını hedeflendiğine ve bu amaçla desteklerin artırıldığına dikkat çeken Güldal; “Türkiye 22 milyon ton buğday üretebilen bir ülkedir. Zaman zaman iklimsel sebeplerden veya başka ürünlerin daha avantajlı olması dolayısıyla 20 milyon tonun altına düştüğümüz yıllar oldu. Biz buğday üreticisine pozitif ayrımcılık yaparak, 2019 yılında verdiğimiz değerli taban fiyatlarıyla beraber önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde yeniden 22 milyon ton buğday üretilmesini istiyoruz. Bunun için geçen sene bakanlığımız prim ve gübre desteğini yüzde 100 arttırdı. TMO’da çok değerli taban fiyatları verdi. Üreticimiz hububatından, buğdayından para kazandı” dedi.

TMO NE ZAMAN KAYISI ALACAK?

Fındık, kuru incir, kuru üzüm gibi ürünlerin alımına başlayan TMO’nun ne zaman kuru kayısı alımına başlayacağı uzun süredir merak konusuydu, bu konuda da açıklamalarda bulunan Güldal; “Bu takdir tamamen Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın değerlendirmeleriyle verilecek bir karar. Şunu ifade etmem lazım bizim görev alanımıza girmesi muhtemel olan her üründe Toprak Mahsulleri Ofisi hazırlık yapar. TMO teknik personeli ve idari kademesi kayısıyla ilgili her türlü hazırlığı süreç içerisinde devam ettirmektedir. Organize sanayi bölgesinde bir lisanslı depo yatırımı devam ediyor. Bu kayısı için önemli bir altyapı katkısı olacak. Esasen ihraç kalemi olan bu ürünlerin TMO’nun görev alanında olmasında fayda olduğunu değerlendiriyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde rekolte durumuna baktığımızda kayısı da TMO ürün yelpazesi içerisinde yer alacaktır” şeklinde konuştu.

“SAVAŞIP TOPRAK KAZANMADIK, TOPRAĞIMIZIN VERİMİ ARTTI”

Bazı çevrelerce ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve kamuoyunda olumsuz algı yaratılmaya çalıştığına dikkat çeken Güldal; “Türkiye kıtlığa doğru gidiyormuş gibi bir algı oluşturuluyor, böyle bir şey yok. 17 yılda 24 milyar Dolar’dan 44 Milyar Dolar’a çıkan ve yüzde 83 oranında artan yurt içi tarımsal gayrı safi milli hasıla var. Bitkisel üretim noktasında, 98 milyon tondan 127 milyon tona çıkarak yüzde 20 oranında artış sağlandı. Türkiye savaşıp toprak kazanmadı, kendi var olan topraklarında yüzde 20 tarımsal verimliliğini arttırdı” dedi.

BUĞDAY İTHAL EDİYORUZ AMA NEDEN?

Türkiye, buğdayını dahi yurt dışından karşılayan bir ülke gibi lanse edilmeye çalışıldığını dile getiren Güldal; “Türkiye buğday ithal ediyor gemiler limanlara buğday getiriyor diye haberler görüyoruz. Türkiye buğday ithal ediyor ama neden? Türkiye’nin 20 milyon ton buğday üretimi 18.5 milyon ton tüketimi var. Türkiye buğday üretiminde kendi kendine yeten bir ülkedir ancak un ticaretinde de dünyanın lideridir. Makarna ihracatında ise İtalya’dan sonra ikinci sıradayız. Haliyle elimizdeki buğdayla un ve makarna yapıp göndersek bize bir şey kalmıyor, takviye etmemiz lazım veya ihraç edeceğimiz mamul maddenin ham maddesini yurt dışından almamız lazım biz de tam olarak bunu yapıyoruz. Türkiye 2018’de 5.8 milyon ton buğday ithal etti, buna karşılık 7.5 milyon ton makarna, irmik vb. mamul madde ihraç etti. Türkiye’nin buradan kazandığı para ise 1.4 milyar” ifadelerini kullandı.

Önder HANELÇİ

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber