• DOLAR
  7,3300
 • EURO
  8,6157
 • ALTIN
  457,49
 • BIST
  1,1745

TMO’dan Arpa Satışı Yarın Başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticileri için yemlik arpa satışı yapacak. Yarından itibaren yapılacak satışlara çiftçi kayıt belgesi bulunan çiftçiler başvurabilecek

TMO’dan Arpa Satışı Yarın Başlıyor

Piyasadaki fiyat dengesini sağlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hayvan üreticilerine yönelik arpa satışlarına yarından itibaren başlıyor.   Arpa satışları ise talebe göre değişiyor. Piyasada arpa fiyatlarının yüksek olmasından dolayı sadece işletme tescil belgesi bulunan çiftçiler başvurabilecek.  TMO arpa yanında üreticiler için yemlik mısır satışı da yapıyor. Bu ürünlerde vergi levhası bulunan üreticilerden yüzde 1 oranında KDV alınırken vergi levhası bulunmayan üreticilerden ise yüzde 8 oranında KDV alınıyor.

TMO’YA TALEP ARTTI

Özellikle Gıda Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamalarından sonra vatandaşlar tarafından TMO’ya olan talep arttı. Özellikle tanzim satış noktalarında ise TMO ürünleri satılıyor. TMO satışı yapılan ürünler ve fiyatları ise şöyle;  Ülkemizde yeterli oranda pirinç üretilmediği için İthal pirinç satılıyor. 2 çeşit pirinç satışa sunulmakta 1’inci çeşit pirincin 5 kilosu 28,5 TL,  diğer pirincin kilosu ise 22,5 TL.  Fındık yağının 5 kilosu 65 TL olarak satılıyor. Fındık krokanı, yeşil mercimek,  nohut gibi hububat ürünleri de satılıyor. Orta boy nohut kilosu 4 TL, İri nohutun kilosu 5, 5 TL, Çok iri nohut 6,5 TL, yeşil mercimek 4,5 TL, Pirinç 4,5 TL,  fındık iç kavrulmuş 500 gram 18 TL, İç fındık kavrulmuş bir kilo 36 TL.

TMO KURULDUĞU GÜNDEN BERİ FİYAT DENGESİ SAĞLIYOR

1938 yılında kurulan TMO kurulduğundan beri piyasada bir denge oluşturuyor piyasadaki fiyatlar açısından. Buradaki satışlar herkese açık durumda. Ama herkes istediği kadar ürün alamıyor belli bir satış kotası var. Belli ürünler dışında vatandaşlar markete gider gibi gelip ürünü alabiliyor. Malatya’daki Toprak Mahsulleri Ofisi siloları 1958 den beri yaklaşık 60 yıldır kullanılıyor.

TMO GENEL MÜDÜRÜ 2000-2009 YILLARI ARASINDA MALATYA’DA GÖREV YAPTI

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal 2000- 2009 yılları arasında Malatya il Tarım Müdürlüğü görevi yaptı ve şu anda Malatya’ya Malatya için faydalı şeyler yapmaya devam ediyor.

Rahime Gül Erbaş

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber