• DOLAR
  7,3809
 • EURO
  8,7391
 • ALTIN
  461,19
 • BIST
  1,1839

TKDK Destek Verdiği İşletmeleri Ziyaret Ediyor

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç kurum tarafından desteklenen bazı tesislerde araştırma ve incelemelerde bulundu. Örnek işletmeler kurulduğunu ifade eden Tunç, üreticilerden kurumun çağrılarını takip ederek başvuru yapmalarını istedi

TKDK Destek Verdiği İşletmeleri Ziyaret Ediyor

TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç Elemendik civarında işletmeci Ali Hanbay tarafından kurum tarafından yapılan destekle hayata geçirdiği 100 büyükbaş hayvan yetiştirdiği tesisi ziyaret etti. Tesislerde incelemelerde bulunan Tunç tesisin çevreye örnek bir tesis haline geldiğini kaydederek üreticilerden kurumun çağrılarını takip ederek başvuru yapmalarını istedi.

TESİSLERİMİZ ÇEVREYE ÖRNEK OLUYOR

İl Koordinatörü Murat Tunç burada yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı. “Bugün TKDK tarafından destelenerek kurulan 100 başlık besi çiftliğini ziyarete geldik. İşletmenin sahibi Ali ve Fatih bey ile tesisimizi gezerek incelmelerde bulunduk.  Tesisimizde şu an da 100’e yakın büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Ümit ediyorum ki 2-3 yıla kalmadan tesisteki hayvan sayısı 250-300 civarına ulaşacaktır. Tesisimiz ileriki dönemlerde daha da gelişecektir. Yapılacak ilave çalışmalarla da tesisi daha kapasiteli bir işletme haline getireceğiz.”

HAYATINDA HAYVANCILIK SERÜVENİ YOKTU

Tesisin sahibi Ali Hanbay’ın daha önce hayatında hayvancılıkla ilgili herhangi bir bilgisi ve ilgisi bulunmadığını hatırlatan Tunç: “Ali beyin hayatında hayvancılık serüveni yoktu. Hayvancılık serüveni bizimle yani TKDK ile tanışmasıyla başladı. Bu cesareti göstermesinden dolayı kendisini kutluyoruz.  Şu durumda işinde de profesyonel bir duruma geldi. Hem profesyonel bir şekilde işini yapmaya hem de çevredeki yetiştiricilere de örnek bir çalışma sergilemektedir. Ali bey askerden yeni gelen çocuğu ile birlikte bu tesisi kurarak çocuğuna da bir üretici hüviyeti kazandırarak ve bir üreticinin daha yetişmesine neden oldu. Örnek olarak bu tesisi birlikte yürütecekler. Biz TKDK olarak üreticilerimizin her zaman arkasındayız. Tesisin Kurulması için yaklaşık TKDK tarafın yüzde 70 oranında 1 milyon civarında  destek verdik.  Tesis 1,5 milyon milyona mal oldu. Şu an 100 baş büyük baş hayvan mevcut. Gerektiğinde bu sayı 200’e çıkarılabilir. Tesisin dışarda da bölümleri var oralara da ileve yapılarak çevreye de örnek olacak bir tesis. Çünkü içerisinde gübreyi dahi ayrıştıracak bir tesis, yer alıyor. Arazi müsait. Hem çevreye örnek bir tesis olacak. Hem de geçiminizi sağlayacaksınız.”

ÜRETTİĞİMİZİ DEVLET SATIN ALSIN

İşletme sahibi Ali Hanbay ise yaptığı açıklamada Devletten et alım desteği yapılmasını istedi.  “Bilindiği Et ve balık kurumu bizden et alıyor. Kendi kesemediğimiz  hayvanları et kurumuna satıyoruz. Başka satacak yer yoktur. Karkas etin kilosunu daha önce 28 – 29 liraya alıyorlardı. Şimdi 30 liraya alıyorlar. Devletimizden bizden alınan et fiyatlarını biraz yükseltmelerini ya da yem fiyatlarına özel bir destek vermelerini istiyoruz. Devlet vatandaşın elindeki hayvanı uygun fiyatla alırsa hayvan üreticisi daha da bir şevkle üretime devam eder.

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber