• DOLAR
  7,8145
 • EURO
  9,3242
 • ALTIN
  454,12
 • BIST
  10,4248

Tıbbi Aromatik Bitki Ekimleri Yapıldı

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Botanik bahçesine tıbbi bitki ekimi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Özelçi, “Bunlar ürün vermeye geldikten sonra etken maddelerini Teknokent’te muhtasar ürün haline nasıl getiririz, ilaç halinde veya gıda takviyesi haline nasıl getirebiliriz. Onun çalışmalarını da fakültemizde birlikte ortaklaşa yürüteceğiz.  Bu kapsamda sarı kantaron,  kenevir gibi bitkiler ekildi. “ dedi

Tıbbi Aromatik Bitki Ekimleri Yapıldı

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi ile e-reçete uygulamasında son durumu, yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçların satılması ile ilgili sıkıntıları, eczacıların özlük hakları ile ilgili çalışmaları ve daha fazlasını konuştuk.

E-reçete uygulaması Malatya’da ne durumda uygulanabiliyor mu Son durum ne?

E-reçete bizim meslek örgütü olarak sürekli tavsiye ettiğimiz bir uygulama. Kullanılmasını İstediğiniz bir reçete türü.  Elektronik olmayan manuel reçeteleri ne zaman zamanı eczanelerimiz hem reçetenin gerçek olup olmadığı ile alakalı hem de dokunun yazıp yazmadı ile alakalı bir takım sıkıntılar yaşıyorlardı. Hekim tarafından elektronik olarak imzalanmış bir reçete bizim için geçerli olan ve sağlıklı olan bir reçete türü. Fakat Türkiye’de elektronik reçete kullanım oranı yüzde 85 civarlarında iken Malatya’da bu oran biraz daha bunun altında. Sağlık müdürümüz ile zaman zaman bu konuyu görüştük Hatta geçmişte Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri yine de görüştük bunu çözümler üretmeye çalıştık bir miktar artırdı isek de süreç içerisinde tekrar bu oran düştü. Ve elektronik reçete hekimlerimiz tarafından çok fazla kullanılmıyor.

Malatya’daki bu oranın düşüklüğünün sebebi neyden kaynaklanıyor?

Oranın düşüklüğü Malatya’daki hasta sayısının fazlalığından kaynaklanıyor.  Malatya’da ortalama uzman bir Hekim hastasına 3 dakika ayırabiliyor. Türkiye ortalaması da bu 3 dakika ayırabiliyor Avrupa’da bu oran ise 15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla hastasına 3 dakika ayıran bir hekim elektronik Reçeteyi yazmakta imtina ediyor.  Poliklinikler deki bu hasta kalabalığından ve kimin gerekli süreyi ayıramamasından dolayı. E reçete yazarken de bilgisayar üzerinden elektronik reçete yazmak yerine manuel yazmak daha kolayına geliyor. Bizim yetkililerden ve hekimlerden isteğimiz hastanın daha sağlıklı bir şekilde ilacı ulaşabilmesi için mutlaka elektronik reçete üretmeleri ve elektronik reçete yazmaları, polikliniklerinde bunlara göre bu şekilde dizayn edilmesi ve bu imkânların hekimlerimize verilmesini istiyoruz. Polikliniklerde sistem yoktur kaşesi vuruyorlar ve acillerde de çok fazla üretiliyor manuel reçete.

Sahte reçete kırmızı ve yeşil reçetelerde hala sıkıntı yaşanıyor mu?

Kırmızı ve yeşil Reçeteye yazılan bağımlılık yapılan ilaçların gelip eczanelerimizde pervasızca istenmesi Türkiye’nin bir sorunu. Bu Malatya’da çok daha aktif bir şekilde oluyor. Biz geçmişte bunu dile getirdik emniyet müdürlüğümüzde bu konuda ortak çalışmalar yaptık.  Eczanelerin Biz de bunu minimuma nasıl indiririz şeklinde konuşmuştuk. Hala efsanelerimiz de özellikle nöbetlerde kırmızı ve yeşil Reçeteye tabi ilaçlar veya izlemeye tabi ilaçlar olsun gelip eczanelerimizden talep ediliyor.  Anlamayınca da hem Eczacıya fiziksel taciz hem de eczanenin camlarını aşağı indirmek gibi saldırılar yaşanabiliyor. Biz Malatya Eczacı camiası olarak birkaç kez talebimizi dile getirdik. Ya emniyete bağlı bir panik butonu istiyoruz veya beyaz kod uygulamasını sağlam bir emekçisi olan eczacılarımızın uygulanmasının geçerli olmasını ve bu konuda yardım almanız gerektiğinin doğru olacağını düşünüyorum.

Eczacıların özlük hakları hakkında çalışmalarınız vardı bu konuda hangi aşamadasınız?

Türk Eczacılar Birliği ve Malatya Eczacılar odası olarak Sürekli gündeme getirdiğimiz bir konu. Türkiye genelinde artık ilaç odaklı bir Eczacılık yapmak istemiyoruz. Hasta odaklı bir Eczacılık yapmak istiyoruz. Ekonomisini ilaç fiyatlarına bağlamış bir Eczacılık modelinin çok sağlıklı olacağını da düşünmüyoruz.  Hastasınız zaman ayıramayan hastasına dokunamayan, hastasını iyileştirmeye çalışmayan bir Eczacılık modelinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla biz bu hizmetleri yerine getirebilmesi için devletin eczanelerimizde hastalarımıza gerekli zaman ayıra bilmemiz için bizim ekonomimizi rahatlatması gerekiyor. İlaç fiyatları istediği kadar düşebilir Bununla ilgili herhangi bir sıkıntımız yok hiçbir sıkıntımız yok. Bizim tek istediğimiz Avrupa Birliği ve Amerika’da eczacılara verilen bu meslek hakkı karşılığında da özellikle kronik hastaların takibini yapan bir Eczacılık modeli istiyoruz. Biz hastamız da birlikte hastanızın takibini yapalım. Bunu da tek yolu meslek hakkından geçiyor.  Sağlık Bakanlığı bu konuda gerekli çalışmaları yapıp eczacılara reçete başına SSK Hakkı tanırlar ve böylece eczacılarımızın insanlarımıza daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunmasının önüne açarlar.

İÜ Eczacılık Fakültesi ile yaptığınız ortak çalışmalar var mı?

Eczacılık Fakültesi bizim çok sevdiğimiz ve ilgiyle takip ettiğimiz bir fakültemiz orayla ilgili sıkıntılarımızı zaman zaman dile getiriyoruz.   Eczacılık Fakültesi bünyesinde bulunan Botanik bahçesine çeşitli kültür bitkileri dikerek bunları ileride nasıl ekonomiye kazandırabiliriz bunlardan neler üretebiliriz bunun çalışmasına gireceğiz.  Botanik bahçemize çok sayıda tıbbi bitki ekimini gerçekleştirdik. Bunlar ürün vermeye geldikten sonra etken maddelerini Teknokentte muhtasarlar ürün haline nasıl getiririz, ilaç halinde veya gıda takviyesi haline nasıl getirebiliriz onun çalışmalarını da fakültemizde birlikte ortaklaşa yürüteceğiz.  Bu kapsamda sarı kantaron,  kenevir gibi bitkiler ekildi. Bahçeye gidip bu hekimleri öğrencilerle birlikte gerçekleştirdik. Bu bitkileri Teknokent ile birlikte Sanayi alanında kullanmak istiyoruz.  Kayısı yağı ile ilgili çok çeşitli çalışmalar yapılıyor zaten.  Biz kayısının dışında da gıda takviyesi olabilecek,  hasta tedavilerinde yardımcı olabilecek etken maddeli ürünlerimizi Teknokent’te patent alarak bunu Türkiye genelinde pazarlayabilirim diye düşünüyorum. Dolayısıyla hem Türkiye’ye katkısı olacak hem de istihdam yaratacak bir alan. Yeni gelişen bir alan Bu alanın Eczacılık Fakültesi ile birlikte ortaklaşa doldur olabileceğini ve çok daha üst düzeylere geçebileceği kanaatindeyim.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

14 Mayıs Eczacılık Günü bugün de çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Perşembe ve cuma günü malatya park avm’nin Giriş katında çocuklarımızla birlikte iftardan sonra beraber majistral ilaç yapacağız.  Aromaterapi dediğimiz biraz da deri hastalıklarına iyi gelen uzman acımız kontrolünde gelen insanlara aromaterapi uygulayacağız.  Fitoterapi dediğimiz bitkisel tedavi uygulayacağız. Mayısın 14’ünde üniversite ile ortaklaşa gerçekleştireceğimiz eczacılık fakültesini bitiren 5. sınıf öğrencilerimize kep giydirme törenimiz olacak.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber