• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861

Tescilli ‘Hekimhan Cevizi’nde Hasat Bitmek Üzere

2018 yılında tescillenen Hekimhan Cevizinde Eylül’ün son haftası başlayan hasat, önümüzdeki günlerde bitecek. Yaklaşık 50 bin ceviz ağacının bulunduğu İlçe ’de 200 ton rekolte alınması bekleniyor.

Tescilli ‘Hekimhan Cevizi’nde Hasat Bitmek Üzere

2018 yılında tescillenen Hekimhan Cevizinde Eylül’ün son haftası başlayan hasat, önümüzdeki günlerde bitecek. Yaklaşık 50 bin ceviz ağacının bulunduğu İlçe ’de 200 ton rekolte alınması bekleniyor.

Hekimhan’ın en önemli gelir kaynaklarından biri olan Ceviz, bu yıl çiftçinin yüzünü güldürecek. Kilo fiyatı 35 ila 40 TL arası satışı gerçekleştirilen cevizin bu yıl ki rekoltesi bir önceki yıla göre oldukça düşük.

İnce kabuklu olması ve uzun süre dayanması gibi özellikleriyle dikkati çeken Malatya’nın tescilli “Hekimhan cevizi” nde önceki yıla göre 150 tonluk bir düşüş görüldü. Mevsimsel etkilerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle rekoltedeki bu yüksek düşüş fiyatların yükselmesine neden oldu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ,” 2019 hasat dönemi sonrası kalitesine göre 20 ila 35 TL arası seyreden ceviz fiyatı bu sene rekolte düşüklüğü nedeniyle 35 ila 45 TL arasında alıcı buluyor.” dedi.  Bu yıl ki ceviz hasadını değerlendiren Başkan Karadağ,” Hekimhan cevizi bir markadır. Bu markayı daha ileriye taşımak için yoğun çalışma yürütüyoruz. İlçemizde bu yıl yaklaşık 200 ton ceviz hasadından yaklaşık 7 milyon lira gelir elde etmeyi bekliyoruz. Ceviz ilçe ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Hekimhan’da 50 bin ceviz ağacı var. Kabuğunun ince, doluluk oranının fazla ve içinin beyaz olması, Hekimhan cevizinin kalitesini artıran özelliklerinden bazılarıdır. 2018’de tescil belgesi alındığı için bu özellikleri geliştirmemiz lazım. Bu belgenin faydası çok olacaktır. Biz bunu daha ileri taşımak için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerine yer verdi.

ÜRÜN AZ KALİTE YÜKSEK

Paylaşılan Rekolte tahmin rakamları ve çiftçilerin bu doğrultuda görüşleri 200 ton. Ürünün fazla olduğu dönemde cevizde boyut ve kabuk kalınlığına göre yapılan sınıflandırmada ürün sınıfının çok fazla olduğunu aktaran çiftçiler, bu yılki ürün azlığı nedeniyle ağacın tüm enerjisini mevcut ürüne verdiğini ve ürün kalitesinin bu yıl daha yüksek olduğunu kaydetti.

CEVİZİN DALDAKİ SERÜVENİ

1300 ile 1700 rakımları arasında kaliteli ceviz üretiminin yapıldığı Hekimhan İlçesinde, Eylül ayı sonu itibariyle başlayan hasat, Ekim’in ikinci haftası itibariyle son buluyor.  Yüksek rakımda olması nedeniyle sıcaktan pek etkilenmeyen Ceviz, kireçli ve taşlı arazilerde daha kaliteli çıkıyor. Cevizin serüvenini anlatan Çiftçi Süleyman Levent, ” Ağaçların yüksek olması nedeniyle genelde uzun bir çubuk aracılığı ile cevizleri ağaçtan koparıyoruz. Ardından yerden topladığımız cevizleri kabuklarından ayırıyoruz. Daha önceden kabuk ayırma işlemlerini elle yapardık. şimdi makinesi var ve rahatça bu sıyırma işlemini yapıyoruz. Kabuğundan ayırdığımız cevizler bir hafta kadar güneşte kurutulduktan sonra hazır hale geliyor. Teknoloji ilerlediği için geçtiğimiz yıllarda süren bir aylık hasat dönemi şimdi 2 haftaya kadar indi.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber