• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

Terör örgütü PYD Firat'i geçti mi?

Basbakan Ahmet Davutoglu, terör örgütü PYD’nin Firat’in batisina geçtigi iddialarinin dogru olmadigini söyledi

Terör örgütü PYD Firat'i geçti mi?

 

Basbakan Ahmet Davutoglu, Belgrad’da Sirbistan Basbakani Alexandar Vuçiç ile düzenledikleri ortak basin toplantisinda, Türk hava sahasini ihlal eden Rus uçaginin düsürülmesi konusuna deginerek, “Saldirgan bir sekilde degil aksine kendi hava sahamizi savunduk” dedi.

Basbakan Ahmet Davutoglu, temaslarda bulunmak üzere geldigi Belgrad’da Sirbistan Basbakani Alexandar Vuçiç ile ortak basin toplantisi düzenledi. Davutoglu, daha sonra basin mensuplarinin sorularini da yanitladi. Davutoglu, Türkiye-Rusya iliskilerine dair soruya, “Vuçiç’in Türkiye-Rusya iliskileri baglaminda söyledigi bütün hususlari saygiyla karsiliyorum. Yalniz bir hususta farkli düsünüyorum. Sirbistan küçük bir ülke degil. Çok önemli bir ülke, bölge dengeleri itibariyle de ve Sirbistan’in kanaati bizim için önem tasir. Biz Sirbistan’i karsilikli saygi içinde önemli bir ortak olarak görüyoruz. Türkiye Rusya arasindaki yasanan gerilim konusunda da tutumumuz zaten açik. Bütün dostlarimizla paylasiyoruz. Türkiye, Suriye sinirinda hava ihlalleri konusundaki tutumumu eskiden beri açik bir sekilde, angajman kurallarini bütün taraflara ve bu arada Rusya’ya bildirmistir. Bu açik bilinen bir husustu. Bu hava ihlali söz konusu oldugunda da daha önce 3 ihlalden sonra o gün 10 ikaz edilmesine ragmen bu ihlalin gerçeklesmesi dolayisiyla milliyeti de belli olmadigi asamada Rus uçagina müdahalede bulunuldu. Bu hiçbir zaman herhangi bir sekilde saldirgan bir sekilde degil aksine kendi hava sahamizi savunduk. Bu konuda bütün görüslerimizi her yerde beyan ediyoruz. Sirbistan hem Türkiye’nin hem de Rusya’nin yakin dostudur. Biz de bu olay olana kadar Rusya Suriye'ye müdahale olana kadar da son derece iyi iliskiler yasadik ve bizim dönemimizde iliskilerimizde büyük bir ivme ve pragmatik bir degisim pozitif yönde yasandi. Ümit ederiz yine o günler, yine o iyi iliskiler tekrar kurulur. Ama Türkiye-Sirbistan iliskileri hiçbir sekilde üçüncü bir tarafin denklemde oldugu iliskiler degildir. Biz ayni bölgede yasayan, birbirlerine saygi duyan iki ülkeyiz, birbirine saygi duyan iki halkiz ve omuz omuza Balkanlari da paylasiyoruz ayni bölgedeyiz” yanitini verdi.

“TÜRKIYE’YE HASMANE TUTUM IÇINDE OLAN HIÇBIR UNSURUN FIRAT’IN BATISINA GEÇMESINE OLUMLU BAKMAYACAGIZ”

Balkanlarin çok güzel bir çorba oldugunu aktaran Davutoglu, “Bu çorbaya güzel bir tat katmaya çalisiyoruz Sirbistan’la birlikte. Dolayisiyla bizim iliskilerimiz kendine has, kendi ekseninde yürüyen iliskilerdir. Bu hiçbir sekilde üçüncü bir konu tarafindan da etkilenmez, bozulmaz. Bu kararlilikla Belgrad’dayiz ve bu çizgide yürüyecegiz. Bugün basina yansiyan haberler konusunda da Suriye’de bizim pozisyonumuz açiktir. Tisrin civarinda yasanan gelismeler önceden ve simdi de yakindan takip ettigimiz gelismelerdir. Türkiye’ye hasmane tutum içinde olan hiçbir unsurun Firat’in batisina geçmesine olumlu bakmayacagimizi, PYD baglaminda bunu dile getirdik. Koalisyon ortaklarina da bunu vurguladik. Su anda bütün o kusak üzerinde, Halep üzerinde, Tisrin’den Cerablus’a kadar olan alanda dinamik bir durum mevcuttur. Biz bütün bunlari yakindan takip ediyoruz. Su ana kadar bize intikal eden bilgilerde geçen unsurlarin kesinlikle PYD unsurlari olmadigi yönünde daha çok Arap ve o bölgede koalisyonla birlikte hareket eden gruplar. Bir kez daha ifade ediyorum. Bu konudaki kararliligimiz da bütün taraflara açik bir sekilde dile getirilmistir. Daha önce de Türkiye olarak söyledik. Suriye’de hiç kimsenin gerek terör gruplarinin gerek Suriye rejiminin ve Suriye ile isbirligi yaparak sivil halka büyük zarar vermis olan PYD gibi rejimin isbirlikçilerinin Suriye’deki bu gelismelerde etkin olmasini dogru görmedik, görmeyiz. Bütün koalisyon müttefik unsurlarina da söylüyoruz su anda PYD iltisakli oldugu PKK ile birlikte Türkiye karsiti terör faaliyeti yürüten bir kompozisyonun parçasidir. Suriye içinde de Suriye rejimi ile isbirligi yapan, Suriye rejiminin bütün suçlarina ortak olmus olan bir gruptur. Buna karsi olan kararli tutumumuzda hiçbir degisiklik söz konusu olmayacaktir” ifadelerini kullandi.

 

“VUÇIÇ, SREBRENITSA’YA GELEREK SIYASI ANLAMDA OLGUNLUK GÖSTERDI”

 

Davutoglu, Balkanlari çatisma bölgesi yapmak isteyenlerin oldugunu belirterek, “Balkanlar'da etnik ve mezhebi ya da dini çatisma çikarmak isteyen çevreler de olabilir, bir takim asiri akimlar da olabilir, irkçi akimlar, radikal akimlar. Bunlara karsi Balkanlar'daki bütün devlet adamlarinin Balkanlari her renkten, her irktan, her mezhepten, her dinden insanlari baris içinde bir arada yasadigi, harmoni içinde bir arada yasadigi bir bölge haline getirmek. Disarida Balkanlar deyince bir kriz yumagi hatirlaniyor, 90‘li yillar hatirlanarak. Biz simdi 21. yüzyildayiz. Birlikte Balkanlari her sehrin diger sehirle kardes oldugu, her Balkan milletin Balkan milletiyle birlikte yasadigi, ticaret yaptigi, ülkeleri bölmedigi aksine ticaret yaptigi daha çok birlestirdigi ekonomik ve kültürel alanda entegre olmus bölge haline getirmek durumundayiz. Birbirimizin sinirlarina saygi gösterecegiz. Sirbistan’in sinirlarina saygi göstermek herkesin görevi ayni sekilde Bosna Hersek’in ayni sekilde Türkiye’nin. Bu sinirlara saygi gösterirken ekonomik ve kültürel iliskileri de öyle gelistirelim ki sinirlarimizi asan birliktelikler, beraberlikler kuralim. Bu çerçevededir bizim yaklasimimiz. Tabi açiklamalara gelince biraz önce zikrettim ben Belgrad’i Istanbul gibi askla severim. Belgrad’a geldigimde kendimi yabanci gibi hissetmem, kendi sehrimiz gibi görürüz. Ayni sekilde eminin sayin Vuçiç Istanbul’a geldiginde kendi sehri gibi görür, yabancilik hissetmez. Istanbul ne kadar Vuçiç’in sehriyse, Belgrad da o kadar benim sehrim. Bu birbirimize olan muhabbetimizin ifadesi. Yoksa herhangi bir tarihi iddianin ifadesi degil. O tarih geçmiste kaldi. Onun güzel yönlerini aliriz, yanlis yönlerini hep beraber terk ederiz ama ben geldigimde Belgrad’da kendimi evimde hissetmeliyim, Vuçiç’e simdi söylüyorum, bütün Sirplara söylüyorum, bütün Sirbistan’a söylüyorum Istanbul sizin evinizdir, Istanbul sizin sehrinizdir” açiklamasini yapti.

Vuçiç’in Srebrenitsa ile ilgili olarak gerekenleri söyledigini vurgulayan Basbakan Ahmet Davutoglu, açiklamalarini su sekilde tamamladi: “Sayin Vuçiç, Srebrenitsa’ya gelerek hem siyasi anlamda olgunluk göstermis, dogru bir tavir sergilemistir hem de Balkanlarin geçmis bütün o kötü hafizayi silmesi ve güzel bir baslangiç yapmasi için dogru, güzel bir örnek olusturmustur.”

 

“TÜRKIYE ILE SIRBISTAN ILISKILERI BALKANLARDAKI ISTIKRAR IÇIN HAYATI DERECEDE ELZEMDIR”

 

Basbakan Ahmet Davutoglu, Sirbistan Basbakani Alexandar Vuçiç ile düzenledigi ortak basin toplantisinda, “Türkiye ile Sirbistan iliskilerinin iyi olmasi Balkanlardaki istikrar için hayati derecede elzemdir” dedi.

Davutoglu, iki ülke arasindaki olumlu iliskilere degindigi konusmasinda, “2009 -2014 yillari arasinda Disisleri Bakani olarak Belgrad’da 10 ziyarette bulunmustum. Simdi basbakan olarak ilk ziyaretim. Bir kez daha gösterdigi çok yakin dostluk ve misafirperverlik için tesekkür ediyorum. Degerli dostumun da ifade ettigi gibi Basbakanlik görevini aldiktan sonra resmi ziyaret baglaminda KKTC, Azerbaycan’dan sonra Belgrad’a geliyorum, bir çalisma için Sofya’ya da gitmistim. Bu da Sirbistan’a verdigimiz önemi ortaya koyuyor. Sabahleyin Istanbul’dan ayrilirken de söylemistim. Resmi ziyaretlerimden birini Sirbistan’a yaparken, su gerçekten hareket ediyoruz. Sirbistan’la bizim sinir komsulugumuz olmasa da biz Sirbistan’i komsu kabul ediyoruz. Çünkü iliskilerimiz çok köklü iliskiler ve bugün hem ikili çerçevede hem de bölgesel alanda çok anlamli iliskiler. Bugün en önemli aldigimiz karar bir kere samimi ortamda bas basa görüstük daha sonra heyetlerimizle. Türkiye-Sirbistan iliskilerini Yüksek Düzeyli Isbirligi Konsey iliskilerine çevirmek. Daha önce Yunanistan’la, Bulgaristan’la baslayan bu Yüksek Düzeyli Isbirligi Konsey mekanizmasini Sirbistan’la gerçeklestirmekten büyük mutluluk duyacagiz. Ulastirmadan enerjiye, ekonomiden, sagliga çok degisik alanlarda ortak hükümet toplantisi seklinde iki basbakan es baskanliginda toplantilar gerçeklestirecegi. Insallah degerli dostum Vuçiç’i Türkiye’de ilk toplanti yapmak için bekleyecegim” dedi.

Davutoglu, hayatin her alanina dönük olarak ikili iliskilerin taninacagi için önemli oldugunu ifade ederek, “Su anda geçen sene için söylüyorum 780 milyon dolar olan ticaret hacmimiz Türkiye ile Sirbistan’in kapasitesi itibariyle yeterli görmüyoruz. Bunu en kisa sürede 1 milyar dolara ve daha ilerine tasimayi hedefliyoruz. Yine Sirbistan’da Türk yatirimlari süratle artiyor ve Vuçiç’e ve ekibine tesekkür ediyorum. Çok büyük kolayliklar gösteriyor. Bugün de bir kez daha diger is adamlarina gösterilen kolayligin baska ülkelerin gösterdigi kolayliklarin hepsinden daha iyi kolayligi göstereceklerini ifade ettiler. Bu önemli bir teminattir. Buraya 130’u askin is adamiyla birlikte geldik. Yil sonunda is adamlarini bulmak zor olabilir ama Sirbistan’a gidiyoruz deyince hiçbirisi tereddüt etmedi. Hep beraber Belgrad’a geldik. Aksamleyin de güzel bir is forumunda birlikte olacagiz. Biz Türk is adamlarinin Sirbistan’a gelmesinden memnuniyet duyuyoruz hem de tesvik ediyoruz” ifadelerini kullandi.

 

“BOSNA HERSEK’IN KENDI IÇINDE BIRLIKTE VE BARIS IÇINDE OLMASI EN ÖNEMLI HEDEFIMIZDIR”

 

Iki ülke arasindaki dostlugun artmasinin ekonomiye büyük katki yapacagini dile getiren Basbakan, “Bölgeye de özellikle Balkanlara dostluk ve istikrarin yayilmasina büyük katki saglayacak. Yine ulastirma projelerini, enerji projelerini birçok projeyi konustuk. Sirbistan’la bütün bunlarla birlikte çalismaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ayrica bu ziyaretimizin önemli bir tarafi da tabi Balkanlarda bütün ikili iliskiler önemlidir ancak Türkiye ile Sirbistan iliskilerinin iyi olmasi Balkanlardaki istikrar için hayati derecede elzemdir. Bu iliskilerin bugün dostluk düzeyine ulasmis olmasindan büyük memnuniyet duyuyoruz. Nitekim içerde çok güzel ve samimi telefon diplomasisi ile Bosna Hersek Basbakani’ni da degerli dostum davet etti. Deger hava sartlari elverirse yarin sabah birlikte olacagiz” dedi. Buradan da Sancak’i ziyaret edeceklerini bunun da Balkanlarin çok kültürüne dayanan hosgörü atmosferine katki yapacagini bildiren Basbakan Davutoglu, 3;’lü olarak da en kisa sürede Türkiye’de bir is forumunda bir araya gelmek ve 3’lü is formu çerçevesinde Sirbistan’a, Bosna Hersek’e yapilacak yatirimlar konusunda birlikte çalisma kararliligini vurguladi. Türkiye için Sirbistan’in dostlugunun önemli oldugunu dile getiren Basbakan, “Hem Türkiye hem de Sirbistan için Bosna Hersek’in kendi içinde birlikte ve baris içinde olmasi en önemli hedefimizdir. Bunlarin gerçeklesecegine dair inancimiz da sonsuzdur. Ayrica Sirbistan’i iki husus dolayisiyla tebrik, bir konuda da tesekkür etmek istiyorum. Sirbistan, çok basarili bir AGIT dönem baskanligi yapti. Sirbistan’a AGIT dönem baskanligi için karar alindigi zaman ben Disisleri Bakani’ydim. Hep birlikte desteklemistir. Belgrad’in bu dönem baskanligini almasini. Çok basarili bir dönem baskanligi gerçeklestirdiler, tebrik ediyorum. Disisleri Bakanlarini da, Sirbistan hükümetini bu basarili dolayisiyla. Yine Sirbistan, AB müzakerelerini fasillarin açilarak baslamasi dolayisiyla tebrik ediyorum. Çünkü, Türkiye ve Sirbistan’in AB Birligi’nde tam üyelik süreçlerini tamamlamalari Avrupa’da kalici barisin ve istikrarin saglanmasi bakimindan da önemlidir. Bizim yolumuz biraz daha uzun, çetrefil ve zorluklarla karsilasilan bir yoldu AB’de. Ümit ederiz Sirbistan, benzer zorluklarla karsilasmaz ve yine ümit ederim son dönemde Türkiye ile AB arasinda gerçeklestirdigimiz zirvelerden sonra olumlu seyreden atmosferle Avrupa kitasinda hep beraber Müslümanlarin, Hristiyanlarin, Yahudilerin bütün irklarin baris içinde yasadigi bir baris kitasi haline hep beraber dönüstürürüz” açiklamasini yapti.

Tüm risklere karsi Türkiye ve Sirbistan’in birlikte gayret göstermeye devam edecegini vurgulayan Davutoglu, EXPO 2016 Antalya Botanik Fuar’ina kararina katilma Dolayisiyla Vuçiç’e tesekkür etti. Ziyaretin bölgesel baris açisindan önemli mesajlar içerdigine inandigini da dile getiren Basbakan, yarin yapilacak ziyarette Sancak’taki yalayan Sirbistan vatandaslarinin iki ülke arasinda nasil köprü oldugunu göstermesi bakimindan önemli olacagini bildirdi. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber