• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71

“Tekstilci Esnafının Boynu Bükük”

Dolar kuru dalgalanmaları nedeniyle tekstil sektöründe hem toptancıların hem de perakendecilerin mağdur olduğunu ifade eden Malatya Manifaturacılar Odası Başkanı İsmet Keklik Zamlı fiyatla karşılaşan esnaf, toptancıdan boynu bükük geri dönüyor. Burada devletin görevi, küçük esnafın önünü açmak ve karaborsacıların önünü kesmektir” dedi

“Tekstilci Esnafının Boynu Bükük”

Dolar kuru dalgalanmaları nedeniyle tekstil sektöründe hem toptancıların hem de perakendecilerin mağdur olduğunu ifade eden Malatya Manifaturacılar Odası Başkanı İsmet Keklik, son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Keklik, “Yaklaşık bir yıldır bu görevi yapmaktayım. Tekstille uğraşan esnaflarımız odamıza kayıtlı. Esnaflarımız dolar kurundan sonra yapılan zamlardan etkilendiler. Ama dolar düşmesine rağmen fiyatlarda herhangi bir indirim olmadı. Kış ayları geldiği halde fiyatlar çok yüksek. İthal ve yerli üretim olan ürünler kumaş ve ip piyasası çok yüksek. Şuan vatandaş kışlık kazak alacak piyasa çok yüksek alım gücü düşük. Yeni üretim yapacak kişi şimdiki kurdan alıyor ipliğini, kumaşını ama fiyata yansıtmamakta. Böyle olunca alım gücü olmuyor. Havaların soğumasıyla birlikte kışlık ürünlere biraz ihtiyaç oldu. Kazan, mont, kaban türüne ihtiyaç oldu, fiyatlar yüksek olduğu için alım gücü yok millette. Geçen yıla göre üretilen ürünler az olduğundan karaborsa gibi durmakta” ifadesini kullandı.

“KÜÇÜK ESNAF ZOR DURUMDA”

“Toptancı esnafı da parkendeki esnaf da para kazanamıyor” diyen Başkan Keklik şunları dile getirdi, “Burada devletin görevi, küçük esnafın önünü açmak ve karaborsacıların önünü kesmek. Devletten iplik ve kumaşı elinde tutan büyük firmaları denetlemeyi daha fazla ve sıkı tutmalarını istiyoruz. Beş yüze yakın esnafımızın en büyük sıkıntısı kira zamlarını kira zamları fazla olması. Malatya Büyükşehir ama müşteri potansiyeli açısından büyükşehir potansiyeli değil ama masraflarımız büyükşehir masrafında kazan olarak değil, iş yok piyasa durgun. Küçük esnaf olduğumuzdan sadece Malatya içinde satış yapabiliyoruz. Manifaturacıların bir arda olması isteriz büyükşehirlerde bir iş merkezinde toplu olmasını isteriz o da zor. Bizlere en Büyük darbeyi AVM’ler yapıyor oralarda her şey satılmakta gıda, giyim, teknolojik aletler zincir marketler ve AVM’lerde alışveriş yapmasını istemiyoruz. Malatya’nın ekonomisinin can damarını oluşturan küçük esnaftır ve alışverişlerini küçük esnaftan yapmasını istiyoruz. Paranın Malatya’da kalmasını istiyoruz. AVM’ler iğneden ipliğe, gıdadan, kömüre kadar her şey satıyor. Kendi esnafımız siftah etmeden dükkânını kapatıyor. Yerli olsak alış verişimizi kendi esnafımızdan yapsak Malatya’mızda paramız kalsa Malatya’mız daha gelişir. Başkan Keklik: Hazır Elbiseciler Tuhafiyeciler Manifaturacılar ve Trikocular, dolar kurlarının artmasıyla tekstil sektöründe yüzde 50’lik zamlar yaşandığını ifade etti.”

M. ALİ GÜNAYDIN ( ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber