• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

TEKEL depolari is yeri olacak

Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Sami Er, Uçbaglar Mahallesi'ndeki TEKEL depolari yerine Küçük ve Orta Büyüklükteki Sanayicileri Gelistirme Idaresi Baskanligi (KOSGEB) isbirligiyle 34 isyeri kurularak, 300 kisiye is temininin planlandigini açikladi
 

TEKEL depolari is yeri olacak
Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Sami Er, Uçbaglar Mahallesi'ndeki TEKEL depolari yerine Küçük ve Orta Büyüklükteki Sanayicileri Gelistirme Idaresi Baskanligi (KOSGEB) isbirligiyle 34 isyeri kurularak, 300 kisiye is temininin planlandigini açikladi
Malatya'daki TEKEL depolarinin, uygulanmasi düsünülen projeyle yüzlerce insana is kapisinin açilacagi bildirildi.
Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Er, Il Genel Meclisi toplantisinda meclis üyelerine kurumun yürüttügü çalismalar hakkinda bilgilendirdi.
 
KOSGEB 34 isyeri kuracak
Valiligin projesiyle Uçbaglar Mahallesi'ndeki TEKEL depolari yerine Küçük ve Orta Büyüklükteki Sanayicileri Gelistirme Idaresi Baskanligi (KOSGEB) isbirligiyle 34 isyeri kurularak, 300 kisiye is temininin planlandigini belirten Er, "Malatya.ya Is Gelistirme Merkezi (ISGEM) kuruldu. ISGEM projesiyle TEKEL depolari alaninda, Valilik, Il Özel Idaresi, KOSGEB, Belediye ve Ticaret Sanayi Odasi (TSO) isbirligiyle 34 isyeri kurulacak. 300 civarinda kisiye istihdam saglanmasi planlaniyor. Tadilati için 1 milyon TL para gerekiyor. Bu paranin 725 bin TL'sini KOSGEB, kalan 275 bin TL'yi ise Il Özel Idaresi, Belediye ve TSO olarak karsilayacak" dedi.
Er, sunlari söyledi: “Özellestirme Yüksek Kurulunun 28 Ocak 2010 tarihli ve 2010/04 sayili kararinda, özellestirme kapsam ve programinda bulunan Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol Isletmeleri AS (TTA).nin mülkiyetindeki tasinmazlardan Malatya ili merkez ilçesi, Üçbaglar Mahallesi.nde bulunan 23 bin 540 metrekaresi tasinmazin mülkiyeti maliye hazinesinde kalmak üzere, üzerindeki 10 bin 518 metrekarelik kapali alani ve bütün muhtesatiyla kamu yararina atölye ve depo olarak kullanilmak ve kullanim amacinin tapu siciline serh edilerek 20 Mayis 2010.da Malatya Il Özel Idaresi.ne devri gerçeklesmistir.”
 
20.ncisini Il Özel Idaresi kuracak
Ülke genelinde su ana kadar 16 Is Gelistirme Merkezleri (ISGEM) kuruldugunu animsatan Er, söyle devam etti: “3 adet ISGEM kurulmasi kararlastirilmistir. 20.nci ISGEM. in, Kuruma tahsisi gerçeklesen 23 bin 540 metrekare alani üzerinde 10 bin 518 metrekare kapali alana sahip Tekel Tütün Depolarinda, Il Özel Idaresi sahipliginde ve öncülügünde kurulmasi düsünülmektedir. Suan itibariyle 10 bin 518 metrekare kapali alandan 6 bin 518 metrekarelik kismiyla ilgili, dairenin teknik personelleri tarafindan kendi imkânlarla degisik büyülüklerde 34 adet is yeri olusacak sekilde proje çalismalari tamamlanmistir. Proje yatirim tutarinin 725 bin TL.si Malatya KOSGEB müdürlügü tarafinda hibe olarak karsilanacaktir.”
 
“ISGEM.ler is kurma asamasini saglikli bir sekilde asmaya yardimci oluyor”
Uygulanacak olan projenin Malatya ve ülkeye saglayacagi katkilarina deginen Er, “ISGEM küçük girisimcilerin ve issizlerin, is kurmasini ve gelistirmesini destekleyen ve kolaylastiran, dolayisiyla da isletmelerin hayatta kalma ve büyüme olanaklarini artiran Türkiye için yeni sayilabilecek bir istihdam yaratma ve is kurma modelidir. ‘Isletme Kuluçkalari. veya ‘KOBI Fidanligi. olarak adlandirabilecegimiz ISGEM.ler, bünyelerinde barindirdiklari yeni isletmelere, yönetim danismanligi destegi, finans kaynaklarina erisim imkâni, uygun kosullarda is yeri mekâni, ortak ofis ekipmani ve ofis hizmetleri sunarak adeta onlari beslemekte ve en zayif olduklari is kurma asamasini saglikli bir sekilde asmalarini ve büyümelerini saglamaktadir” dedi.
 
Er, Il Genel Meclisi.nden destek istedi
Er, sunlari kaydetti: “Is Gelistirme Merkezleri, girisimciligi özendirerek ve küçük isletmeleri destekleyerek, yerel ve bölgesel gelismeye katkida bulunmak, yerel kaynaklari yeni ve degisik girisimlere yönlendirmek ve toplumun da katilimiyla yerel ve bölgesel girisimleri temsil etmek üzere, sistematik bir sekilde yeni isletmelerin kurulmasini ve gelistirilmesini amaçlar. 2001 yilinda Kuzey Amerika.daki ISGEM yerel ekonomiye, 35 bin yeni isletme, 82 bin tam zamanli istihdam ve 7 milyar dolar ciro kazandirmis, yeni kurulan her 50 isletme, yörede 25 yeni isletmenin daha kurulmasini saglamis, mezun olan isletmelerin basari orani yüzde 87 düzeylerine ulasmistir. Siz degerli Il Meclis üyelerinin de uygun görmeleri durumunda, Kurumumuza tahsisi suan itibariyle atil durumda bulunan depolar, Malatya ve ülke ekonomisine fayda saglayacak hayirli bir amaç için degerlendirilmis olacaktir.”
 
Il Genel Meclisi Baskani Naci Savata ise, talepleri komisyonlarda incelenmek üzere havale etti.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber