• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

TBMM Idare Amiri ve AK Parti Malatya Milletvekili Öz Malatya'yi ve Malatya'daki yatirimlari anlatti

TBMM Idare Amiri ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Sonsöz gazetesi yazi isleri müdürü Salman Erdine.ye 8 yildir ülkeyi tek basina yöneten AK Parti iktidarinin, Malatya.ya yönelik yatirimlarini degerlendirdi.

TBMM Idare Amiri ve AK Parti Malatya Milletvekili Öz Malatya'yi ve Malatya'daki yatirimlari anlatti

TBMM Idare Amiri ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Sonsöz gazetesi yazi isleri müdürü Salman Erdine.ye 8 yildir ülkeyi tek basina yöneten AK Parti iktidarinin, Malatya.ya yönelik yatirimlarini degerlendirdi. Türk siyasetinin ve Malatya.nin açik yürekli simasi Öz, sorulara özünden verdigi cevaplarla kentin kafasindaki soru isaretleri gidermeye çalisti.  

 
Salman Erdine: TBMM tatile girdikten hemen sonra referandum vesilesiyle uzun bir çalisma döneminde Malatya.da bulundunuz. Referandum sonuçlarini ve Idare Amiri oldugunuz TBMM.nin açilisiyla ilgili düsüncelerinizi ögrenebilir miyiz?
 
Ömer Faruk Öz: Hakikaten hizmetlerin anlatilmasinda, sorunlarin takibinde basinin bizlere katkisi gerçekten çok büyük. Bunlardan bir tanesi de Sonsöz gazetesidir. Malatya.da bildigim kadariyla 3 bin civarinda trajiniz var. Malatya.nin nabzini tutmaya çalisiyorsunuz. Sizlere tesekkür ediyorum. Biliyorsunuz, her ne kadar yasama faaliyetleri nedeniyle Ankara.da isek de bir ayagimiz da Malatya.da. Referandum vesilesiyle tabiri yerinde ise Malatya.da adim atmadik yer birakmadik. Sadece ziyaretler gerçeklestirmedik, vatandaslarimizin, hemserilerimizin sorunlarini, dertlerini dinledik, sikintilari yerinde tespit ettik, yatirimlari, yarim kalan projeleri inceledik. Malatyali hemserilerimiz ve hatta esnafimiz bizlere, ‘referandum için rahat olun biz zaten evet diyecegiz siz Malatya ve ülke sorunlariyla ilgilenin. diyerek bir noktada referandumun rengini belli etmisti. 
 
Salman Erdine: Referandum konusuna tekrar dönmek istiyorum. Bu rakamlari Malatya.da bekliyor muydunuz?
 
Ömer Faruk Öz: Referandumdan öte bir karalama furyasi muhalefet tarzi oldu. Muhalefet partileri tarafindan sanki genel seçim varmis gibi hava estirildi. Tabiî ki bu durumdan Malatya da ister istemez az da olsa olumsuz yönde etkilendi. Ama ortada 75,2 gibi bir “Evet” diyen oran var. Ve katilim orani da yüzde 83. Malatya.daki bu rakamlar Türkiye genelinin üzerinde. Emegimizin karsiligini aldik. Ben referandum süresince fedakâr bir sekilde çalisan AK Parti teskilatinin her kademesinde görevli partililere referandum adina özveriyle çalisan, hemserilerime, sivil toplum örgütlerine tesekkür ediyorum. Ancak “Hayir” oyu veren yüzde 25 orana da saygi duyuyorum. Bize yüzde 25 “hayir” oyu verenler ulasilmasi gerektigi ve bu oranla çalismalarin yapilmasi gerektigine, niçin hayir denildiginin de üzerinde durulmasi gerektigine inaniyorum. Ve bu konuda da çalismalarimizi yürütmekteyiz. Simdi ise anayasanin degisen maddeleri dogrultusunda degisiklikleri, uyum yasalari basta olmak üzere çalismalarimiza hiz verecegiz.
 
Salman Erdine: TBMM yeni yasama yilina basladi. Medyadan izledigimiz kadariyla bazi çalismalar yapildi. Nedir bu çalismalar?
 
Ömer Faruk Öz: TBMM yasama çalismalari öncesi bakim, onarim, düzenleme ve temizlik çalismalariyla beraber seçmenleri dikkate alarak, seçmenlerle milletvekillerimizin en rahat bir sekilde görüsmelerini saglamaya yönelik eksiklikleri ve ihtiyaçlari gidererek, her seyi hazir hale getirildi. Daha etkin ve verimli bir çalisma için yapilmasi gerekenleri en verimli bir sekilde yüce meclisin emrine sunduk.
 
Salman Erdine: Yeni yasama döneminde TBMM.nin öncelikleri neler olacak?
 
Ömer Faruk Öz: Biraz öncede ifade etmeye çalistigim gibi yeni anayasa çerçevesindeki degisiklikler, uyum yasalari, bütçe ve diger önem arz eden yasalar önceligimiz olacak.
 
Salman Erdine: Malatya.nin Büyüksehir olmasiyla ilgili çalismalar hangi asamada?
 
Ömer Faruk Öz: Malatya sadece Büyüksehir Belediyesi statüsünü hak etmiyor. Malatya ayni zamanda birçok alanda bir merkezdir, bölge sehridir, cazibe merkezidir. Malatya tarih, egitim, kültür, saglik, tarim basta olmak üzere bir cazibe merkezidir. Biliyorsunuz tesvik kapsaminda yapmis oldugumuz ciddi çalismalar neticesinde Malatya 4.üncü bölge sehirleri arasinda yer aldi. Bu Malatya için çok iyi oldu. Birçok yatirimci Malatya.yi tercih ediyor. Malatya için bu bir avantajdir, Malatya.nin tercih edilmesinin temel sebeplerinden bir tanesi de budur. Tabiî ki öncelikle Malatya.nin Büyüksehir olmasini gönülden istiyoruz. Ülkemizdeki Büyüksehir Belediyesi.yle ilgili çalismalarimizda Malatya mutlaka var olacaktir. Simdi buradan bir çagrida bulunmak istiyorum. Malatya cografi, ekonomik, sosyal, sanayi ve tarim gibi sartlar göz önüne alindiginda bir cazibe merkezidir. Is adamlarimizi yatirimcilarimizi Malatya.ya davet ediyorum. Yatirimcilarimiz için en cazip merkezlerden, mekânlardan bir tanesi de Malatya.dir. 
 
Salman Erdine: Milletvekilli oldugunuz dönemlerdeki Malatya nasildi simdi nasil? Takip edebildigimiz kadariyla 24 saat ulasilabilir bir çalisma sisteminiz var. Ayni zamanda kisilere de geri dönüyorsunuz bu çok güzel bir sey. Ancak bireysel taleplerin çoklugu sizleri olumsuz yönde etkiliyordur sanirim. Birçok Malatyali gibi ben de merak ediyorum. Malatyalilara hizmetler, yatirimlar, yarim kalmis projelerle ilgili neler söyleyeceksiniz? 
 
Ömer Faruk Öz: Simdi ne kadar ifade edilebilir bilemem ama bir hizmet bitiyor, diger bir hizmet basliyor. Aklima geldigi kadariyla ifade etmeye çalisayim. Sayin Basbakanimizin talimatlari dogrultusunda, Çevre Bakanligimizin, “1000 günde 1000 Gölet Projesi” kapsaminda Malatya Merkez-Yaygin, Hekimhan- Kursunlu, Kuluncak-Karaçayir, Dogansehir-Erkenek, Kuluncak-Bicir olmak üzere 6 adet gölet proje kapsamina alindi. Bunun disinda gölet yerlerinin tespit edilmesiyle ilgili bilgiler DSI yetkililerine verilmis, DSI yetkilileri de konuyla ilgili fiziki, alt yapi ve teknik çalismalara baslamislardir. Bu arada ulusal uygulanabilirlik koordinasyon çalistayi “Peyzaj–44 Projesi” çerçevesinde ülkemizde ilk kez Malatya örnek il seçilerek üç yil süreyle peyzaj çalismasi yürütülecek. Malatya.nin tarihi ve kültürel dokusu korunarak gerekli alt yapi çalismalari yapilacaktir. Ülkemizdeki saglik alanindaki degisikliklere ve gelismelere paralele olarak saglik alaninda ise birçok hizmetle beraber ihale bedeli 640 yatakli bölge hastanesinin temeli atilmistir. Ancak 850 kapasiteli olacak bu hastaneyle ilgili çalismalar Saglik Bakanligimiz ve TOKI tarafindan hizli bir sekilde yürütülmektedir. 
 
Salman Erdine: Malatya.nin ulasimi alaninda neler söyleyeceksiniz?
 
Ömer Faruk Öz: 2007 yili sonrasinda Dogu.yu Bati.ya baglayan aks üzerindeki Darende-Malatya arasi bölünmüs yolun ihaleleri görülmüs olup çok hizli bir sekilde bu yolun yapim isleri de devam etmektedir. Ayrica Gürkaynak-Karahan bölgesinde tünel çalismalari devam etmektedir. Beylerderesi Viyadükü hiçbir ödenek sikintisi olmadan yapimi sürdürülerek aralik ayinda, yilsonunda hizmete açilacaktir. Malatya Çevre Yolu üzerindeki Sanayi Altgeçidi tamamlanarak hizmete sunulmustur. Ayni yol üzerinde Emeksiz ve Akpinar Geçitleri teknik ve bürokratik nedenlerle biraz gecikmesine ragmen yilsonu itibariyle bu iki alt geçit de bitmis olacaktir. Ayni kapsamda Battalgazi Kavsaginin ihalesi yapilmistir. Malatya -Hekimhan -Sivas arasi 108 kilometre olan yolun proje ihalesi görülmüstür. Malatya Yesilyurt-Çelikhan-Adiyaman yolunun ihale yapimi çalismalari devam etmektedir. Malatya.yi Güney.e baglayan Resadiye Güzergâh yapimi bitme asamasindadir. Erkenek tünellerinin ihalesi degerlendirme asamasindadir. Malatya.nin Dogu girisi son noktaya gelmistir. Malatya.nin Bati girisi olarak adlandirilan Beylerderesi.yle Istasyon arasindaki ihale Karayollari Genel Müdürlügünce tamamlanmis yakinda çalismalara baslanacaktir. Ayni kapsamda Malatya Belediyesi de üzerine düsen görevi yerine getirecektir. 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber