• DOLAR
  5,7274
  % -0,03
 • EURO
  6,3082
  % 0,04
 • ALTIN
  275,9222
  % -0,03
 • BIST
  102.027
  % -0,55

Tarım Fuarı Kapılarını Açtı

13. Doğu ve Güneydoğu Tarım Teknolojileri Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı görkemli bir açılışla kapılarını açtı. Malatya’nın 173 bin hektarlık alanı sulaya bilen devasa bir tarım merkezi olduğuna dikkat çeken Vali Baruş, “tarımın gelişmesi için öncelikle üretim olanaklarının, üretim maliyetlerinin azaltılması ve çiftçimizin en modern tarım teknolojilerinden yararlanarak birim başına elde ettiği kazancın arttırılması gerekiyor” derken, Başkan Gürkan ise, “Tarım Fuarı’nın amacı bu bölgede tarımla hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın bir araya gelerek kendi yapmış olduğu çalışmaları hem sergilenmesi, hem pazarlanması hem de teknolojik anlamda ki transferlerin bu mekân üzerinden birbirleri ile paylaşılması amacını taşımaktadır.” dedi

Tarım Fuarı Kapılarını Açtı

Tarım fuarının açılış törenine Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TÖÜ Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Garnizon Komutanı Tuğ. Hançeri Sayat, Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, Bazı İlçe Belediye başkanları, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Proje Paydaşları, Ziraat Odaları Başkanları STK ve ODA temsilcileri katıldı. Vali Baruş buradaki açıklamasında, “Bütün medeniyetlerin temel amacı, insanı yaşatmaktır. İnsanı yaşatmak için ona sağlıklı bir ortam sunmanız gerekir. Bunun en temel koşullarından biri de insanlarımızı sağlıklı besleyecek verimli topraklara sahip olmak ve o verimli toprakları da en güzel şekilde kullanarak hem kendi insanımızı beslemek hem de o topraklardan insanımıza katkı sağlayacak değerler üretmek ve bunu tüm dünyaya satabilmektir. Özellikle Malatya bu konuda yüz ölçümü yüzde 34’ü tarım toprakları ile kaplı olan ve bu topraklarının bugün itibari ile yaklaşık 173 bin hektarlık alanı sulaya bilen devasa bir tarım merkezi. 425 bin hektar toplam arazimiz var ve bu arazilerden 218 bin hektarını henüz sulayamıyoruz. Ancak hükümetimiz tarımda verimliliği arttırılması, üretimin desteklenmesi anlamında son yıllarda çok büyük barajlar inşaatına devam ediyor. Bu anlamda ilimizde de Yoncalı, Boztepe ve Kapıkaya barajlarımız inşallah yakın zamanda faaliyete alınarak çiftçimizin istifadesine sunulacak. Ve bu sayede yaklaşık 34 bin hektarlık alan sulamaya kavuşacak. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü toprakta verimliliği artırmak, en önemli yollardan birisi sulu tarımdır. Sulu tarım sayesinde asgari kurak tarımdan elde ettiğimizin iki katını elde ediyorsunuz ve nöbetleşe ekim olarak veya 1 yıl içerisinde iklimi müsait olan yerlerde en az 2 tarım ürününü yetiştirme imkânına sahip olarak hem üretim miktarımızı hem de dekar başına verimliliğini arttırabiliyorsunuz” ifadesini kullandı.

İLİMİZİN GELİŞMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ SARF EDİYORUZ

“Bizler tarımın ilimizde gelişmesi için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Tabiki tarımın gelişmesi için öncelikle üretim olanaklarının, üretim maliyetlerinin azaltılması ve çiftçimizin en modern tarım teknolojilerinden yararlanarak birim başına elde ettiği kazancın arttırılması gerekiyor” diyen Baruş, “Çünkü Malatya’mızda tarımsal faaliyetlerde çalışan nüfusun oranı yüzde 30’un üzerinde ama buna karşın elde ettiğimiz gayri safi yurt için hasılat il çapında toplam değerin yüzde 12,5 seviyesinde. Dolayısıyla tarımsal çalışan insanımızın üretmiş olduğu değeri arttırmamız lazım ki, onun refah düzeyi yükselsin. Çiftçilerimiz halinde memnun olsun. Bunun için de bu tür fuarlar, organizasyonlar büyük önem taşıyor. Neden, çünkü burada çiftçilerimiz yeni teknolojilerle tanışıyor. Tabiki teknolojik imkanlar büyük bir nimet, çiftçimiz bunları alarak topraklarını en iyi şekilde imkanına sahip, ancak tarım makinelerinin beraberinde getirdiği bir handikap var, yani maliyetimiz yükseliyor. Yani makineleri elde etmek için harcadığınız kaynak miktarı yüksek” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞIN ÜRETİM HASSASİYETİNİN DESTEKLENMESİ LAZIM”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise buradaki konuşmalarında şunları dile getirdi, “Son dönemde Tarım Bakanlığımızın yapmış olduğu teşvikler, çalışmalar gelişmelerin, çiftçilerimiz ile tanıştırılması noktasında hem az iş gücü ile daha çok üretim noktasında büyük bu mesafeler kat ettik. Nüfusumuz çoğaldı ama nüfusumuz ama üretimimiz aynı oranda artmadı. Hakikaten bu anlamda da bizler kendimizi sorgulamalıyız.  Vatandaşımızın üretim noktasındaki hassasiyetinin hem yerel yönetimler olarak bizler, hem de devletimizin Tarım Bakanlığı veya diğer kuruluşlar ile birlikte güçlü bir şekilde desteklenmesi lazım. Tarım Fuarı’nın amacı da zaten bu bölgedeki tarım ve çiftçilik ile uğraşanların, hayvancılıkla uğraşanların, insanlarımızın bir araya gelerek kendi yapmış olduğu çalışmaların hep sergilenmesi, hem pazarlanması hem de teknolojik anlamda ki transferlerin bu mekân üzerinden birbirleri ile paylaşılması amacını taşımaktadır.  Biz diyoruz ki bu bir eğitim aynı zamanda iletişim ve etkileşimdir.  Umuyorum ki Malatya çiftçilerimize tarımla uğraşan hemşerilerimize yine bölgemizde buna katılım gösteren çok değerli firma temsilcilerimize katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. 150 firma 38 ilden de 60 firmamız olmak üzere 150 firmamız bu aramıza katıldı. Aramıza katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Fuarda sergilenecek teknolojik anlamda ki bu poların Malatya bölgesindeki Doğu Anadolu bölgesindeki çiftçilerimiz ile tanınmış olması onlara tanıtılmış olması önemli bir kazanımdır diye düşünüyorum. Bizler de yerel yönetimler olarak özellikle tarımın diğer ürünlerin teknolojik araçlar ile kullanılarak daha verimli işgücünün azaltılması aynı zamanda verimin artırılması noktasında Yerel Yönetim olarak da elimizden gelen gayreti çabayı göstereceğiz.”

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber