• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Tarihi Tahtalı Hamam Müzesi Artık Hizmette

Battalgazi Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Tarihi Tahtalı Hamam Müzesi, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla vatandaşların hizmetine açıldı. Müze yanında bulunan Tahtalı Minare Caminin de restore edilmesi gerektiğini belirten Tüfenkci, “Hükümet olarak bu eseri yani Tahtalı Minareyi onaracağız. Çünkü böyle bir eser, böyle bir camiyi hak etmiyor. Camide aslına uygun restorasyonu yapılarak Malatya’ya kazandırmamız lazım.” dedi

Tarihi Tahtalı Hamam Müzesi Artık Hizmette

Battalgazi Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Tarihi Tahtalı Hamam Müzesi bakanların katılımıyla açıldı. Büyük Mustafa Paşa Mahallesi’nde yapılan açılışa, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ile çok sayıda davetli katıldı.

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba; ‘Malatya benim şehrim’ diyerek herkesin şehrine sahip çıkması gerektiğini ifade ederek, “Selahattin Başkanımla biz beraber çok çalıştık. Tarihi Kentlerle, hep toplantılarda beraberdik. Tarihi eserlere ne kadar önem verdiğini bilen bir kardeşinizim. Ben kendisini yürekten kutluyorum. Böylesi bir tarihi eserlerin ortaya çıkmasında Malatya gerçekten değişiyor ve değişmeye de devam edecektir. Ama benim hemşerilerimden bir istirhamım var. Ben bunu muhtar arkadaşlarıma, sivil toplum örgütlerine ve halka söylüyorum. Bu şehir benim şehrim. Ben Malatyalıyım. Malatya ve Battalgazi benim her şeyim diyeceksiniz. Bu şehirde yaşayanlar öncelikle Malatya’ya sahip çıkacaklar. Bu şehir temiz, düzenli, olacak ve sayın başkanı siz sorgulayacaksınız. Diyeceksiniz ki, Sayın Başkan benim bu sokağım veya çarşım daha düzenli olması ve buna sahip çıkman lazım denildiği zaman zaten ondan sonra değişimler arka arkaya gelecektir. Önce Malatya bir tarım şehri idi, sonra turizm şehri oldu ve daha sonra da sağlık ta önemli ilerlemeler kaydetti şimdi ise, sanayi şehri konumunda. Biz Allah’ın izniyle hükümet olarak merinizdeyiz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak ta bu kardeşiniz emrinizde. Ne isterseniz elimden geleni yaparım. Bakın verdiğim sözü mutlaka yaparım. Malatya doğunun önemli kentlerinden biridir. Bu bağlamda siz, Malatya’ya sahip çıkacaksınız, Sayın Vali ve Başkanım ile bizler Ankara’da halkın emrindeyiz. Ben bu bağlamda emeği olan Sayın Başkanımıza ve herkese yürekten teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

“TAHTALI MİNARE CAMİİ HÜKÜMET TARAFINDAN RESTORE EDİLECEK”

200 yıllık tarihi geçmişi olan Tahtalı Hamam hakkında konuşan Gümrük ve Ticaret Başkanı Bülent Tüfenkci; müze yanında bulunan Tahtalı Minare Camiini de restore edilmesi gerektiğini belirterek, “Battalgazi Belediye Başkanımızı kutluyorum. Kendisini ilk dönem belediye başkanlığından itibaren tarihi yapılara olan ilgisi, onları ayağa kaldırma noktasındaki gayreti, hükümetlerimizle yakın işbirliği ve ortaya çıkan eserlerden dolayı kendisini tebrik ediyorum. Restorasyonu tamamlanarak açılışını yapmak üzere bir araya geldiğimiz Tahtalı Hamam’ı Malatya’nın kültürel zenginliklerinin korunması bakımından çok önemli. 200 yılın üstünde bir tarihi geçmişi olan ve Battalgazi Belediyemiz tarafından aslına uygun bir şekilde onarılarak, tarihi bizlere sunan, emeği geçen herkese de ben bu vesile ile teşekkür ediyorum. Aslında şehirleri şehir yapan işte böyle tarihi yapılardır. Bu yapılar şehri meydana getirdiği gibi, kendisini inşa eden o şehrin insanını da yıllar geçtikçe bu yapılar inşa eder. Medeniyetimiz sembolü olan bu yapılar, şehirlerde insan karakterinin oluşmasına da yardımcı olur. Çünkü bir şehir taşında, toprağında, caddesinde insana ve orada yaşayanlara yılların yaşanmışlıklarını taşır. Belirli bir süre sonra o yapılar pişmiş toprak, taş ve ahşap olmaktan çıkar. Öyle ki o yapılar zaman içerisinde hikâyeleşir ve o hikâyeler her birimizin dimağında, zihninde bir tat bırakır. Bu şehrin tarihi mekânlarında, dükkânlarında, yaşayanların öyküleri, esnafımızın öyküleri, hepsi zihinlerimizde, gözlerimizin önünden geçiyor. İnsan yıllar sonra aynı sokağa ve şehre geldiğinde tarihten izler arar. İşte onun için bu çalışmaları önemsiyoruz. Onun için bu çalışmalara değer veriyoruz. Tahtalı Hamamın hemen yanında da Tahtalı Minareyi yapmış. İşte bu Tahtalı Camide vakıf eseridir. Battalgazi Belediye Başkanım Tahtalı Hamam’ı onardı, Malatya’ya kazandırdı. İnşallah bizlerde Hükümet olarak bu eseri yani Tahtalı Minareyi onaracağız. Malatya’ya tekrar kazandıracağız. Bunu da inşallah Malatyalılara söz veriyoruz. 2019 programına aldırıp, bunu da hayata geçirmiş olacağız. Çünkü böyle bir eser, böyle bir camiyi hak etmiyor. Bu camide aslına uygun Restorasyonu yapılarak Malatya’ya kazandırmamız lazım. Bizim şehirlerimiz ve mahallelerimiz esasında hep böyle kurulmuştur. Önce bir cami inşa etmişler, yanına bir hamam sonra etrafına evler yapılmıştır. Ben tekrar bu eseri Malatya’ya kazandıran Battalgazi Belediye Başkanım Selahattin Gürkan ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“MEDENİYETE SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCU

Medeniyete sahip çıkmanın önemine değinen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık şunları ifade etti, “Battalgazi’nin torunları olarak tarihimize sahip çıkmak boynumuzun borcu. İslam komutanı ve bizlerin gururu Battalgazi torunları olarak tarihe ve medeniyete sahip çıkmak boynumuzun borcu tabirini kullanırken özellikle Battalgazi Belediye Başkanımın tarihe sahip çıkmak adına attığı adımlardan dolayı kendisini kutluyorum. Kendisi Eski Malatya’da Belediye Başkanlığı esnasında tarihi ayağa kaldırmak için çok önemli tarihi mücadeleler verdi. Şimdi 300 bin nüfuslu bir belediyenin başkanlığını yaparken de yine tarihi ayağa kaldırmak için çok ciddi çaba sarf ediyor. Bizden ne zaman destek isterse biz milletimizin, Malatya’mızın emrindeyiz. Elimizden gelen tüm desteği verdik ve vermeye devam edeceğiz. Buranın eski ve yeni halini tahmin ediyorum göreceğiz. Buranın tarihimize sahip çıkılarak yenilenmiş olması 1800’lü yıllardaki halini ve şimdiyi görmek bizim için çok büyük mutluluk. Tarihi ayağa kaldırarak Tahtalı Hamam Müzesi’ni Malatya’mıza ve Battalgazi’mize kazandıran kıymetli Belediye Başkanım Selahattin Gürkan’a ve emeği geçen tüm kardeşlerime canı gönülden teşekkür ediyorum.”

“HAMAM DEĞİL, MÜZE İŞLEVİNDE”

Tahtalı Hamam Müzesi ile ilgili bilgiler veren Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise; “Ahmet Eşref Fakıbaba, Geçmişte de 2004’den beri beraber çalıştığımız değerli bir Bakımızdır. Tarihi eserlere de özel bir alakası vardır. Urfa’da göbekli tepe ayağa kaldırın isimlerden biridir. Bizde onların çizmiş olduğu yolda emin adımlarla yürümeye gayret ediyoruz. Malatya’nın şöyle bir özelliği var. Dünya medeniyetinin ilk muhasebe, bürokrasi kayıtlarının tutulduğu ve taş devrinden, demir devrine geçişin ve ilk demirin silah olarak kullanılan yeri de, bizim Arslantepe’dir. Böyle bir tarihin masum, insanlara, tarihe küskün bakması doğru değildir. Biz 2004 yılından geldikten sonra, hükümetimizin, Bakanlarımız, vakıflar genel müdürlüğü ve Valilerimizin sağlamış oldukları katkılarla, bugün Battalgazi’deki eserlerin yüzde 90’ı ayağa kaldırtmıştır. Şuanda açılışını yapmakta olduğumuz, tahtalı minare 18. YY sonunda yapılan ve Osmanlının son dönem eserlerinden bir tanesidir. 200 yıla yakın Malatya Halkına hizmet etmiştir. Tahtalı Hamam’ın kendi haline terk edilmiş olması ve kişisel tapuların varislere intikali ve kırka yakın varislerin olması buranın kamulaştırılması noktasında bizlere zorluk çıkarttı. 2014 yılında göreve geldiğimde ilk talimatım buranın kamulaştırılması olmuştu. 2014 yılında buranın kamulaştırılması Belediyemiz tarafından gerçekleştirilerek, restorasyon çalışmaları başlamıştır. Bugün açılışını yapacağımız hamamımız, hamam işleviyle değil de, o dönemde yaşanılan yaşantıların müze ile vatandaşımıza hizmet noktası bir çalışma örneği sergiledik. Ayrıca hamamımız 550 metrelik bir kısma oturduğu için özellikle bu ön tarafında kültür merkezi işlevi olarak ta kullanılmak amacı ile tasarlandırıldı” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber