• DOLAR
  6,0839
  % -0,21
 • EURO
  6,8179
  % -0,23
 • ALTIN
  251,3309
  % -0,09
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Talaş ve Odun Atıkları Enerji Santraline Verilecek

Sanayi sitesinde kirliliğe neden olan talaşların artık enerji santraline verileceğini vurgulayan Malatya Ağaç Sanatkârları Odası Başkanı Mahmut Kavuk, “Malatya’da artık doğalgaz olduğu için zaten eskisi gibi talep yok. Bir traktör talaş 60 TL. Enerji santraline verildiğinde 3 ton olursa 300-400 TL’yi buluyor. Sanayimizde günlük enerji sahasına 25-30 ton sevkiyat yapacağız. Böylece hem bir gelir elde edeceğiz hem de büyük bir çevre temizliği yapacağız.” dedi

Talaş ve Odun Atıkları Enerji Santraline Verilecek

Sanayi sitesinde yıllardır süre gelen talaş, odun atıkları, kavak kabukları büyük sıkıntı yaşatıyordu ve çevre kirliliğine neden oluyordu. Bu durumun artık oradan kalkacağını ve enerji santraline verilecek bu maddelerle esnafın da kazanç sağlayacağını vurgulayan Malatya Ağaç Sanatkârları Odası Başkanı Mahmut Kavuk ile sanayide yaşanan çevre kirliliğini ve çözüm yolu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu sorunun yıllardır sürdüğünü vurgulayan Kavuk sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sanayideki esnaflarımızın talaşı, odun atıkları, kavak kabukları yıllardan gelen büyük sıkıntıları arasındaydı. Bu atıklar çöpe, sahalara, tarlalara atılıyordu. Atık alıp gidenler parasını ödemiyordu. Bedava bir şekilde esnaflarımızın malı heder oluyordu. Malumunuz Malatya’mızda çöpten bir enerji üretim yerimiz var. Bu tesisi gidip inceledik. Tesisin yöneticileriyle görüştük. Sanayide elde ettiğimiz talaş, kabuk ve atıkların bu tesiste kalori ölçümleri yapıldı. Ve enerjinin elde edilebileceği görüldü. Ve bir prensip anlaşması yaptık. Bu ürünlerin teslimatını enerji tesisine gerçekleştirmeye başladık. Şu anda sanayimizde atık olarak görülen tüm ürünler yakıt oldu. Yakıt da enerjiye dönüşmüş oldu. Bu da Malatya’mız için çok güzel ekonomik gelir. Sanayimizde şu anda bir çevre temizliği başladı. Sokaklarımızda kirli görüntülerin çoğunu atacağız. Sanayimizdeki odun, talaş, kabuk atıkları yıllık 25 bin ton olacak. Bu atıklardan da yıllık 2,5 milyon lira esnaflarımıza bir gelir olacak. Bu gelirde keresteci, mobilyacı, marangoz gibi ağaç işleriyle uğraşan 100’ün üzerindeki esnaf arasında paylaştırılacak.”

“HEM BİR GELİR ELDE EDECEĞİZ HEM DE BÜYÜK BİR ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPACAĞIZ”

Kavuk: “İhtiyacı olan vatandaşlar yine talaş, kabuk alacaklar. Malatya’da artık doğalgaz olduğu için zaten eskisi gibi talep yok. Bir traktör talaş 60 TL. Enerji santraline verildiğinde 3 ton olursa 300-400 TL’yi buluyor. Sanayimizde günlük enerji sahasına 25-30 ton sevkiyat yapacağız. Böylece hem bir gelir elde edeceğiz hem de büyük bir çevre temizliği yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber